Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUz 119/12

POSTANOWIENIE

Dnia 31 października 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Anna Polak

Sędziowie:

SSA Romana Mrotek (spr.)

SSA Zofia Rybicka - Szkibiel

po rozpoznaniu w dniu 31 października 2012 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy A. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K.

o rentę z tytułu niezdolności do pracy

na skutek zażalenia ubezpieczonego A. P.

na postanowienie Sądu Okręgowego w Koszalinie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 czerwca 2012 r. sygn. akt IV U 1223/10

p o s t a n a w i a :

oddala zażalenie

Sygn. akt III AUz 119/12

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 19 czerwca 2012r. Sad Okręgowy w Koszalinie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił wniosek o ustanowienie dla ubezpieczonego A. P. pełnomocnika z urzędu.

Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z treścią art. 117 §2 kpc osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. W myśl art. 117 §5 kpc sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego uzna w sprawie za potrzebny.

O ustanowieniu wykwalifikowanego pełnomocnika rozstrzyga więc nie tylko sytuacja materialna, ale również potrzeba udziału tego pełnomocnika w sprawie.

Sąd Okręgowy wskazał, że ubezpieczony odwołuje się od decyzji organu rentowego odmawiającej przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sprawa ta nie jest skomplikowana tak pod względem prawnym, jak i faktycznym. Zdaniem Sądu Okręgowego ubezpieczony swoim zachowaniem wykazał wystarczającą znajomość reguł, według, których toczy się postępowanie sądowe, a z wniosków składanych przez ubezpieczonego i jego pism procesowych widać wyraźnie, że potrafi on dbać o swoje interesy. Wniesioną w sprawie apelację ubezpieczony sporządził prawidłowo, wskazując w niej zarzuty dotyczące zaskarżonego wyroku i wnioski.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia, że w sprawie potrzeby jest udział adwokata lub radcy prawnego.

Zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Koszalinie wniósł ubezpieczony. Wskazał, że być może w ocenie sądu sprawa nie jest skomplikowana i skarżący wykazał się znajomością przepisów i przysługujących mu praw, ale w przygotowywaniu [pism procesowych i wniosków pomagali skarżącemu znajomi, na których pomoc nie może liczyć na sali sądowej.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne. Potrzeba udziału w sprawie wykwalifikowanego pełnomocnika procesowego podlega ocenie sądu. Udział adwokata (radcy prawnego) w sprawie sąd może w szczególności uznać za potrzebny gdy strona wnosząca o jego ustanowienie jest nieporadna, ma trudności z samodzielnym podejmowaniem czynności procesowych albo gdy sprawa jest skomplikowana pod względem faktycznym lub prawnym lub tez istnieje faktyczna niezdolność strony do samodzielnego działania w sprawie.

Taka sytuacja w rozpoznawanej sprawie nie zaistniała. Przeciwnie, skarżący przedstawił w odwołaniach od decyzji organu rentowego podstawę faktyczną roszczenia, dołączył żądaną przez sąd dokumentację medyczną, złożył pismo procesowe z dnia 10.01.2011r., pismo z dnia 31.03.2011r. z zastrzeżeniami do opinii biegłych z dnia 26.01.2011r., pismo procesowe z dnia 26.05.2011r. z zastrzeżeniami do opinii biegłych z dnia 9.05.2011r., pismo procesowe z dnia 18.08.2011r., pismo procesowe z dnia 28.10.2011r., pismo procesowe z dnia 27.12.2011r. wraz z dokumentami, apelację i uzupełnienie apelacji.

Pisma procesowe i zawarte w nich wnioski dowodowe oraz zastrzeżenia były adekwatne do zgłoszonego roszczenia.

Tak więc analiza przebiegu postepowania w rozpoznawanej sprawie nie prowadzi do wniosku, że ubezpieczony wykazywał nieznajomość zasad postepowania lub nieporadność prowadząca do tego, że nie był w stanie wykorzystać prawnych możliwości prawidłowego jej prowadzenia. Postepowanie toczyło się w zasadzie w formie pisemnej (pisemne opinie biegłych i zastrzeżenia do opinii składane przez ubezpieczonego), a na rozprawach w dniach 3 czerwca 2011r. i 30 grudnia 2011r. nie prowadzono żadnych dowodów ze środków osobowych. Ubezpieczony otrzymywał pisemne oponie i składał do nich zarzuty oraz wnioski, a także złożył apelację.

Ponadto zasadnie Sąd Okręgowy wskazał, że sprawa nie jest skomplikowana. Podstawową kwestią istotną w sprawach o rentę z tytułu niezdolności do pracy jest ustalenie stopnia i okresu niezdolności do pracy (częściowej lub całkowitej). Tej oceny dokonuje Sąd posłując się opiniami biegłych sądowych o specjalnościach adekwatnych do schorzeń wnioskodawcy. Takie postepowanie było w sprawie prowadzone przy czynnym udziale skarżącego.

Tym samym Sąd Apelacyjny nie znalazł podstaw do zmiany postanowienia Sądu Okręgowego i na podstawie art. 385 kpc w związku z art. 397 §2 kpc postanowił jak w sentencji.

SSA Romana Mrotek SSA Anna Polak SSA Zofia Rybicka - Szkibiel