Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV Ka 293/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 lipca 2014 roku.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący :

SSO Mariusz Górski

Protokolant :

Agnieszka Kaczmarek

przy udziale Andrzeja Mazurkiewicza Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2014 roku

sprawy W. F.

oskarżonego z art. 178a§1kk

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

z dnia 14 lutego 2014 roku, sygnatura akt II K 1026/13

I. zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że:

1. uchyla orzeczenie o karze łącznej pozbawienia wolności oraz związane z nią rozstrzygnięcie oparte na zasadzie art. 69 § 1 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk;

2. przyjmuje, że przypisane oskarżonemu przestępstwa z art. 178 a § 1 kk popełnione zostały w podobny sposób i w krótkich odstępach czasu w rozumieniu art. 91 § 1 kk i za to na podstawie art. 178 a § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk wymierza oskarżonemu karę 1 (jednego ) roku pozbawienia wolności, której wykonanie na podstawie art. 69 § 1 kk zawiesza warunkowo na okres lat 3 (trzech);

II. w pozostałym zakresie tenże wyrok utrzymuje w mocy;

III. zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych związanych z postępowaniem odwoławczym zaliczając wydatki za to postępowanie na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV Ka 293/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem W. F. uznany został za winnego, że:

I.  w dniu 16 czerwca 2013 roku w W. woj. (...), w stanie nietrzeźwości – wynik I badania 1,87 promila, II badanie 1, 79 promila alkoholu we krwi prowadził pojazd mechaniczny m – ki P. (...) nr rej. (...), w ruchu lądowym,

II.  w dniu 6 sierpnia 2013 roku w S. woj. (...) w stanie nietrzeźwości – wynik I badania 2,32 promila, II badanie 2,43 promila alkoholu we krwi prowadził pojazd mechaniczny m-ki P. (...) nr rej. (...), w ruchu lądowym,

to jest za winnego popełnienia przestępstw z art. 178 a § 1 kk

Za każdy z wyżej opisanych występków, w oparciu o powołany przepis wymierzono oskarżonemu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, zaś na podstawie art. 85 kk i art. 86 § 1 kk orzeczono karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, której wykonanie, na mocy art. 69 § 1 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk zawieszono warunkowo na okres lat 3.

Nadto, zważywszy na treść art. 42 § 2 kk orzeczono wobec sprawcy 2 – letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Wyrok powyższy zaskarżył prokurator zarzucając obrazę prawa karnego materialnego, tj. art. 91 § 1 kk poprzez jego nie zastosowanie i nie przyjęcie, że czyny zarzucone oskarżonemu zakwalifikowane jako wyczerpujące znamiona występków z art. 178 a § 1 kk, stanowią ciąg przestępstw z art. 91 § 1 kk, podczas gdy tożsama kwalifikacja prawna przypisanych oskarżonemu czynów, zbieżność czasowa ich popełnienia i podobny sposób ich popełnienia nakazuje przyjąć, że czyny te stanowią ciąg przestępstw określony art. 91 § 1 kk, co obligowało Sąd do zastosowania tego przepisu.

Tym samym apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku, poprzez przyjecie, iż W. F. dopuścił się przypisanych mu czynów działając w warunkach ciągu przestępstw opisanego w art. 91 § 1 kk i zastosowanie wskazanego przepisu w podstawie prawnej wymiaru orzeczonych wobec oskarżonego kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Sąd Okręgowy zważył:

Rację ma apelujący, iż jeśli sprawca popełnił dwa przestępstwa, uczynił to w oczywiście podobny sposób (którego nie trzeba chyba uzasadniać), a nadto przedzielał je tzw. krótki odstęp czasu (niespełna 2 miesiące) – to zastosowanie ma art. 91 § 1 kk, nie zaś art. 85 kk.

Z tego to powodu – orzeczono jak w wyroku.

ap