Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Nkd 58/21

POSTANOWIENIE

Dnia 13 czerwca 2022 r.

Sąd Rejonowy w Brodnicy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Renata Antkowiak

Protokolant: st.sekr.sądowy Karolina Klufczyńska

po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2022r. w Brodnicy

na rozprawie

sprawy nieletniej A. M. ur. (...) w B.,

c. M. i M.

zam. K. ul. (...), (...)-(...) B.,

wobec, której stosowano środek tymczasowy w postaci umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym,

której zarzucono wykazywanie ona przejawów demoralizacji poprzez to, że:

nie słucha ona rodziców, ucieka z domu, dokonuje samookaleczeń oraz innych działań zagrażających jej zdrowiu i życiu.

Ustalając , że nieletnia wykazuje przejawy demoralizacji opisane wyżej i zachodzą co do niej przesłanki z art. 12 upn

p o s t a n a w i a:

1) na podstawie art. 12 upn orzec umieszczenie nieletniej A. M. ur. (...) w B., c. M. i M., zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie (...) im. S. K. w S. na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich – jednakże do czasu jej umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa,

2) odstąpić od obciążania rodziców nieletniej kosztami sądowymi przejmując je na rzecz Skarbu Państwa,

3) zasądzić od Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Brodnicy na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. E. M. kwotę 648 zł (sześćset czterdzieści osiem złotych) wraz z należną stawką podatku VAT tytułem obrony nieletniej z urzędu.

Na oryginale właściwe podpisy

Za zgodność

Kierownik sekretariatu

III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich

mgr K. J.

Sąd Rejonowy w Brodnicy

stwierdza, że niniejsze orzeczenie

uprawomocniło się i jest wykonalne dnia 7 października 2022r.

Dnia 8 listopada 2022r.

Sędzia

Marzena Sirokos

Sygn. akt III Nkd 58/21

UZASADNIENIE

(postanowienia z dnia 13 czerwca 2022r.)

W Sądzie Rejonowym w Brodnicy prowadzone jest postępowanie opiekuńcze wobec małoletniej A. M. ur. (...), c. M. i M. w związku z wprowadzonym - postanowieniem tut. Sądu z dnia 18 maja 2021r., sygn. akt III Nsm 90/21 - poddaniem wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodziców nad nią stałemu nadzorowi kuratora sądowego. Postępowanie opiekuńcze prowadzone jest pod sygn. akt Opm 44/21. W toku tego postępowania do tutejszego Sądu wpłynęło pismo Koordynatora Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. z dnia 23 lipca 2021r. - lek. med. K. S. (1) Psychiatrii (...), w którym lekarz ten wnioskował o umieszczenie małoletniej A. M. ur. (...), c. M. i M. na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) z uwagi na wielokrotne hospitalizacje psychiatryczne w trybach pilnych, po dokonywanych próbach samobójczych lub samookaleczeniach (k. 5-6 akt).

Mając na uwadze powyższe jak również stanowisko kuratora zawodowego ze sprawy opiekuńczej tej małoletniej zawarte w ostatnim sprawozdaniu z wywiadu środowiskowego z dnia 23.07.2021r. - niezależnie od prowadzonego postępowania opiekuńczego wobec tej małoletniej - zarządzono wpisanie jej sprawy jako nieletniej w repertorium I. N. – o demoralizację. Sprawa została zarejestrowana pod sygnaturą III Nkd 58/21. W ramach tej sprawy Sąd Rejonowy w Brodnicy postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2021r. wszczął postępowanie w sprawie nieletniej A. M. ur. (...), c. M. i M. celem ustalenia czy wykazuje ona przejawy demoralizacji poprzez to, że nie słucha ona rodziców, ucieka z domu, dokonuje samookaleczeń oraz innych działań zagrażających jej zdrowiu i życiu (k. 11 akt). W sprawie tej Sąd ustanowił dla nieletniej A. M. obrońcę z urzędu - celem reprezentowania jej praw w toku tego postępowania (k. 9 akt).

Po wszczęciu tego postępowania w przedmiotowej sprawie nieletniej A. M. dnia 2 sierpnia 2021r. wydane zostało postanowienie w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) (k. 13 akt). W dniu 5 sierpnia 2021r. Sąd wydał postanowienie w przedmiocie uzupełnienia tego postanowienia i postanowił: uzupełnić postanowienie w ten sposób, że: do czasu umieszczenia nieletniej A. M. w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa (k. 25 akt).

Dnia 2 lutego 2022r. wydane zostało kolejne postanowienie, w którym Sąd postanowił: uzupełnić postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 (w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...)) poprzez wskazanie, że nieletnia A. M. - na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn ma być umieszczona w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - jednakże do czasu jej umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa (k. 224 akt).

Wobec kolejnej informacji nadesłanej do tut. Sądu dnia 15 lutego 2022r. przez Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. o bardzo niepokojących skrajnych zachowaniach agresywnych wobec personelu oraz współpacjentów, zachowaniach autoagresywnych i niszczycielskich nieletniej A. M. na terenie tego Szpitala - Sąd Rejonowy w Brodnicy w dniu 15 lutego 2022r. wydał postanowienie, w którym postanowił: zmienić postanowienie z dnia 2 lutego 2022r. i uzupełnić postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 (w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...)) poprzez wskazanie, że nieletnia A. M. ( aktualnie przebywająca w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...)) - na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn ma być umieszczona w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie (...) im. S. K. w S. na oddziale o wzmożonym zabezpieczeniu K. (k. 260-262 akt).

Strony oraz obrońca nieletniej prezentowali następujące stanowiska w sprawie: Obrońca nieletniej w piśmie procesowym wnosił o umorzenie postępowania w sprawie, natomiast na rozprawie wnosił o niestosowanie środków izolacyjnych i zastosowanie nadzoru kuratora wobec nieletniej na podst. art. 6 pkt 5 upn oraz zgodnie z art. 6 ust 2 zobowiązanie nieletniej A. M. do podjęcia terapii w młodzieżowym ośrodku socjoterapeutycznym.

Nieletnia A. M. w toku wysłuchania przez sędziego rodzinnego odpowiadając jedynie na pytanie obrońcy na pytanie - czy chciałabyś wrócić do domu, czy ewentualnie zgodziłabyś się na umieszczenie w (...) Ośrodku (...)? nieletnia odpowiedziała: wolałabym wrócić do domu.

Matka nieletniej A. M. wyjaśniając na pierwszej rozprawie prezentowała następujące stanowisko: „Uważam, że córka powinna być umieszczona w jakimś Ośrodku, może niekoniecznie szpital psychiatryczny sądowy, ale powinna być objęta opieką psychologiczną i psychiatryczną. My jako rodzice na tą chwilę nie jesteśmy w stanie pilnować dziecka ponieważ sytuacje, które miały ostatnio miejsce w szpitalu na oddziale świadczą o tym, że mogłaby popełnić próbę samobójczą.”

Ojciec nieletniej - M. M. (3) prezentował takie samo stanowisko jak żona.

Na kolejnym terminie rozprawy matka nieletniej - M. M. (4) zaprezentowała następujące stanowisko: „uważam, że córka powinna być pod stałą opieką specjalistów, powinna przyjmować systematycznie leki, które powinny być odpowiednio dobrane. Uważam, że należy się jej też odpowiednia terapia. Jestem gotowa uczestniczyć wraz z córką w takiej terapii, jeśli byłoby takie wskazanie specjalistów. Mówiąc o opiece specjalistów to mam na myśli psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów. …. Uważam, że O. już nie powinna być w tym szpitalu, w którym jest obecnie, tylko w tym S. i miejmy nadzieję, że tam będzie miała lepszą terapię. My jako rodzicie nie jesteśmy w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa poza szpitalem. Z informacji od Ordynatora Szpitala w Ś., w którym O. jeszcze dotychczas przebywa, odnośnie jej agresywnych zachowań sprzed dwóch tygodni w Szpitalu to wynika, że my jako rodzice nie dalibyśmy rady, nie byłabym w stanie dziecka upilnować i przewidzieć, co stanie się w domu. To były naprawdę poważne agresywne zachowania i O. była w pasach 3 dni.”

Ojciec nieletniej - M. M. (3) tym razem również oświadczał, że jego stanowisko jest takie same jak żony.

Prokurator Rejonowy w Brodnicy w piśmie z dnia 7 września 2021r. (k. 67 akt) poinformował, że będzie uczestniczył w sprawie nieletniej A. M. oraz, że popiera wnioski dowodowe zgłoszone w piśmie procesowym przez obrońcę nieletniej. W dniu 17 września 2021r. do tut. Sądu wpłynęło pismo Prokuratora Rejonowego w Brodnicy, w którym zajął stanowisko w związku z doręczonym jemu odpisem zażalenia obrońcy nieletniej na postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r. w przedmiocie tymczasowego zastosowania wobec nieletniej A. M. umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym wnosząc o utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia (k. 92 akt). W dalszym toku postępowania Prokurator nie zajmował stanowiska w sprawie, nie uczestniczył w rozprawie ani też nie przedstawił swojego stanowiska na piśmie.

Sąd ustalił, co następuje:

Nieletnia A. M. urodziła się (...) w B.. Jej rodzice M. i M. M. (3) są małżeństwem i wspólnie wychowują córkę i jej starszego brata. Małoletnia A. M. w czasie wszczęcia postępowania wobec niej jako nieletniej była uczennicą Szkoły Podstawowej nr (...) w B.. Dotychczas uczyła się dobrze, nie powtarzała żadnej klasy. W ocenie matki nieletniej z córką zaczęło się coś dziać od czasu wystąpienia zdalnego nauczania. Zaczęła ona coraz więcej korzystać z telefonu komórkowego i matka obawiała się, że jest ona uzależniona od telefonu komórkowego. Matka kontrolowała Internet twierdząc, że musi to robić, ponieważ małoletnia nawiązała kontakt z osobami, które mają na nią zły wpływ. Matka małoletniej do kuratora przeprowadzającego wywiad w sprawie o wgląd w sytuację rodziny zarejestrowanej pod sygn. akt III Nmo 27/21 podała również, że małoletnia A. w sierpniu 2020r. dokonała samookaleczeń a jeszcze w lipcu 2020r. wraz z rodzicami i bratem była w górach. Rodzice z dziewczynką zgłosili się do psychiatry w G., dziewczynka sygnalizowała niechęć do życia. Psychiatra sugerował pobyt w szpitalu, jednakże rodzice spróbowali poradzić sobie sami z córką, dziewczynka dostała wówczas leki. Matka podawała do kuratora, że córka pomimo otrzymanych leków nie spała nocami, rodzice pilnowali ją. Następnie skonsultowano diagnozę z innym specjalistą z B., który potwierdził, że dziewczynka powinna być umieszczona w szpitalu. Małoletnia A. przebywała w Szpitalu w B. na Oddziale psychiatrycznym w okresie 26.08.2020r. do 2.10.2020r. Po tym pobycie w szpitalu małoletnia powróciła do szkoły, gdzie zaczęła zachowywać się demonstracyjnie. Szkoła stale informowała o niewłaściwych zachowaniach małoletniej A. np. palenie papierosów, wejście na dach szkolnej przybudówki oświadczając, że sobie coś zrobi. Rodzice wówczas uzyskali od specjalistów nauczanie indywidualne dla dziewczynki. Matka obawia się, że w szpitalu córka nawiązała kontakt z osobami, które jeszcze bardziej wciągają ją w „zły świat”. Ze sprawozdania z wywiadu kuratora zawodowego wynika, że w dniu 18 stycznia 2021r. małoletnia A. zerwała przyjaźń z internetową koleżanką ( rodzice tego nie akceptowali i wspólnie z rodzicami tej drugiej dziewczyny ustalili, że dziewczyny mają na siebie zły wpływ i muszą skończyć ten kontakt) i podjęła próbę samobójczą przedstawiając informację o tym na portalu społecznościowym. Jedna z koleżanek poinformowała jej matkę, ta zaczęła natychmiast działać, zostało wezwane pogotowie i dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie przebywała w okresie 18-20.01.2021r. Po tym matka zaczęła przed córką chować wszystkie leki, jednocześnie przy zdalnym nauczaniu małoletnia była cały czas kontrolowana przez rodziców, którzy wynajęli znajomą pełniącą opiekę nad małoletnią w czasie pobytu rodziców w pracy. Następnie małoletnia uczęszczała do psychiatry P. R. w T., otrzymywała zapisane leki - był to luty 2021r. W tamtym czasie dziewczynka była również objęta psychoterapią - uczęszczała do psychologa D. T.. W sprawozdaniu kuratora wskazano, że rodzice dziewczynki również zdecydowali się na psychoterapię u tego psychologa. Dalej ze sprawozdania kuratora wynika, że w dniu 24 lutego 2021r. matka małoletniej A. wezwała na pomoc Policję z uwagi na opuszczenie przez małoletnią mieszkania w niekompletnym ubraniu („miała założone krótkie spodenki, była w samych skarpetach”) - dziewczynka uciekła z domu przez okno w łazience. Rodzice od razu szukali dziewczynki, ale bez skutku. Policja znalazła ją wyziębioną. Po tym matka w dniu 25 lutego 2021r. wzięła urlop, by zostać z córką i ją poobserwować. Matka przyznała do kuratora, że dziewczynka uciekła z domu po kłótni z matką, która zdenerwowała się, że dziewczynka obcięła włosy na krótko.

Po uzyskaniu tych informacji oraz informacji z KPP w B. o podjętych działaniach poszukiwawczych małoletniej A. M. - Sąd Rejonowy w Brodnicy postanowieniem z dnia 4 marca 2021r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie o ingerencję Sądu we władzę rodzicielską nad małoletnią A. M.. Sprawa ta została zarejestrowana pod sygn. akt III Nsm 90/21 i w ramach tej sprawy tego samego dnia zostało wydane zarządzenie tymczasowe, którym Sąd postanowił: ustanowić w trybie nagłym nadzór kuratora nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej przez M. M. (4) i M. M. (3) nad małoletnią córka A. M.. W toku postępowania w tej sprawie do tut. Sądu wpłynęła kolejna informacja z KPP w B., że w dniu 1.03.2021r. wobec małoletniej A. M. przeprowadzono interwencję policyjną - wobec podjętej kolejnej próby samobójczej, przybyły na miejsce Zespół (...) po wstępnych badaniach stwierdził u dziewczyny powierzchowne rany cięte nadgarstka i zabrał ją wraz z matką do szpitala w B. na dalszą konsultację. Ze sprawozdania kuratora zawodowego z dnia 29.03.2021r. złożonego już w toczącej się sprawie I. N. 90/21 wynikało m.in., że małoletnia A. ma problemy z tarczycą, poza tym jest pod stałą opieką psychiatry i psychologa a od 16 marca 2021r. przebywała w Szpitalu w T. na Oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży - do domu miała wrócić przed 4 kwietnia 2021r. Matka małoletniej przekazała kuratorowi, że boi się powrotu córki do domu z uwagi na obawy czy jest w stanie ją dopilnować i przewidzieć, by sobie nie zrobiła krzywdy. W sprawozdaniu kuratora wskazano również, że rodzice zabezpieczyli dziewczynce potrzeby biologiczne ponad standard, dziewczynka ma swój pokój, może realizować swoje pasje i zainteresowania - lubi malować. Dziewczynka dokonuje samookaleczeń, ma incydenty ucieczek z domu, nie utożsamia się z własną płcią. Rodzice odbyli wraz z małoletnią wizytę konsultacyjną u seksuologa, wspierają się oni w problemach dotyczących małoletniej córki, wspólnie szukają rozwiązań i specjalistów, wspólnie starają się zapewnić małoletniej całodobową opiekę i kontrolę.

W toku postępowania przed Sądem w sprawie I. N. 90/21 rodzice małoletniej A. M. wskazali Sądowi na rozprawie w dniu 18 maja 2021r., że aktualnie córka jest w Szpitalu w Ś. na Oddziale Psychiatrii (...) oraz zarówno oni jak i kurator wskazali, że ma ona skierowanie do szpitala w G. Odział Nerwic Młodzieżowych - według matki małoletniej dziewczynka miała być 24 maja 2021r. przewieziona do tego Szpitala w G., gdzie miała być prowadzona terapia trwająca do 12 tygodni. Natomiast po odbyciu tej terapii dziewczynka miałaby być umieszczona w (...) Ośrodku (...), którego poszukiwali już rodzice i wstępnie mieli ustalone miejsce w takim Ośrodku w Ł. z uwagi na potrzebę specjalnego zaopiekowania córki. Rodzice wskazali, że Ośrodek w G. to nie jest Ośrodek zamknięty, terapia w nim jest dobrowolna i wskazywali przy tym, że ich córka zgadza się na pobyt w tym Ośrodku i na tę terapię. Rodzice małoletniej A. uważali, że nie potrzebują nadzoru kuratora, że są osobami wykształconymi i dadzą sobie z tym radę, jeśli nie dają rady to szukają wsparcia. Sąd natomiast orzeczeniem kończącym postępowanie w tamtej sprawie poddał wykonywanie władzy rodzicielskiej przez rodziców nad tą małoletnią stałemu nadzorowi kuratora sądowego. Postępowanie opiekuńcze prowadzone jest pod sygn. akt Opm 44/21.

W toku prowadzonego postępowania opiekuńczego kurator zawodowy sprawujący nadzór w rodzinie przedstawiał kolejne informacje dotyczące małoletniej A. M.. W sprawozdaniu z dnia 22.06.2021r. kurator wskazał m.in., że obecnie małoletnia A. przebywa w domu. W dniu 11 czerwca 2021r. opuściła ona szpital, tym razem Szpital w Ś., do którego trafiła 1 czerwca 2021r. po kolejnej próbie samobójczej w Ośrodku (...) w G. . Rodzice próbowali ponownie umieścić małoletnią w Ośrodku w G. na psychoterapię, jednakże odmówiono im z uwagi na bark miejsc. Rodzice znaleźli kolejny ośrodek terapeutyczny – GEDEON (...) Centrum (...) w K. i dziewczynka miała trafić do tego Ośrodka w dniu 28 czerwca 2021r. Ze sprawozdania kuratora zawodowego wynikało dalej, że w dniu 21 czerwca 2021r. matka małoletniej telefonicznie przekazała informację, że córka ponownie nawiązała kontakt przez Internet z koleżanką, coś się pokłóciły i małoletnia zbiła szklankę, dopiero po jakimś czasie oddała kawałki szkła, które sobie odłożyła, teraz zbiła miskę i nie ma wszystkich kawałków. Matka była zdenerwowana - bała się, że nie jest w stanie przewidzieć, co córka zamierza. W dniu 22 czerwca 2021r. matka małoletniej zgłosiła do kuratora, że musi wezwać policję w celu uzyskania pomocy w poszukiwaniach małoletniej A., która uciekła z domu, jednocześnie poinformowała koleżankę: „dzisiaj umrę”. Dziewczynka tego samego dnia została znaleziona przez patrol policji z zakrwawionymi rękoma po samookaleczeniach. Przybyły na miejsce Zespół (...) zabrał małoletnią A. M. wraz z jej matką do Szpitala w B. na dalszą konsultację. Z karty czynności kuratora za okres: czerwiec 2021r. wynikało, że 22 czerwca 2021r. małoletnia A. M. została zawieziona do Szpitala w G. . W dniu 28 czerwca 2021r. odnotowano w karcie czynności nadzoru kuratora, że małoletnia jest w Szpitalu w G., jednakże rodzice planują ją zabrać do Szpitala w G..

W ocenie kuratora sprawującego nadzór w sprawie opiekuńczej - rodzice zapewniają małoletniej A. M. potrzeby biologiczne, wykazują duże zaangażowanie w poszukiwaniach specjalistów i instytucji zapewniających pomoc małoletniej, natomiast demonstracyjne zachowania małoletniej A. wskazują na brak zaspokojenia innych potrzeb, zaś dziewczynka nie do końca potrafi je zwerbalizować. Kurator wskazywał wówczas, że należałoby rozważyć możliwość przebadania rodziny M. i M. małż. M. w Opiniodawczym Zespole (...) z udziałem lekarza psychiatry. Kurator zawodowy odnotował w karcie nadzoru czynności kuratora w dacie 22 czerwca 2021r., że - po przekazaniu rodzicom małoletniej informacji, że złoży taki wniosek o przebadanie całej rodziny celem zdiagnozowania rodziny i znalezienia źródła problemu i możliwości podjęcia dalszych działań - M. M. (4) bardzo się zdenerwowała, stwierdziła, że to nie ona i jej mąż potrzebują pomocy, tylko ich córka i ma Sąd ją sobie zabrać, bo oni już nie mają pomysłu, jak córce pomóc a Sąd im nie pomaga. Ponadto matka małoletniej stwierdziła do kuratora, że na żadne badania nie wyraża zgody, nie ma już urlopu, by jeździć na jakieś badania, nie ma też ochoty opowiadać o sobie i udzielać odpowiedzi na zadawane pytania. W karcie czynności nadzoru kuratora kurator zawodowy w dacie 28 czerwca 2021r. odnotował przeprowadzenie rozmowy z ojcem małoletniej A. - M. M. (3), który potwierdził, że małoletnia córka jest w Szpitalu w G., jednakże rodzice planują ją zabrać do Szpitala w G.. Nadzorowany ojciec małoletniej sygnalizował do kuratora, że jest zdenerwowany, panuje nad emocjami, uważa, że Sąd im nie pomaga tylko jeszcze dokłada dodatkowe problemy. Z niechęcią rozmawiał on na temat badania w (...) powtarzał słowa żony, że Sąd ma sobie zabrać ich córkę, oni już nie mają urlopu. Z zadowoleniem zareagował natomiast na informację o zmianie kuratora, który będzie sprawował bezpośredni nadzór nad rodziną - od lipca 2021r. nadzór sprawuje kurator społeczny K. M.. Wraz z kopią karty czynności nadzoru za miesiąc czerwiec 2021r. kurator zawodowy złożył sprawozdanie z dnia 23 lipca 2021r. dotyczące aktualnej sytuacji małoletniej A. M. i wskazał w nim, że w dniu 19 lipca 2021r. kurator społeczny w rozmowie z matką małoletniej - M. M. (4) ustalił, że małoletnia A. pięć dni temu opuściła Szpital w G., Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Następnie małoletnia została przez rodziców umieszczona w Ośrodku (...) w K. . Po czterech dniach będąc w tym Ośrodku małoletnia ponownie dokonała samookaleczeń. Dziewczynka została umieszczona w Szpitalu w Ś. na Oddziale Psychiatrycznym dla (...), gdzie przebywa do dnia dzisiejszego. Matka małoletniej przekazała kuratorowi sprawującemu nadzór, że zebrało się Konsylium lekarzy w celu podjęcia decyzji co dalej z dziewczynką oraz, że lekarze zdecydowali, że dziewczynka powinna być umieszczona i zdiagnozowana w Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmożonym zabezpieczeniu dla nieletnich. Kurator zawodowy w przedłożonym sprawozdaniu wskazał ponadto, że sytuacja małoletniej A. M. jest cały czas diametralnie trudna, rodzice czują się bezsilni w działaniach, dziewczynka trafia po kolejnych próbach samobójczych i samookaleczeniach do kolejnych szpitali. W ocenie kuratora zawodowego - zgodnie z zaleceniem lekarzy zasadne jest umieszczenie i zdiagnozowanie małoletniej A. M. w Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmożonym zabezpieczeniu dla nieletnich i w tym celu należy rozważyć wszczęcie postępowania wobec A. M. jako nieletniej.

Dowód: kopia sprawozdania kuratora zawodowego ze sprawy opiekuńczej wraz z kopią karty czynności nadzoru kuratora za czerwiec 2021r. - k. 2-4 akt przedmiotowej sprawy; ponadto akta spraw Sądu Rejonowego w Brodnicy: 1/ sygn. akt III Nmo 27/21 o wgląd w sytuację rodziny małoletniej A. M. (w tym informacje z KPP w B. dot. małoletniej oraz sprawozdanie z wywiadu środowiskowego kuratora zawodowego z dnia 26.02.2021r., postanowienie SR w Brodnicy o wszczęciu z urzędu postępowania o ingerencję Sądu we władzę rodzicielską nad małoletnią A. M. wraz z zarządzeniem - k. 2-4, 8-21 tych akt), 2/ sygn. akt III Nsm 90/21 o ingerencję Sądu we władzę rodzicielską nad małoletnią A. M. (w tym postanowienia z dnia 4 marca 2021r. i z dnia 18 maja 2021r., informacja z KPP w B. dot. interwencji policyjnej wobec mał. A. M., odpis zupełny aktu urodzenia małoletniej, sprawozdanie z objęcia nadzoru kuratora i protokół rozprawy z dnia 18.05.2021r., na której zapadło postanowienie kończące postępowanie w tamtej sprawie – k: 22, 27-28, 36, 38-39, 46-48 tych akt); 3/ sygn. akt III Opm 44/21 dot. prowadzonego postępowania opiekuńczego wobec małoletniej A. M. (w tym wniosek kuratora zawodowego zawarty w piśmie z dnia 22.06.2021r., sprawozdanie kuratora z dnia 23.07.2021r., informacja z KPP w B. z dnia 29.06.2021r.).

W trakcie pobytu małoletniej A. M. w Szpitalu (...) w Ś. - w dniu 23 lipca 2021r. do tutejszego Sądu przesłane zostało faksem pismo Koordynatora Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. z dnia 23 lipca 2021r. - lek. med. K. S. (1) Psychiatrii (...), w którym lekarz ten wnioskował o umieszczenie małoletniej A. M. na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) z uwagi na wielokrotne hospitalizacje psychiatryczne w trybach pilnych, po dokonywanych próbach samobójczych lub samookaleczeniach. W piśmie tym wskazano, że od marca 2020r. jest to szósta hospitalizacja psychiatryczna (z rozpoznaniem uporczywych zaburzeń nastroju w przebiegu nieprawidłowo kształtującej się osobowości, w trakcie diagnostyki zespołu (...)). Podjęto również nieskuteczną próbę psychoterapii w prywatnym ośrodku psychoterapeutycznym. Dziewczynka jednak nie współpracuje w procesie terapeutycznym. Bezpośrednio po wypisach ze szpitali powraca do destrukcyjnych zachowań, które bezpośrednio zagrażają jej życiu i zdrowiu. Pacjentka bez wglądu w prezentowane trudności, z dużą potrzebą uwagi ze strony otoczenia, którą uzyskuje mobilizując rodzinę, opiekunów, służby medyczne i policyjne w jej poszukiwania i pomoc medyczną np. chirurgiczne zabezpieczenie ran ciętych, hospitalizacje na oddziałach pediatrycznych po celowym przedawkowaniu leków itp. Dziewczynka nie radzi sobie w kontaktach interpersonalnych, a zachowania destrukcyjne stały się dla niej jedyną formą kontaktu społecznego. Skoncentrowana na sobie, monotematyczna, zalewająca otoczenie swoim złym nastrojem, zamiarami i myślami samobójczymi, samookaleczeniami, co powoduje, że zostaje odrzucana społecznie i utwierdza się w przekonaniu, że wszystkim przeszkadza, że jest problemem i najlepiej byłoby, żeby zniknęła i ponownie podejmuje zachowania suicydalne. Z powodu nawykowych samookaleczeń zostaje wypisywana z oddziałów terapeutycznych, co utrudnia poprawę samopoczucia i funkcjonowania. Po przedstawieniu powyższego Koordynator Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - lek. med. K. S. (1) Psychiatrii (...) wskazała, że - biorąc pod uwagę całokształt podjętych oddziaływań pomocowych pacjentce, które były nieskuteczne - najlepszym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie A. M. na Oddziale Psychiatrii Sądowej celem stałej, systematycznej psychoterapii indywidualnej i grupowej, realizacji obowiązku szkolnego, podjęcia treningu umiejętności społecznych, tworzenia dłuższych relacji z rówieśnikami (k. 5-6 akt).

Mając na uwadze powyższe okoliczności wskazane w tym piśmie jak również stanowisko kuratora zawodowego ze sprawy opiekuńczej małoletniej A. O. 44/21 zawarte w ostatnim sprawozdaniu z wywiadu środowiskowego z dnia 23.07.2021r. - niezależnie od prowadzonego postępowania opiekuńczego wobec tej małoletniej - zarządzono wpisanie jej sprawy jako nieletniej w repertorium I. N. - o demoralizację. Sprawa została zarejestrowana i jest prowadzona pod sygnaturą akt przedmiotowej sprawy I. N. 58/21. W ramach tej sprawy Sąd Rejonowy w Brodnicy postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2021r. wszczął postępowanie w sprawie nieletniej A. M. ur. (...), c. M. i M. celem ustalenia czy wykazuje ona przejawy demoralizacji poprzez to, że nie słucha ona rodziców, ucieka z domu, dokonuje samookaleczeń oraz innych działań zagrażających jej zdrowiu i życiu (k. 11 akt).

Po wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie nieletniej A. M. dnia 2 sierpnia 2021r. wydane zostało postanowienie w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) (k. 13 akt). Natomiast w dniu 5 sierpnia 2021r. Sąd wydał postanowienie w przedmiocie uzupełnienia postanowienia dot. zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...). Postanowieniem tym Sąd postanowił: uzupełnić postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 (w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...)) w ten sposób, że: do czasu umieszczenia nieletniej A. M. ur. (...) w B., córki M. i M. zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa (k. 25 akt).

Dnia 15 września 2021r. Sąd Rejonowy w Brodnicy wydał postanowienie w przedmiocie dopuszczenia dowodu z opinii biegłych na podstawie art. 25a upn, w którym dopuścił dowód z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów na okoliczność stanu zdrowia psychicznego nieletniej A. M. ur. (...) w B., córki M. i M. zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. obecnie przebywającej w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. (Oddział Psychiatrii (...)) w szczególności na okoliczność tego:

a/ czy występuje u niej choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe lub inne zakłócenie czynności psychicznych, jeśli tak to czy w chwili popełnienia zarzucanych czynów, zachowań miała ona zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia tych czynów, zachowań lub pokierowania swoim postępowaniem czy też zdolność ta była wyłączona bądź w znacznym stopniu ograniczona;

b/ czy wymaga on leczenia, jeśli tak to jakiego, w jakiej formie w tym czy wymaga ona dalszego leczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii (...) czy leczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) i o jakim stopniu zabezpieczenia;

c/ czy wymaga ona oddziaływań terapeutycznych, jeśli tak - to jakich oraz czy powinna w nich uczestniczyć wraz ze swoimi rodzicami ewentualnie z rodzeństwem - tj. czy wymagana jest terapia rodzinna;

- czy aktualnie w sytuacji konieczności zapewnienia jej opieki wychowawczej właściwym ze względu na stan jej zdrowia psychicznego byłoby umieszczenie nieletniej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym czy też istnieją przeciwwskazania do umieszczenia jej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jeśli tak to jakie oraz czy wskazane jest zastosowanie innego środka wychowawczego bądź środka leczniczo-wychowawczego, jeśli tak to jakiego;

- czy w aktualnym stanie zdrowia psychicznego nieletnia ta może brać udział w rozprawie przed Sądem z miejsca obecnego jej pobytu w szpitalu w trybie wideokonferencji – tj. w rozprawie zdalnej składając wyjaśnienia, jeśli tak - to przy spełnieniu jakich warunków byłoby to możliwe czy też istnieją przeciwwskazania zdrowotne ku temu.

Wydanie opinii Sąd zlecił biegłym: lekarzowi psychiatrze M. K. i lekarzowi psychiatrze S. M. (k. 83), jednakże na uzasadniony wniosek biegłych zaszła konieczność zmiany postanowienia w tym zakresie i zlecenie wydania opinii co do nieletniej A. M. Sąd zlecił biegłym: dr n. med. lekarzowi psychiatrze D. M. i lekarzowi psychiatrze K. S. (2) (k. 125).

W wydanej dnia 16 grudnia 2021r. opinii sądowo-psychiatrycznej biegli wskazali, że na podstawie jednorazowego badania sądowo-psychiatrycznego, analizy akt sprawy i dokumentacji medycznej zgodnie stwierdzają, że opiniowana nieletnia A. M. nie jest chora psychicznie w sensie psychozy ani upośledzenia umysłowego. Biegli wskazali, że rozpoznają u badanej zaburzenia zachowania i emocji, osobowość kształtującą się nieprawidłowo, zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie. Zdaniem biegłych zdolność rozpoznania znaczenia czynów, zachowań lub pokierowania swoim postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona. Biegli w wydanej opinii wyjaśnili dodatkowo, że zaburzenia zachowania u nieletnich można zdefiniować jako poważne trudności z opanowaniem i przestrzeganiem zasad moralnych oraz zachowaniem się w sposób akceptowany społecznie. Dziecko z takimi zaburzeniami nie uznaje autorytetu dorosłych. Biegli - według informacji zawartych w aktach - co do nieletniej uznali, że manipuluje ona otoczeniem, ma trudności z przestrzeganiem reguł życia społecznego, bywa agresywna. Ponadto występują u nieletniej zaburzenia emocjonalne manifestujące się chwiejnością nastroju, samookaleczeniami, deklaracjami suicydalnymi, podejmowanymi próbami samobójczymi. Biegli rozpoznali u opiniowanej cechy kształtującej się nieprawidłowo osobowości, jednakże wskazali, że biorąc pod uwagę, że osobowość kształtuje się do około 25 roku życia, na dzień dzisiejszy nie można jednoznacznie określić, w jakim kierunku będzie ten rozwój postępował u badanej. Natomiast odnośnie diagnozowanych zaburzeń identyfikacji płciowej w dzieciństwie biegli dodatkowo wskazali, że rozpoczynają się one przed pokwitaniem i cechuje je uporczywe, głębokie niezadowolenie z własnej płci.

Biegli wskazali, że w związku z diagnozowanymi zaburzeniami wobec nieletniej powinny być stosowane oddziaływania psychoterapeutyczne i wychowawcze oraz kontynuowane leczenie farmakologiczne w warunkach kontrolowanych. Badana okresowo przejawia zachowania o charakterze autoagresji, impulsywnie reaguje złością, nie kontroluje emocji, dokonuje prób samobójczych. Nie wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków. Pozostaje bezkrytyczna wobec swojego postępowania. W związku z powyższym - zdaniem biegłych - wskazane jest, aby opiniowana została umieszczona w warunkach Oddziału Sądowego dla Nieletnich o Wzmocnionym Zabezpieczeniu, gdzie mogłaby być poddawana kompleksowym oddziaływaniom psychoterapeutycznym, wychowawczym i leczniczym. Biegli uważali, że na obecnym etapie postępowania terapia rodzinna bądź oddziaływania wychowawcze w warunkach (...) Ośrodka (...) byłyby niewystarczające. (k. 178/203-205).

Wobec zgłoszonego przez obrońcę nieletniej wniosku o uzupełnienie powyższej opinii Sąd postanowieniem z dnia 10 lutego 2022r. dopuścił dowód z uzupełniającej opinii biegłych poprzez wskazanie jakie kryteria kwalifikowania do systemu psychiatrii sądowej zastosowano oraz jakie zastosowano narzędzia psychometryczne w badaniu nieletniej A. M. - stosownie do wniosku obrońcy nieletniej, który postawił pytania:

- jakie konkretnie kryteria pozwalają na postawienie wniosku o umieszczeniu A. M. na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich o Wzmocnionym Zabezpieczeniu?, - a jakie argumenty legły u podstaw braku możliwości podjęcia względem nieletniej oddziaływania wychowawczego w ramach (...) Ośrodka (...) ?; - jaki charakter mają zaburzenia osobowości u badanej” (k. 247 akt).

W uzupełniającej opinii sądowo-psychiatrycznej wydanej dnia 26 lutego 2022r. (k. 298-299 akt) biegli psychiatrzy - po zapoznaniu się z zastrzeżeniami do opinii i postawionymi w związku z tym pytaniami - kolejno wyjaśnili, jak poniżej.

- Opinia z dnia 16.12.2021r. została sporządzona na podstawie analizy dostępnych materiałów (akta sprawy a także okazana im dokumentacja medyczna) oraz na podstawie jednorazowego badania sądowo-psychiatrycznego. Biegli podali, że badanie psychiatryczne opiera się na rozmowie z opiniowanym, ocenie jego stanu psychicznego i zdiagnozowaniu chorób lub zaburzeń psychicznych według kryteriów Międzynarodowej Klasyfikacji (...)10. Biegli psychiatrzy nie wykonują badań testowych, pozostaje to w gestii biegłych psychologów. Jednocześnie biegli psychiatrzy zaznaczyli w uzupełniającej opinii, że w ocenie stanu psychicznego A. M. nie uznały za konieczne poszerzenie diagnostyki o ocenę psychologiczną i w związku z tym nie wystąpiły do Sądu z prośbą o poszerzenie zespołu biegłych.

- W związku z diagnozowanymi przez biegłych w opinii zaburzeniami wobec nieletniej powinny być stosowane kompleksowe oddziaływania psychoterapeutyczne i wychowawcze oraz kontynuowane leczenie farmakologiczne w warunkach kontrolowanych. Badana okresowo przejawia zachowania o charakterze autoagresji, impulsywnie reaguje złością, nie kontroluje emocji, dokonuje prób samobójczych. Nie wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków. Pozostaje całkowicie bezkrytyczna wobec swojego postępowania. Biegli wskazali, że oddziaływania wychowawcze w warunkach (...) Ośrodka (...) uważają za niewystarczające, natomiast prezentowane przez nieletnią zachowania uważają za zagrażające jej samej a także otoczeniu. Dotychczas stosowane środki biegli uznali za niewystarczające, mało skuteczne.

- Odnośnie pytania o to jaki charakter mają zaburzenia osobowości u badanej - biegli wyjaśnili, że rozpoznają u opiniowanej cechy kształtującej się nieprawidłowo osobowości, ale biorąc pod uwagę, że osobowość kształtuje się do około 25 r. ż. na dzień dzisiejszy nie można jednoznacznie określić, w jakim kierunku będzie ten rozwój postępował u badanej. Wskazali jednak, że aktualnie w obrazie klinicznym dominują cechy osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline.

Z uwagi na to, że w dniu 2 lutego 2022r. napłynęła do Sądu informacja z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś., że nieletnia przejawia skrajnie nasilone zachowania agresywne wobec personelu medycznego i zachowania autoagresywne - zachodziła potrzeba określenia stopnia zabezpieczenia Oddziału Psychiatrii Sądowej, na którym nieletnia winna być umieszczona. W tym czasie Sąd dysponował już wskazaniami biegłych lekarzy psychiatrów zawartymi w opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 16 grudnia 2021r. odnośnie nieletniej A. M.. Z uwagi na to dnia 2 lutego 2022r. wydane zostało przez Sąd Rejonowy w Brodnicy kolejne postanowienie - w przedmiocie uzupełnienia postanowienia dot. zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) odnośnie stopnia zabezpieczenia. Sąd w postanowieniu tym postanowił: uzupełnić postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 (w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...)) poprzez wskazanie, że nieletnia A. M. ur. (...) w B., córka M. i M. zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. - na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn ma być umieszczona w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - jednakże do czasu jej umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa (k. 224 akt ).

Zgodnie z wydanym i obowiązującym w sprawie postanowieniem nieletnia A. M. cały czas przebywała w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...) oczekując na miejsce w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich. Po wydaniu ostatniego postanowienia Sąd uzyskał informację, że Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie (...) w S., że nieletnia A. M. jest trzecia w kolejce oczekujących i zostanie przyjęta do tego szpitala po zwolnieniu się miejsca na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich (k.281 akt).

Wobec kolejnej informacji nadesłanej do tut. Sądu dnia 15 lutego 2022r. przez Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. o bardzo niepokojących skrajnych zachowaniach agresywnych wobec personelu oraz współpacjentów, zachowaniach autoagresywnych i niszczycielskich nieletniej A. M. na terenie tego Szpitala - Sąd Rejonowy w Brodnicy w dniu 15 lutego 2022r. wydał postanowienie, w którym postanowił: zmienić postanowienie z dnia 2 lutego 2022r. i uzupełnić postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 (w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...)) poprzez wskazanie, że nieletnia A. M. ur. (...) w B., córka M. i M. zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. ( aktualnie przebywająca w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...)) - na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn ma być umieszczona w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie (...) im. S. K. w S. na oddziale o wzmożonym zabezpieczeniu K. (k. 260-262 akt).

Równocześnie Sąd prowadził dalsze postępowanie dowodowe w tej sprawie tj. Sąd wysłuchał nieletnią A. M. oraz jej rodziców M. i M. M. (3).

W czasie wysłuchania przez sędziego nieletnia A. M. podała, że sytuacje opisane w postanowieniu o wszczęciu postępowania miały miejsce. Podała też, że nie chce nic wyjaśniać. Nieletnia odpowiadała jedynie na pytania obrońcy:

- czy teraz jak jesteś w tym szpitalu czy podejmujesz podobne zachowania? nieletnie odpowiedziała: - nie;

- czy podczas pobytu w szpitalu miały miejsce sytuacje, które byłyby sprzeczne z normami społecznymi? czy dochodziło do jakiś incydentów z twoim udziałem, czy były bójki, czy nie słuchałaś wychowawców? nieletnie odpowiedziała: - nie;

- czy podejmowałaś w tym okresie jakieś zachowania które by zagrażały twojemu życiu lub zdrowiu? nieletnia odpowiedziała: tylko okaleczenie, tu jak jestem w szpitalu też były, ale już nie ma;

- jak się czujesz O. na dzień dzisiejszy? nieletnia odpowiedziała: czuję się dobrze;

Na pytanie Sądu: Jak chciałabyś O., żeby Sąd rozstrzygnął w Twojej sprawie? O. odpowiedziała, że nie chce odpowiadać. Natomiast na pytanie obrońcy:

- czy chciałabyś wrócić do domu, czy ewentualnie zgodziłabyś się na umieszczenie w (...) Ośrodku (...)? nieletnia odpowiedziała: wolałabym wrócić do domu.

Rodzice nieletniej A. M. wyjaśniając zarówno na pierwszej jak i na drugiej rozprawie przed Sądem przedstawili okoliczności poprzedzające umieszczenie córki w szpitalu psychiatrycznym oraz okoliczności, jakie zachodziły już po umieszczeniu córki w tym Szpitalu w ramach środka tymczasowego.

Z relacji rodziców nieletniej wynika, że zanim O. była umieszczona w szpitalu psychiatrycznym przez Sąd to wielokrotnie przez nich była umieszczana w szpitalach psychiatrycznych i to w różnych oraz, że były różne diagnozy co do O.. Gdy dziewczynka wychodziła z tych szpitali to wracała do swoich autoagresywnych zachowań, były samookaleczenia, ucieczki, próby samobójcze. Wcześniej O. była spokojnym dzieckiem, wycofanym, natomiast te sytuacje zaczęły się w wakacje po VI klasie szkoły podstawowej, wtedy też zaczął się u niej okres dojrzewania. Matka nieletniej wskazywała, że córka zaczęła przejawiać i odkryła jakby to, że chce być chłopcem i wszystkie problemy, które się do tej pory dzieją - to zdaniem matki - mogą być wynikiem zaburzenia jej tożsamości płciowej. Wcześniej córka ich nie informowała o tym. Po tej VI klasie to tak stopniowo O. dawała do zrozumienia, że czuje się chłopcem. Na początku było to, że jest osobą homoseksualną czyli, że podobają jej się dziewczynki, później zmieniła zdanie - konkretnie, że jest chłopcem. Matka była zaskoczona tym i zaniepokojona, ale - twierdzi, że - dziecku dawała do zrozumienia, że akceptuje tę sytuację, choć w głębi serca jest jej ciężko. Zdaniem matki - córka ogólnie nie czuje się akceptowana, chodzi o nieakceptację całego społeczeństwa, że się obawia tego.

Natomiast odnośnie okoliczności, jakie zachodziły już po umieszczeniu córki w tym Szpitalu w ramach środka tymczasowego matka nieletniej - M. M. (4) wyjaśniała m.in. że w czasie pobytu córki w Szpitalu w Ś. były u niej różne okresy: lepsze i gorsze. Sama córka mówiła matce, że dokonywała samookaleczeń będąc w tym szpitalu. Z informacji jakie rodzice otrzymali od lekarzy tego szpitala były różne inne sytuacje, które doprowadzały do tego, że O. była zapinana w pasy bezpieczeństwa. Zdarzało się, że leżała w tych pasach 24 godziny, informowano ich o tym, że występowała u niej taka agresja. Otrzymywała ostatnio leki, które bardzo ją uspokajały, działały bardzo nasennie. Lekarz poinformował rodziców dziewczynki, że to było też jakby dla jej bezpieczeństwa, żeby nie odbywała się agresja z jej strony. Matka nieletniej wyjaśniła, że ogólnie córka będąc w szpitalu otrzymuje leki stabilizujące jej nastrój, O. bierze też leki na tarczycę oraz, że były u niej momenty lepsze i gorsze, w tych lepszych momentach córka współpracowała tzn. starała się współpracować z psychologiem a w gorszych momentach nie chciała w ogóle rozmawiać. Ponadto w tych gorszych momentach nie uczestniczyła ona w zajęciach szkolnych. Normalnie w czasie pobytu w Szpitalu psychiatrycznym w Ś. O. uczestniczyła w zajęciach szkolnych realizując program VIII klasy szkoły podstawowej, na oddziale kontynuowała naukę szkolną i ukończyła tam VIII klasę szkoły podstawowej. Egzaminu ośmioklasisty nie napisała, ponieważ była zwolniona. Będąc w szpitalu nieletnia podlega pod szkołę (...) Ośrodek (...) w G.. Nauka była prowadzona na oddziale, tylko oceny cząstkowe były wysyłane do tej szkoły. Ona będąc w szpitalu realizowała program (...)u w G.. Odbyło się to tak, że rodzice poszukali tę szkołę, przekazali informację do szpitala, jak również wszystkie wymagane dokumenty, żeby O. mogła realizować program nauki w (...)ie. Nieletnia w kwestii nauki szkolnej od września 2021r. podlega pod ten (...) w G., ponieważ rodzice nie chcieli, by realizowała ona naukę szkolną przez szkołę w B., do której wcześniej uczęszczała. Rodzice - jeszcze przed umieszczeniem córki w Szpitalu uzyskali z Poradni P.-Psychologicznej w B. orzeczenie o niedostosowaniu społecznym dziecka i potrzebie kształcenia specjalnego, a jeszcze wcześniej (...) ta wydała co do małoletniej A. M. stosowną opinię, kiedy rodzice starali się dla niej o nauczanie indywidualne. Wszystkie te dokumenty rodzice przedstawili do (...)u w G., do którego wystąpili też z wnioskiem o objęcie O. nauką szkolną w czasie jej pobytu w tym szpitalu psychiatrycznym. Rodzice uzyskali również dla córki skierowanie z dnia 12.07.2021r. do (...) Ośrodka (...) w G. wydane przez Starostwo Powiatowe w G.. Aktualnie O. ukończyła VIII klasę i tym samym ukończyła szkołę podstawową. O. dalej chciałaby uczyć się w Liceum Plastycznym, ma zamiłowanie do plastyki, lubi rysować, to jej pasja. Obecnie rodzice nieletniej próbują O. znaleźć kolejny (...), jeśli o chodzi o szkołę ponadpodstawową. Poszukują oni (...)u, który przyjąłby O. i umożliwił naukę podczas jej pobytu w szpitalu psychiatrycznym. W (...)ie w G. nie będzie to możliwe, ponieważ tam jest tylko realizowany program szkoły podstawowej. Matka nieletniej dzwoniła również do szkoły przy Szpitalu w S., do którego O. ma trafić na podstawie postanowienia o zastosowaniu środka tymczasowego i ustaliła, że tam dzieci odbywają naukę na poziomie licealnym. Dziecko tam uczy się tak długo, jak długo przebywa w szpitalu i poziom nauki jest dostosowany do możliwości dziecka. Jeśli by się okazało, że nieletnia opuści Szpital w S. - po wcześniejszym jej faktycznym tam umieszczeniu - to jej rodzice chcieliby, żeby dalej kontynuowała naukę w tym (...)ie do którego ją zapiszą.

Odnośnie aktualnej sytuacji nieletniej A. M. i jej relacji z rodzicami matka nieletniej wskazała na ostatniej rozprawie, że mają oni z córką teraz codzienny kontakt telefoniczny i co tydzień odwiedzają córkę w szpitalu. Określiła, że ich relacje z córką są bardzo dobre. Obecnie ustalone zasady w Szpitalu w Ś. są takie, że na te spotkania w szpitalu z córką może wchodzić tylko jedna osoba, tylko jedno z rodziców może odwiedzić dziecko i dlatego w jednym tygodniu jedzie mama, a w innym tata O.. Od jakiegoś czasu rodzice mają tę możliwość osobistych odwiedzin córki w tym szpitalu. Wcześniej nie było to możliwe przez rygory związane z pandemią. W czasie tych rygorów związanych z pandemią tylko raz mieli oni ustalone przez Ordynatora Oddziału spotkanie z O.. Obecne spotkania rodziców z O. w Szpitalu trwają 15 minut. Tak ustalił szpital, ponieważ jest wydzielone miejsce i też inne osoby chcą się spotykać. Matka określiła, że te spotkania z O. to bywają różne, O. jest małomówna, z reguły matka mówi, choć wszystko zależy też od nastroju O., od sytuacji jaka jest na oddziale, czasami zdarza się, że O. coś opowiada z własnej inicjatywy np. mówi, co się dzieje na oddziale. Kontakt telefoniczny zawsze był z O. dobry, bo był codziennie, a nawet dwa razy dziennie.

Ojciec nieletniej M. M. (3) wyjaśniając przed Sądem generalnie potwierdzał to wszystko o czym jego żona mówiła.

Jeśli chodzi o stanowisko rodziców nieletniej A. M. w sprawie to w toku postępowania w sprawie ulegało ono pewnym modyfikacjom w zależności od stanu zdrowia córki i podejmowanych przez nią w czasie pobytu w Szpitalu aktywności i zachowań. Matka nieletniej A. M. wyjaśniając na pierwszej rozprawie przed Sądem prezentowała następujące stanowisko: „Uważam, że córka powinna być umieszczona w jakimś Ośrodku, może niekoniecznie szpital psychiatryczny sądowy, ale powinna być objęta opieką psychologiczną i psychiatryczną. My jako rodzice na tą chwilę nie jesteśmy w stanie pilnować dziecka ponieważ sytuacje, które miały ostatnio miejsce w szpitalu na oddziale świadczą o tym, że mogłaby popełnić próbę samobójczą.”. Ojciec nieletniej - M. M. (3) wyjaśnił, że jego stanowisko jest takie jak żony, potwierdza on wszystkie okoliczności podawane przez żonę. Na kolejnym terminie rozprawy matka nieletniej - M. M. (4) zaprezentowała następujące stanowisko: „uważam, że córka powinna być pod stałą opieką specjalistów, powinna przyjmować systematycznie leki, które powinny być odpowiednio dobrane. Uważam, że należy się jej też odpowiednia terapia. Jestem gotowa uczestniczyć wraz z córką w takiej terapii, jeśli byłoby takie wskazanie specjalistów. Mówiąc o opiece specjalistów to mam na myśli psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów. …. Uważam, że O. już nie powinna być w tym szpitalu, w którym jest obecnie, tylko w tym S. i miejmy nadzieję, że tam będzie miała lepszą terapię. My jako rodzicie nie jesteśmy w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa poza szpitalem. Z informacji od ordynatora Szpitala w Ś., w którym O. jeszcze dotychczas przebywa, odnośnie jej agresywnych zachowań sprzed dwóch tygodni w Szpitalu to wynika, że my jako rodzice nie dalibyśmy rady, nie byłabym w stanie dziecka upilnować i przewidzieć, co stanie się w domu. To były naprawdę poważne agresywne zachowania i O. była w pasach 3 dni.”. Ojciec nieletniej - M. M. (3) tym razem również oświadczał, że jego stanowisko jest takie same jak żony.

Dowód: pismo Koordynatora Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - lek. med. K. S. (1) Psychiatrii (...) z dnia 23.07.2021r. - k. 7, uprzednio faks k. 5-6,, wyjaśnienia rodziców nieletniej: M. M. (4) k. 324-326, 369v-370v i M. M. (3) k. 326, 371-371v., opinia sądowo-psychiatryczna z dnia 16.12.2021r. k. 178-205, oraz uzupełniająca opinia sądowo-psychiatryczna z dnia 26.02.2022r. k. 298-299; dowody z dokumentów na kartach: 2-4, 24, 34,35, 37-42, 45, 52, 65, 67, 79, 86, 92, 96, 100-101, 106, 108, 136-142v, 174, 223, 229, 245, 259 – 261, 268 -272, 281, 303-309, 338, 349-354 akt przedmiotowej sprawy w tym również oznaczonych sygn. akt III RCz 14/21 i III RCz 4/22.

Sąd uznał za wiarygodne wyjaśnienia rodziców nieletniej: M. M. (4) i M. M. (3), bowiem są one przekonujące i w powiązaniu z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym układają się w pewną logiczną całość.

Odnośnie dowodów z informacji i dokumentów w/w a znajdujących się w aktach przedmiotowej sprawy I. N. 58/21 jak również w aktach spraw: I. N. 27/21, I. N. 90/21 i O. 44/21 tut. Sądu - nie były one przez strony kwestionowane. Sąd również nie dopatrzył się okoliczności mogących budzić wątpliwości co do ich prawdziwości.

Podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy miała opinia sądowo-psychiatryczna wydana przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów z dnia 16.12.2021r. oraz uzupełniająca opinia sądowo-psychiatryczna wydana przez tych biegłych z dnia 26.02.2022r. jak również załączone do akt sprawy dokumenty obrazujące stan zdrowia psychicznego nieletniej A. M. z czasu przed jej umieszczeniem w szpitalu w trybie wydanego przez Sąd postanowienia, które też były uwzględniane przez biegłych przy wydawaniu opinii. Sąd podziela wnioski zawarte w opinii biegłych, z uwagi na przekonujące ich uzasadnienie oraz dodatkowe wyjaśnienie zawarte w uzupełniającej opinii tych biegłych stanowiącej odniesienie się do zastrzeżeń co do opinii i pytań skierowanych do biegłych przez obrońcę nieletniej. W opinii biegłych dokonano aktualnej oceny stanu zdrowia psychicznego nieletniej A. M., co poprzedzone było wnikliwą analizą zgromadzonego materiału dowodowego w tym dokumentacji medycznej oraz badaniem psychiatrycznym nieletniej A. M.. Zarówno opinia główna jak i opinia uzupełniająca zawierały szczegółowe wyjaśnienie dokonanych ustaleń, uzasadnienie spostrzeżeń, postawionej diagnozy i zawartych opinii i wniosków. Z tego względu opinie te były dla Sądu bardzo czytelne i przekonujące.

Sąd oddalił wniosek obrońcy nieletniej o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego psychologa, który zawnioskowany został celem wskazania czy odnośnie zaburzeń osobowości o typie, jaki wykazuje nieletnia A. M. winny być podjęte zajęcia psychoterapeutyczne w warunkach - jak to wskazano w opinii biegłych psychiatrów czy też w warunkach wolnościowych czy też innych jak młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Oddalenie tego wniosku dowodowego nastąpiło po dogłębnej analizie opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 16.12.2021r. wydanej przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów oraz uzupełniającej opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 26.02.202r. wydanej przez tych biegłych, które to opinie Sąd podziela w całej rozciągłości z uwagi na okoliczności szczegółowo wskazane wyżej przy omawianiu tychże opinii. Szczególnie w uzupełniającej opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 26.02.202r. biegli lekarze psychiatrzy zaznaczyli, że w ocenie stanu psychicznego A. M. nie uznały za konieczne poszerzenie diagnostyki o ocenę psychologiczną i w związku z tym nie wystąpiły do Sądu z prośbą o poszerzenie zespołu biegłych. Powyższe jest dla Sądu przekonujące i stanowi wystraczające uzasadnienie dla oceny, że nie zachodzi w sprawie potrzeba powołania jako dodatkowego biegłego - psychologa.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 2 upn przewidziane w ustawie działania podejmuje się
w wypadkach, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuści się czynu karalnego, natomiast zgodnie z przepisem art. 1§1 upn przepisy ustawy stosuje się w zakresie:

1) zapobiegania i zwalczania demoralizacji - w stosunku do osób, które nie ukończyły 18 lat; 2) postępowania o czyny karalne - w stosunku do osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17. Przepisy powołanej wyżej ustawy przewidują możliwość zastosowania wobec nieletniego środków wychowawczych, wśród których wymieniane jest miedzy innymi upomnienie, nadzór odpowiedzialny rodziców, nadzór kuratora czy umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Przepis art. 12 upn przewiduje z kolei możliwość umieszczenia nieletniego w zakładzie leczniczym lub w placówce opiekuńczej (środki leczniczo-wychowawcze). Dokładnie przepis ten stanowi, że w razie stwierdzenia u nieletniego upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej lub innego zakłócenia czynności psychicznych bądź nałogowego używania alkoholu albo innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, sąd rodzinny może orzec umieszczenie nieletniego w szpitalu psychiatrycznym lub innym odpowiednim zakładzie leczniczym. Jeżeli zachodzi potrzeba zapewnienia nieletniemu jedynie opieki wychowawczej, sąd może orzec umieszczenie go w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, a w przypadku gdy nieletni jest upośledzony umysłowo w stopniu głębokim i wymaga jedynie opieki - w domu pomocy społecznej.

Z kolei przepis art. 26 upn stanowi, że wobec nieletniego można tymczasowo zastosować nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej albo zakładu pracy, a także nadzór kuratora lub innej osoby godnej zaufania, a jeżeli byłoby to niewystarczające - umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim lub zastosować środki leczniczo-wychowawcze, o których mowa w art. 12.

W przedmiotowej sprawie - mając na uwadze materiał zgromadzony na początkowym etapie postępowania w tej sprawie a wskazywany szczegółowo wyżej - Sąd uznał, że - z uwagi na dobro dziecka - nieletniej A. M. zachodziła konieczność podjęcia przez Sąd działania najpierw w postaci wydanego dnia 2 sierpnia 2021r. postanowienia w przedmiocie zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia nieletniej w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) a następnie w postacie wydanego dnia 5 sierpnia 2021r. postanowienia, którym Sąd uzupełnił powyższe postanowienie Sądu Rejonowego w Brodnicy z dnia 2 sierpnia 2021r., sygn. akt III Nkd 58/21 w ten sposób, że: do czasu umieszczenia nieletniej A. M. w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej dla (...) na podstawie art. 26 upn w zw. z art. 12 upn nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa (k. 25 akt). Następnie w toku dalszego postępowania w sprawie - wobec występowania nowych okoliczności zachodziła konieczność uzupełniania tego postanowienia Sądu i wówczas Sąd na bieżąco reagował i wydawał kolejne postanowienia dotyczące środka tymczasowego stosowanego wobec nieletniej A. M., a które szczegółowo zostały wskazane we wcześniejszej części nin. uzasadnienia.

O ile w początkowym okresie - w czasie pobytu nieletniej A. M. w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - po wydaniu przez tut. Sąd pierwszego postanowienia z dnia 2 sierpnia 2021r. oraz drugiego postanowienia z dnia 5 sierpnia 2021r. obserwowano częściową poprawę funkcjonowania i samopoczucia nieletniej A. M., to w okresie późniejszym okazywało się, że poprawa ta nie jest trwała a wręcz odwrotnie nieletnia ta przejawiała skrajnie nasilone zachowania agresywne wobec personelu medycznego, wobec innych pacjentów i zachowania autoagresywne. Przykładowo w piśmie Koordynatora Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. z dnia 19.08.2021r. - lek. med. K. S. (1) Psychiatrii (...) (k. 45) wskazywano m.in., że nieletnia A. M. uczestniczy w stałej terapii, z częściową poprawą funkcjonowania i samopoczucia. Będąc pod stałym nadzorem i opieką, z motywacją zewnętrzną powrotu do domu, pacjentka stara się modyfikować swoje zachowania, kontrolować emocje. Trudno jest jej i rodzinie pogodzić się z możliwą długoterminową hospitalizacja psychiatryczną na Oddziale Sądowym, więc poszukuje razem z rodzicami innych rozwiązań mogących jej pomóc, mobilizuje się do terapii.

Z kolei w piśmie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. z dnia 28.01.2022r. (k. 223 akt) wskazano, że nieletnia A. M. od 20.01.2022r. przejawiała skrajnie nasilone zachowania agresywne wobec personelu medycznego, wobec innych pacjentów i zachowania autoagresywne i w związku z zaistniałymi okolicznościami lekarze wnosili o pilna decyzję o umieszczeniu pacjentki w Oddziale Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla (...), który zapewniłby odpowiednie warunki do opieki nad nieletnią A. M..

Z wyjaśnień rodziców nieletniej A. M., którzy pozostają w bieżącym kontakcie z Koordynatorem Oddziału Psychiatrii (...) Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. wynika, że agresywne zachowania ich córki wobec personelu medycznego czy wobec innych pacjentów jak również zachowania autoagresywne okresowo bardzo się nasilają do tego stopnia, że matka nieletniej na ostatniej rozprawie przed Sądem wypowiedziała się w następujący sposób: „ Uważam, że O. już nie powinna być w tym szpitalu, w którym jest obecnie, tylko w tym S. i miejmy nadzieję, że tam będzie miała lepszą terapię. My jako rodzicie nie jesteśmy w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa poza szpitalem. Z informacji od Ordynatora Szpitala w Ś., w którym O. jeszcze dotychczas przebywa, odnośnie jej agresywnych zachowań sprzed dwóch tygodni w Szpitalu to wynika, że my jako rodzice nie dalibyśmy rady, nie byłabym w stanie dziecka upilnować i przewidzieć, co stanie się w domu. To były naprawdę poważne agresywne zachowania i O. była w pasach 3 dni.” Ojciec nieletniej potwierdzał wypowiedzi żony i prezentował takie same stanowisko jak żona.

Aktualnie po zgromadzeniu całego materiału dowodowego w tym po uzyskaniu opinii biegłych wydanej przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów na okoliczność stanu zdrowia psychicznego nieletniej A. M. wraz z opinią uzupełniającą wydaną przez tych biegłych, po wysłuchaniu nieletniej i jej rodziców zaistniała konieczność wydania orzeczenia kończącego postępowanie w tej sprawie. Przy wydaniu tego orzeczenia Sąd kierował się dobrem nieletniej A. M., potrzebą stosowania wobec niej kompleksowego oddziaływania psychoterapeutycznego i wychowawczego oraz kontynuowania leczenia farmakologicznego w warunkach kontrolowanych zgodnie ze wskazaniami biegłych zawartymi w opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 16 grudnia 2021 jak również w uzupełniającej opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 26 lutego 2022r. Sąd miał przy tym na uwadze aktualną sytuację zdrowotną nieletniej A. M. - w tym prezentowane przez nią okresowo - pomimo pobytu w szpitalu - zachowania agresywne wobec personelu medycznego oraz innych pacjentów jak również zachowania autoagresywne wymagające stosowania wobec niej szczególnych środków postępowania i bezpieczeństwa w tym podejmowane przez nią próby samookaleczenia się czy samookaleczanie się, na które wskazano szczegółowo wyżej w ustaleniach faktycznych, jak również nieskuteczność dotychczas podejmowanych wobec nieletniej działań.

Wobec tych wszystkich okoliczności Sąd postanowił: na postawie art. 12 upn orzec umieszczenie nieletniej A. M. ur. (...) w B., c. M. i M. zam. K. ul. (...), (...)-(...) B. w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie (...) im. S. K. w S. na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - jednakże do czasu jej umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym na Oddziale Psychiatrii Sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich - nieletnia A. M. ma być umieszczona w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ś. - Oddział Psychiatrii (...), gdzie obecnie przebywa. O powyższym orzeczono w punkcie 1) postanowienia z uwagi na okoliczność szczegółowo omówione wyżej.

W punkcie 2) postanowienia rozstrzygnięto o kosztach sądowych, gdzie Sąd postanowił odstąpić od obciążania rodziców nieletniej kosztami sądowymi przejmując je na rzecz Skarbu Państwa. W punkcie 3) postanowienia Sąd postanowił zasądzić od Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Brodnicy na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. E. M. kwotę 648 zł (sześćset czterdzieści osiem złotych) wraz z należną stawką podatku VAT tytułem obrony nieletniej z urzędu - o powyższym orzeczono po myśli § 17.2. 1), § 20 w zw. z § 4.2. 1) i 4) oraz § 4.2. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 3.10.2016r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.