Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 141/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 lutego 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący:

SSA Mirosława Gołuńska

Sędziowie:

SSA Artur Kowalewski /spr./

SSA Eugeniusz Skotarczak

po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2013 r., w Szczecinie, na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa J. M. (1), J. M. (2)

przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...)

o zapłatę

na skutek zażalenia powodów na postanowienie Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt I C 53/11

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

SSA E. Skotarczak SSA M. Gołuńska SSA A. Kowalewski

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 6 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. odrzucił zażalenie powodów na postanowienie tego Sądu z dnia 14 maja 2012 r. 2 przedmiocie umorzenia postępowania. W uzasadnieniu orzeczenia, przywołując treść art. 370 w zw. z art. 397 § 2k.p.c., Sąd I instancji wskazał, że – pomimo wezwania - powodowie nie uiścili należnej opłatę od zażalenia.

Powyższe orzeczenie zaskarżyli zażaleniem powodowie (pismo z dnia 20 grudnia 2012 r.).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie powodów okazało się oczywiście bezzasadne.

Na wstępie wyjaśnić należy powodom, że właściwość Sądu Apelacyjnego ogranicza się wyłącznie do rozpoznania środków odwoławczych od konkretnych orzeczeń wydanych przez Sąd I instancji, które zostały przedstawione temu Sądowi do rozstrzygnięcia Nie jest zatem możliwym do spełnienia oczekiwanie, aby dokonał on weryfikacji innych orzeczeń tego Sądu, czy też ocenił prawidłowość całego postępowania prowadzonego w tej sprawie, czy też – tym bardziej – w innych postępowaniach sądowych. Z tej też przyczyny argumentacja zażalenia, w ogóle nie odnosząca się merytorycznie do zaskarżonego orzeczenia, nie miała dla kierunku rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jakiegokolwiek znaczenia.

Odnosząc się do zaskarżonego orzeczenia wskazać należy, że powodowie nie kwestionuje tego, że nie uzupełnili braku fiskalnego zażalenia, co samoczynnie dyskwalifikuje wniesiony przez nich środek odwoławczy w tym zakresie. Analiza akt postępowania tą okoliczność potwierdza: powodowie zostali wezwani do uiszczenia opłaty sądowej od zażalenia i w terminie, wynikającym z dyspozycji art. 130 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., zobowiązania tego bezspornie nie wypełnili.

Dlatego zażalenie podlegało oddaleniu, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

SSA E. Skotarczak SSA M. Gołuńska SSA A. Kowalewski