Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUz 56/12

POSTANOWIENIE

Dnia 9 sierpnia 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Zofia Rybicka - Szkibiel (spr.)

Sędziowie:

SSA Urszula Iwanowska

SSA Eugeniusz Skotarczak

po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy M. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gorzowie Wlkp.

o brak podstaw do zwrotu pobranej renty rodzinnej

na skutek zażalenia ubezpieczonego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 16 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI U 199/12

p o s t a n a w i a :

oddalić zażalenie.

SSA Urszula Iwanowska SSA Zofia Rybicka-Szkibiel SSA Eugeniusz Skotarczak

Sygn. akt III AUz 56/12

UZASADNIENIE

Zaskarżonym zarządzeniem z 16.04.2012r. Przewodniczący w Sądzie Okręgowym
w G. W.. VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 130
§ 2 k.p.c.
zwrócił odwołanie M. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. W.. z dnia 5.01.2012r. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiło ustalenie, że zarządzeniem z dnia 29.02.2012r. ubezpieczony został wezwany do usunięcia braku formalnego odwołania poprzez jego podpisanie w terminie 7 dni, pod rygorem zwrotu odwołania; mimo odebrania wezwania w dniu 6.03.2012r. do 16.04.2012r. nie podpisał odwołania.

Ubezpieczony zaskarżył zarządzenie o zwrocie odwołania domagając się jego uchylenia. Żalący podniósł, że zarządzenie jest nieprawidłowe, ponieważ na zarządzenie przesłał podpisane odwołanie.

Ubezpieczony został zwolniony od opłaty podstawowej od zażalenia (k. 22 akt).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Kontrola instancyjna dokonana w niniejszej sprawie doprowadziła do wniosku,
że Przewodniczący w Sądzie Okręgowym prawidłowo zarządził na podstawie art. 130 § 2 k.p.c. zwrot odwołania, skoro po odebraniu przez ubezpieczonego osobiście 6.03.2012r. zarządzenia zobowiązującego do usunięcia braku formalnego odwołania poprzez jego podpisanie (k. 7 i 8 akt), w aktach sprawy nadal nie ma odwołania podpisanego przez ubezpieczonego. Należy zauważyć, iż odesłany ubezpieczonemu oryginał odwołania, celem podpisania, jak też odpis tego odwołania, pozostawiony w aktach, pozbawione były własnoręcznego podpisu ubezpieczonego. Wbrew twierdzeniu żalącego brak jest w aktach jakiegokolwiek dowodu świadczącego, że wskutek wezwania faktycznie doszło do usunięcia wskazanego braku formalnego. Żalący poprzestał na lakonicznym stwierdzeniu o podpisaniu odwołania; nie dołączył jednak dowodu złożenia w biurze podawczym sądu podpisanego odwołania czy nadania go listem poleconym. Ubezpieczony także po wniesieniu zażalenia
oraz po zwolnieniu go z opłaty podstawowej od zażalenia nie przedłożył jakiegokolwiek dowodu na podnoszone w zażaleniu twierdzenia. W aktach sprawy pozostał tylko odpis odwołania, lecz bez własnoręcznego podpisu ubezpieczonego.

W opisanym stanie sprawy nie ma podstaw faktycznych dla ustalenia, że brak formalny odwołania został skutecznie oraz terminowo usunięty, co zasadnie implikowało wniosek o konieczności zwrócenia odwołania.

Z powyższych względów Sąd Apelacyjny uznając zaskarżone rozstrzygnięcie za prawidłowe, a wywiedzione zażalenie za bezzasadne, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw.
z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 398 k.p.c., orzekł jak w sentencji postanowienia.

SSA Urszula Iwanowska SSA Zofia Rybicka-Szkibiel SSA Eugeniusz Skotarczak