Pełny tekst orzeczenia

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 sierpnia 2014 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu VII Wydział Pracy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Anna Nowińska

S ę d z i o w i e: SSO Wacława Macińska

SSO Ryszard Kozłowski (ref.)

Protokolant : Małgorzata Miodońska

po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2014 r. we Wrocławiu - na rozprawie

sprawy z powództwa R. M., A. P., A. S. i B. O.

przeciwko Izbie Celnej we W.

o zapłatę świadczeń socjalnych

na skutek apelacji powoda R. M.

od wyroku Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2014 r. sygn. akt X P 1258/13

zmienia zaskarżony wyrok w pkt II w ten sposób, że zasądza od strony pozwanej Izby Celnej we W. na rzecz powoda R. M. ustawowe odsetki od kwoty 1.995,28 zł od dnia 23 kwietnia 2010 r. do dnia 09 maja 2013 r.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 14.03.2014r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie z powództwa R. M., A. P., A. S. i B. O. przeciwko Izbie Celnej we W. o zapłatę świadczeń socjalnych uznał częściowo zasadność powództwa powodów.

Wyrok Sądu Rejonowego w części dotyczącej orzeczenia o odsetkach zaskarżył powód R. M. opierając ją na zarzutach prawa materialnego i procesowego opisanych w apelacji.

Wskazując na te zarzuty wniósł o zmianę i uwzględnienie zaskarżonego powództwa .

Twierdził, że to z winy strony pozwanej nie zostały wypłacone odsetki w terminie dlatego należne są odsetki od dnia 23.04.2010r. do dnia 0.05.013r.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zarzuty i argumenty apelacji uzasadniają uznanie, że orzeczenie Sądu Rejonowego w części dotyczącej orzeczenia o odsetkach od świadczenia socjalnego należnego powodowi jako funkcjonariuszowi celnemu jest wadliwe.

Zważyć bowiem należało, że w dacie złożenia przez powoda R. M. wniosku o dopłatę do wypoczynku obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1.05.2000r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych, które mogą być przyznane funkcjonariuszom celnym, oraz członkom ich rodzin (Dz.U. nr 39 poz. 450). Skoro więc w momencie rozpoznania wniosku powoda strona pozwana opierała się na obowiązujących wówczas przepisach, które następnie okazały się niekonstytucyjne była ona w zwłoce w wypłacie powodowi należnego świadczenia.

Zatem strona pozwana nie mogła uchylić się od zapłaty odsetek od tego świadczenia. Pracownicy nie mogą bowiem ponosić negatywnych konsekwencji zmiany prawa.

Powód R. M. złożył wniosek u swojego pracodawcy o wypłatę świadczenia w dniu 23.04.2010r. Wtedy to strona pozwana wypłaciła powodowi jedynie część świadczenia. Od określonej w pozwie kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy należną powodowi kwotą tego świadczenia a faktycznie wypłaconą powodowi przysługiwały odsetki od dnia 23.04.2010r..

Z tych względów Sąd Okręgowy uwzględniając apelację powoda zmienił zaskarżony wyrok i orzekł jak w sentencji z mocy przepisu art. 386 § 1 kpc.