Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: IV Kz 308/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w IV Wydziale Karnym- Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący: SSO Ewa Kilczewska

Sędziowie: (...) del. do SO Piotr Wylegalski

SSO Dorota Kropiewnicka (spr.)

Protokolant: Aneta Malewska

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej Tomasza Fedyka

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 20 maja 2013 r.

w sprawie oskarżonego N. K.

zażalenia prokuratora z dnia 20 marca 2013 r.

na postanowienie Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Fabrycznej

z dnia 7 marca 2013 r., sygn. akt: II K 1626/12

w przedmiocie zwrotu sprawy prokuratorowi

na podstawie art. 437 § 1 kpk

p o s t a n o w i ł:

zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 7 marca 2013 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia- Fabrycznej zwrócił sprawę Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia- Fabrycznej celem uzupełnienia braków postępowania przygotowawczego, wskazując że postępowanie przygotowawcze powinno przybrać formę śledztwa i należało wykonać wszystkie czynności procesowe zastrzeżone dla tej formy postępowania przygotowawczego.

Powyższe postanowienie zaskarżył prokurator, który zarzucił Sądowi Rejonowemu błąd w ustaleniach faktycznych polegający na błędnym przyjęciu, że w przedmiotowej sprawie zachodzą istotne braki postępowania przygotowawczego warunkujące zwrot sprawy prokuratorowi, gdy twierdzenie to nie znajduje żadnych podstaw faktycznych i prawnych a zgromadzony w sprawie materiał dowodowy i dokonana na jego podstawie prawidłowa ocena prowadzą do wniosku wręcz przeciwnego.

Wskazując na powyższe, prokurator wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu celem jej merytorycznego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie prokuratora było bezzasadne.

W pełni zasadnie Sąd I instancji uznał, że skoro podejrzany był pozbawiony wolności, to niedopuszczalne było prowadzenie wobec niego postępowania przygotowawczego w formie dochodzenia. Niezrozumiałe są zarzuty prokuratora, że od organów ścigania nie powinno się wymagać bieżącego czuwania nad tym, czy podejrzany odpowiada z wolnej stopy czy też jest pozbawiony wolności. Z wyraźnego brzmienia art. 325c pkt 1 kpk wynika, że dochodzenia nie prowadzi się wobec podejrzanego pozbawionego wolności w tej lub innej sprawie. Wynika z powyższego, że pozbawienie podejrzanego wolności co do zasady zmusza organ prowadzący postępowanie przygotowawcze do podjęcia właściwych czynności procesowych, związanych ze zmianą formy prowadzonego w sprawie postępowania przygotowawczego, zaś kontrola czy podejrzany jest pozbawiony wolności musi w sposób naturalny obciążać organy ścigania.

W pełni zasadnie Sad Rejonowy podkreślił przy tym, że zmiana formy prowadzonego w sprawie postępowania przygotowawczego łączy się nie tylko z koniecznością wykonania dodatkowych czynności procesowych, zwłaszcza sporządzenia przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów, przesłuchania podejrzanego oraz wydania postanowienia o zamknięciu śledztwa, ale także sporządzenia pełnego aktu oskarżenia, obejmującego zwłaszcza uzasadnienie przedstawionego oskarżonego zarzutu. Niedopuszczalne jest w takim wypadku zastosowanie skróconej formy aktu oskarżenia, właściwego dla odformalizowanej formy postępowania przygotowawczego prowadzonego w postaci dochodzenia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy zażalenia prokuratora nie uwzględnił i zaskarżone postanowienie utrzymał w mocy.