Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RC 377 /14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 2 października 2014 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział III Rodzinny i Nieletnich

w następującym składzie:

Przewodniczący SSR Krzysztof Mikołajów

Protokolant Alicja Szumska

po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014 roku w Kłodzku

na rozprawie sprawy

z powództwa I. P.

przeciwko małoletniej pozwanej K. P.

reprezentowanej przez przedstawicielkę ustawową D. T.

o obniżenie alimentów

powództwo oddala.

UZASADNIENIE

Powód I. P. wniósł do Sądu Rejonowego w Kłodzku pozew o obniżenie alimentów na rzecz córki K. P. do kwoty po 400 zł miesięcznie. Uznał, że wystąpiła zasadnicza zmiana w zakresie swoich możliwości majątkowych i zarobkowych, które są obecnie znacznie mniejsze oraz, że uległa poprawie sytuacja matki małoletniej. Ustawowa przedstawicielka małoletniej powódki- D. T. wniosła o oddalenie powództwa motywując to zwiększonymi potrzebami dziecka.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Sąd Okręgowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 11.VII.2006r. sygn. akt IC 1125/06 rozwiązał małżeństwo I. P. z D. T., a także zasądził od niego na rzecz córki K. P. alimenty w kwocie 700 złotych miesięcznie.

Wówczas powód I. P. zamieszkiwał w Ż. i był zatrudniony w Jednostce Wojskowej (...) Ż. na stanowisku żołnierza zawodowego za wynagrodzeniem miesięcznym 3.318 złotych brutto i 2.718 złotych miesięcznie netto.

Małoletnia powódka – K. P. wychowywana była przez matkę i wspólnie zamieszkiwały w W.. Dziecko liczyło 10 lat i uczęszczało do szkoły podstawowej. Natomiast D. T. była zatrudniona w Starostwie Powiatowym w K. za wynagrodzeniem miesięcznym 2.294 złotych brutto i 1.560 złotych miesięcznie netto.

dowód: - wyrok

- zaświadczenia o zarobkach stron i zeznania do sprawy

rozwodowej I C 1125/06.

Obecnie powód I. P. otrzymuje emeryturę wojskową w kwocie 2.207 złotych netto oraz zatrudniony jest w Jednostce Wojskowej nr (...) w Ż. na stanowisku referenta za wynagrodzeniem miesięcznym brutto 2.159 złotych i netto 1.552 złotych miesięcznie. Zamieszkuje w I. w mieszkaniu o powierzchni 55 m 2 będącym własnością żony i stanowiące połowę domku jednorodzinnego. Z małżeństwa z M. P. posiada syna M. liczącego 4 lata. Oprócz nich w mieszkaniu przebywa dziecko żony – J. G., który otrzymuje rentę po zmarłym ojcu w kwocie 2.288 złotych netto. M. P. zatrudniona jest na stanowisku księgowej w spółce akcyjnej (...) za wynagrodzeniem miesięcznym netto 2.373 złotych.

Miesięcznie powód z żoną i synem wydają na telefony kwotę 120 złotych, internet i telefon kwotę 89 złotych, 2 telewizje cyfrowe kwotę 128 złotych, wodę- 160 złotych, prąd- 220 złotych, gaz- 110 złotych, alimenty na małoletnią powódkę- 700 złotych, paliwo- 600 złotych, ratę kredytu w Banku (...)430 złotych, ratę pożyczki zaciągniętej w Jednostce Wojskowej- 505 złotych, wywóz śmieci- 72 złote, opłatę przedszkola syna- 200 złotych, zakup węgla- 267 złotych, zakup drzewa- 84 złote, podatki- 37 złotych, ubezpieczenie i przegląd samochodu- 192 złote, łącznie 3.908 złotych. Pozostała kwota przeznaczona jest na inne niezbędne potrzeby takie jak: żywność, środki czystości, odzież,

wakacje … . Otrzymał z tytułu odejścia na emeryturę odprawę w wysokości brutto 27 000 złotych.

dowód : - zeznania powoda

- odpis skrócony aktu małżeństwa z M. P.

- odpis skrócony aktu urodzenia K. P., M.

P., J. G.

- umowa o pracę z dnia 30.IX.2011r.

- porozumienie zmieniające do umowy o pracę z dnia

16.IV. 2013 r.

- decyzja o rocznym rozliczeniu emerytalnym

-zaświadczenie o zarobkach z dnia 3.VI.2014 r.

- decyzja o waloryzacji emerytury z dnia 28.II. 2014 r.

-zaświadczenie o zarobkach M. P. z dnia

3.VI.2014r.

- zeznanie PIT za 2013 rok z załącznikami otrzymywanymi

od płatników

- umowa pożyczki z zakładowego funduszu środków

socjalnych

Córka stron – K. P. liczyła 17 lat ( tydzień przed pełnoletnością) i uczęszczała do 3 klasy technikum o profilu technik logistyk w K. nie pobierając stypendium. Razem z matką dojeżdża do szkoły. D. T. nadal zatrudniona jest w Starostwie w K. na stanowisku głównego specjalisty do spraw zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpowodziowej oraz zintegrowanego systemu zarządzania za wynagrodzeniem miesięcznym brutto 5.007 złotych i netto 3.624 złotych. Zamieszkują z mężem w P. w domu jednorodzinnym składającym się z 3 pokoi oraz czwartego połączonego z kuchnią, łazienki. D. T. dodatkowo na umowę zlecenie prowadzi zajęcia dydaktyczne na wyższych uczelniach z zakresu zarządzania kryzysowego np. w Wyższej Szkole (...) we W.. W jednym dniu wynagrodzenie może wynosić od 200 złotych do 1.000 złotych netto minus 110 złotych za dojazd. Zlecenie otrzymuje 2 do 4 razy w miesiącu. Dochód jej za rok 2013 wyniósł 84.637 złotych, podatek 5.754 złote, a składki na ubezpieczenie 8.831 złotych. Mąż J. K. z zawodu górnik od lat poszukuje pracy i nie jest zatrudniony. W domu gotuje. D. T. bezpłatnie pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia (...).

dowód:- zeznanie D. T.

- zaświadczenie prezesa Stowarzyszenia (...)

Administracji Publicznej z dnia 18.IX.2014r.

- zaświadczenie o realizowaniu obowiązku szkolnego K.

P.

-zaświadczenie o zarobkach z dnia 8.IX. 2014r.

- zaświadczenie Urzędu Skarbowego w K. z dnia

11.IX.2014r.

Miesięcznie spłaca kredyt hipoteczny na dom w kwocie 1.200 złotych oraz w kwocie 400 złotych, kredyt gotówkowy w wysokości 219 złotych, pożyczkę na cele mieszkaniowe z ZFŚS w wysokości 88 złotych. Na córkę wydaje 1.400 złotych miesięcznie, z czego na soczewki kontaktowe 50 złotych, kosmetyki, wyżywienie, kulturę, podręczniki szkolne, telefon komórkowy 30 złotych, odzież, obuwie i dojazd do szkoły. Za kurtkę zapłaciła 200 złotych, za kupno gitary 600 złotych, a ostatnio za kurs prawo jazdy. Miesięcznie za prąd D. T. wydaje 135 złotych, za telefony komórkowe 90 złotych, telefon stacjonarny z internetem 83 złote, drzewo na opał 150 złotych, gaz z butli gazowej 50 złotych.

dowód: -zeznania D. T.

- umowa pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS

- rachunki dotyczące kupna gitary i akcesoriów

- szereg rachunków dotyczących zakupu córce odzieży,

książek, butów, kołdry

- odpłatności za kurs prawa jazdy

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zarządził co

następuje:

Powództwo I. P. nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 128 k.r.o. obowiązek dostarczenia środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania ( art. 133 k.r.o.). Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego ( art. 135 § 1 k.r.o.). Dopiero ustalenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, a następnie porównanie tych wartości umożliwia ustalenie, czy i w jakim zakresie- w całości lub w części potrzeby uprawnionego mogą być zaspokojone przez zobowiązanego.

Usprawiedliwione potrzeby dotyczą środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie, edukacji.

Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie do samodzielnego życia w społeczeństwie. Chodzi o stworzenie uprawnionemu normalnych warunków bytowania, odpowiadających jego wiekowi, stanowi zdrowia.

Natomiast podstawą do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego jest zgodnie z treścią art. 138 k.r.o. zmiana stosunków. Przez zmianę stosunków rozumie się istotne zwiększenie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji, istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb usprawnionego lub istotne zmniejszenie się możliwości zaspokajania potrzeb własnymi siłami.

Z tych też względów rozstrzygnięcie o żądaniu opartym na art. 138 k.r.o. wymaga przede wszystkim porównania stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich podwyższeniu lub obniżeniu.

Zgodnie z treścią powołanego przepisu rzeczą Sądu jest dokonanie porównania sytuacji materialnej pozwanego i powodów istniejącej w dacie ostatniego orzeczenia dotyczącego renty alimentacyjnej tj. 11. VII. 2006 r. ze stanem istniejącym w chwili orzekania w niniejszej sprawie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że obie strony mają lepszą sytuację materialną co przeczy głównej tezie powoda I. P. o znacznie mniejszych możliwościach zarobkowych i majątkowych. W roku 2006 otrzymał on wynagrodzenie netto w wysokości 2.718 złotych miesięcznie, a dziś otrzymuje emeryturę wojskową w wysokości 2.207 złotych netto miesięcznie oraz 1.552 złote miesięcznie netto tytułem wynagrodzenia za pracę, co łącznie daje kwotę 3.759 złotych netto miesięcznie przy tym samym obciążeniu alimentacyjnym córki. Wprawdzie po zawarciu związku małżeńskiego z M. P. powód jest ojcem 4-letniego M., to po uwzględnieniu jego alimentacji ( po 300 złotych miesięcznie od obu rodziców) oraz alimentów córki K. pozostanie mu kwota 2.759 złotych, a więc większa niż ta, którą otrzymywał w 2006 roku. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż żona powoda również pracuje i winna partycypować w wydatkach rodziny. To samo dotyczy wysokiej renty jaką otrzymuje jej syn J. . Reasumując uznać należy, że rodzina powoda jest dobrze usytuowana materialnie i wcale nie jest tak, że pozostaje jej kwota 2.224 złotych miesięcznie na wyżywienie, czystość, odzież, leki, wakacje itp. Należy do tej kwoty wliczyć choćby połowę renty jaką otrzymuje J. G.. Ponadto należy zastanowić się czy celowy jest wydatek na telewizję cyfrową w maksymalnym zakresie oraz wysokim ubezpieczeniu samochodu ( być może wystarczy mniejszy zakres).

Po ośmiu latach od ustalenia na rzecz K. P. renty alimentacyjnej przez Sąd Okręgowy w Świdnicy w wysokości po 700 złotych miesięcznie, córka stron jest już innym dzieckiem, bo panienką z zasadniczo większymi usprawiedliwionymi potrzebami, dotyczącymi wydatków na naukę, higienę, wyżywienie, odzież i obuwie, słowem na rozwój fizyczny i psychiczny. Dla zaspokojenia powyższego już nie wystarczy alimentacja w wysokości po 700 złotych miesięcznie. Teraz to jej matka- D. T. w nie mniejszym stopniu partycypuje w zaspokajaniu usprawiedliwionych potrzeb córki, bowiem jej dochody znacznie wzrosły. Dziś otrzymuje wynagrodzenie netto w wysokości 3.624 złotych miesięcznie oraz około 1.100 złotych miesięcznie netto na umowy zlecenia ( 19.546 złotych brutto- różnica między dochodem za 2013 r. a wynagrodzeniem miesięcznym brutto 5.007 złotych x 13 w roku) co stanowi również o lepszej sytuacji finansowej matki dziecka niż w roku 2006, choć duże obciążenie kredytem hipotecznym i brak zatrudnienia jej męża, nieco tę sytuację obniżają.

Mając powyższe na względzie, Sąd doszedł do wniosku, że wprawdzie między stronami nastąpiły zmiany stosunków, ale nie takie, które skutkowały by zmianę orzeczenia zgodnie z żądaniem powoda, którego bez wątpienia stać jest nadal na alimentowanie córki w dotychczasowej wysokości. Z tych względów orzeczono jak na wstępie.