Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: III U 694/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 września 2014 r.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Załęska-Bartkowiak

Protokolant:

sekretarz sądowy Emilia Kowalczyk

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2014 r. w O.

sprawy z odwołania M. W.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy

na skutek odwołania M. W.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 25.06.2014r. znak (...)

orzeka:

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25.06.2014r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił M. W. prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

M. W. wniósł odwołanie od powyższej decyzji. Podniósł, że stan jego zdrowia uzasadnia przyznanie mu renty rolniczej.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniósł o oddalenie odwołania z uwagi na to, że M. W. nie spełnił koniecznego warunku do przyznania prawa do renty, a mianowicie w ostatnich 10-ciu latach przed złożeniem wniosku o rentę rolniczą nie ma wymaganego okresu ubezpieczenia wynoszącego 5 lat.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

M. W. dnia 09.06.2014r. złożył wniosek o przyznanie mu prawa do renty rolniczej.

Zgodnie z art.21 ust.1 ustawy z dnia 20.12.1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. Dz.U. z 2013, poz.1403 ze zm.) - renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki:

1.  podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, o którym mowa w ust. 2,

2.  jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym,

3.  całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, lub w okresach o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1 i 2, lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

M. W. w chwili składania wniosku miał 49 lat. Wobec powyższego w myśl ust.2 pkt 5 tegoż przepisu - warunek podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres uważa się za spełniony, jeżeli okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego ubezpieczonego wynosi co najmniej 5 lat - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku powyżej 30 lat. Natomiast z ust.8 w/w przepisu wynika, że okres 5 lat, o których mowa w ust. 2 pkt 5, powinien przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Z dokumentów znajdujących się w aktach rentowych M. W. wynika, że podlegał on ubezpieczeniu społecznemu rolników jedynie w okresie od dnia 01.01.1983r. do dnia 14.03.1993r. Po tej dacie nie podlegał już ubezpieczeniu społecznemu rolników (k.9 a.r.). Oznacza to, że w ostatnim 10-leciu liczonym przed złożeniem wniosku o rentę rolniczą, czyli od dnia 09.06.2014r., odwołujący nie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres przynajmniej 5 lat. Co więcej – w w/w okresie odwołujący nie ma żadnego okresu ubezpieczenia w KRUS. Wprawdzie w piśmie skierowanym do KRUS z dnia 26.05.2014r. odwołujący napisał, że pracował w gospodarstwie rolnym od 16-tego roku życia, jednak dla oceny, czy przysługuje mu prawo do renty pozostaje to bez znaczenia. Jak bowiem wskazano powyżej – warunkiem przyznania prawa do renty jest okres 5-letniego ubezpieczenia w KRUS w ostatnich 10 latach liczonych od złożenia wniosku o rentę. W przypadku odwołującego jest to zatem okres od dnia 09.06.2004r. do dnia 08.06.2014r. Odwołujący nie kwestionował natomiast, że składki do KRUS opłacał jedynie 1993r.

Ta okoliczność powoduje, że brak jest podstaw do przyznania M. W. prawa do renty rolniczej. Aby bowiem uzyskać prawo do tej renty konieczne jest spełnienie wszystkich warunków z art.21 ust.1 w/w ustawy. Dlatego Sąd nie analizował stanu zdrowia odwołującego, albowiem okoliczność ta pozostawała bez znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, gdyż odwołujący nie spełnia warunku z art.21 ust.1 pkt 1 w/w ustawy.

Mając to na uwadze, Sąd Okręgowy na mocy art.477 14§1 kpc oddalił odwołanie M. W..