Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1323/14

POSTANOWIENIE

Dnia 28 października 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Magdalena Balion - Hajduk (spr.)

Sędziowie: SO Andrzej Dyrda

SR (del.) Marcin Rak

po rozpoznaniu w dniu 28 października 2014 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku wierzyciela (...) Bank Spółki Akcyjnej w W.

przeciwko dłużniczce M. Z.

o nadanie klauzuli wykonalności na następcę prawnego

na skutek zażalenia wierzyciela

na postanowienie Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej

z dnia 14 lipca 2014 r., sygn. akt I Co 1818/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSR (del.) Marcin Rak SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Andrzej Dyrda

Sygn. akt III Cz 1323/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 20 września 2013r. Sąd Rejonowy
w Gliwicach Zabrzu oddalił wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy powołał treść art. 788 § 1 k.p.c. wskazując, iż wierzyciel nie wykazał, iż zobowiązanie dłużniczki, wynikające z bankowego tytułu egzekucyjnego, którego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dotyczył, jest tożsame z zobowiązanie ujętym w umowie przelewu wierzytelności. Z załącznika do tej umowy nie wynika w jakie sprawie i kiedy tytuł wykonawczy został wydany.

(...) Bank SA w W. zaskarżył wskazane orzeczenie, wnosząc o zmianę postanowienia i nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień na jego rzecz oraz zasądzenie od dłużniczki kosztów postępowania, w tym kosztów postępowania zażaleniowego. Skarżący zarzucił orzeczeniu naruszenie prawa procesowego tj. art. 788 k.p.c. przez jego niewłaściwe zastosowanie i przyjęcie że wierzyciel nie wykazał tożsamości wierzytelności wskazanej w tytule wykonawczym z wierzytelnością nabytą przez wnioskodawcę. Wskazał także, że oznaczenie numeru pożyczki zaciągniętej przez dłużniczkę zostało uzupełnione o dodatkowe człony w systemie informatycznym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Według art. 788 § 1 k.p.c., jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście
to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

Wierzyciel przedstawił dwa dokumenty: bankowy tytuł egzekucyjny, z którego wynika, że zobowiązanie dłużniczki wynika z umowy pożyczki zawartej w dniu 29 maja 2000r. nr (...) oraz umowę o przelew wierzytelności zawartą w dniu 12 kwietnia 2011r. wraz z załącznikiem – wyciągiem z listy wierzytelności, gdzie pod pozycją dane umowy zapisano numer umowy (...). Nie są to tożsame oznaczenia i Sądy obu instancji w postępowaniu sformalizowanym jakim jest postępowanie z w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności na następcę prawnego bazować na gołosłownych twierdzeniach wnioskodawcy, iż różnica w oznaczeniu umowy wynika wyłącznie w wprowadzenia dodatkowych oznaczeń w systemie informatycznym.

Mając na uwadze powyższe brak jest podstaw do nadania tytułowi wykonawczemu klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego, a zatem na mocy art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. zażale­nie jako bezzasadne oddalono.