Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 826/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 września 2014 roku

Sąd Okręgowy w Tarnowie – Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Kazimierz Kostrzewa

Protokolant: protokolant sądowy Marta Bartusiak

po rozpoznaniu w dniu 30 września 2014 roku w Tarnowie na rozprawie

sprawy z odwołania E. S.

od decyzji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w T.

z dnia 9 czerwca 2014 roku nr (...)

w sprawie E. S.

przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w T.

o podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników

oddala odwołanie.

Sygn. akt IV U 826/14

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 30 września 2014 r.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w T. decyzją z dnia 09.06.2014 r. powołując się na art. 36 ust. 1 pkt 1 oraz art. 3a, 4 ust. 2, art. 5a, 7 i 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz U Nr 7 poz 25 z późn zm) stwierdził w stosunku do E. S. ustanie ubezpieczenia społecznego rolników od dnia 01.06.2014 r. Organ rentowy wskazał, iż odwołująca nie udokumentowała w ustawowym terminie tj. do dnia 31 maja 2014 r. wysokości podatku za rok 2013 co skutkuje ustaniem ubezpieczenia.

E. S. w odwołaniu od tej decyzji domagała się jej zmiany i ustalenia, że nadal podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie oparciu o ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników od dnia 01.04.2005 r. Nie doręczyła wymaganego dokumentu w terminie z powodu choroby oraz trudnej sytuacji życiowej tj. kłopotów finansowych firmy prowadzonej przez jej męża. Nie stać jej na podleganie ubezpieczeniom społecznym w ZUS, a potrzebuje ubezpieczenia.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie, podtrzymując argumenty zawarte w zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

E. S. podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników od 01.01.1987 r. z mocy ustawy jako rolnik. Od dnia 05.03.2009 r. odwołująca korzystała z prawa do wyboru ubezpieczenia przy równoczesnym prowadzeniu działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej. W decyzji z dnia 25.03.2009 r. w części informacyjnej odwołująca została pouczona o obowiązku złożenia do dnia 31 maja każdego roku zaświadczenia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za miniony rok.

/dowód: zaświadczenie –k. 46 ar,

decyzja KRUS z dnia 25.03.2009 r. –k. 270 ar, /

Odwołująca się w dniu 11.07.2014 r. przedłożyła w organie rentowym zaświadczenie Urzędu Skarbowego wraz z odwołaniem od decyzji z dnia 09.06.2014 r. i zaświadczeniem lekarskim z którego wynika, że była chora – od maja 2014 r. i intensywnie leczy się z powodu rzutu choroby – boreliozowego zapalenia stawów oraz że nadal pobiera leki.

/dowód: zaświadczenie US z dnia 10.07.2014 r. –k. 4 as,

zaświadczenie lekarskie z dnia 10.07.2014 r. –k. 3 as/

Organ rentowy decyzją z dnia 09.06.2014 r. powołując się na art. 36 ust. 1 pkt 1 oraz art. 3a, 4 ust. 2, art. 5a, 7 i 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz U Nr 7 poz 25 z późn zm) stwierdził w stosunku do E. S. ustanie ubezpieczenia społecznego rolników od dnia 01.06.2014 r. Organ rentowy wskazał, iż odwołująca nie udokumentowała w ustawowym terminie tj. do dnia 31 maja 2014 r. wysokości podatku za rok 2013 co skutkuje ustaniem ubezpieczenia.

/dowód: decyzja z dnia 09.06.2014 r. –k. 411 ar/

Powyższe okoliczności Sąd ustalił w oparciu o dokumenty urzędowe, stanowiące stosownie do art. 244 § 1 kpc. dowód tego co zostało w nich urzędowo zaświadczone, dokumenty te nie były nadto w żaden sposób kwestionowane przez strony dlatego też zostały w całości uznane przez Sąd za wiarygodne i prawdziwe.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie E. S. od zaskarżonej decyzji nie zasługuje na uwzględnienie.

Stwierdzenie przez organ rentowy ustania ubezpieczenia społecznego rolników dla odwołującego się od dnia 01.06.2014 r. jest uzasadnione na podstawie art. 5a, 3a, 7 i 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz U Nr 7 poz 25 z późn zm).

W myśl art. 5a ust. 1 powołanej ustawy rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy w nieprzerwanie co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu, jeżeli nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym, złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności; jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym; nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych; kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2.528 zł.

2. Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:

1)wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono;

2)zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zgodnie z ustępem 4 tego przepisu zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu, obowiązany jest także złożyć w Kasie do dnia 31 maja każdego roku podatkowego.

Niezachowanie terminu złożenia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 4, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik obowiązany był złożyć zaświadczenie w Kasie, chyba że ten rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem tego kwartału (art. 5a ust. 6 powołanej ustawy).

Terminy określone w ust. 1 pkt 1 i ust. 4 mogą zostać przywrócone na wniosek zainteresowanego rolnika lub domownika, jeżeli ten rolnik lub domownik udowodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych zgodnie z ust. 7 tego przepisu.

Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty (por. art. 7 powołanej ustawy).

W niniejszej sprawie poza sporem pozostawało, iż odwołująca E. S. nadal prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i nie udokumentowała w ustawowym terminie tj. do dnia 31 maja 2014 r. wysokości należnego podatku za rok 2013 r. mimo, że wiedziała o konieczności przedłożenia takowego zaświadczenia organu podatkowego. Odwołująca w ubiegłych latach w terminie składała wymagane prawem zaświadczenie i była pouczona o skutkach niedopełnienia tego obowiązku co wynika między innymi z treści pouczeń zawartych już w decyzji z dnia 25.03.2009 r. Odwołująca w toku postępowania nie wykazała aby niezachowanie terminu było następstwem zdarzeń losowych i nie znalazł podstaw do przywrócenia terminu do złożenia przedmiotowego zaświadczenia.

Zdaniem Sądu wobec powyższych okoliczności należało stwierdzić, że zaskarżoną decyzją organ rentowy prawidłowo stwierdził ustanie w stosunku do odwołującej ubezpieczenia rolniczego z dniem 01.06.2014 r. co przesądza o oddaleniu odwołania stosownie do poczynionych ustaleń.

Wobec powyższego, na mocy powołanych przepisów prawa materialnego i art. 477 14 § 1 k.p.c. Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.