Pełny tekst orzeczenia

Sygn. IX. GC. 227/12

POSTANOWIENIE

Kraków, 28 stycznia 2015r.

Sąd Okręgowy w Krakowie Wydz. IX Gospodarczy w składzie

sędzia SO Dariusz Pawłyszcze

protokolant a.s. Anna Rajca

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Krakowie 28 stycznia 2015r. sprawy z powództwa (...) S.A. w W. przeciwko J. M., A. M. i F. M. o zapłatę 219.930,93 zł z ustawowymi odsetkami

odmawia sprostowania wyroku z 20 listopada 2012r. przez umieszczenie w klauzuli nrów PESEL pozwanych.

UZASADNIENIE

Powód wniósł o sprostowanie wyroku, lecz żądaniem sprostowania objął w istocie treść klauzuli wykonalności.

Klauzula wykonalności nie jest orzeczeniem podlegającym sprostowaniu na podstawie art. 350 w zw. z art. 361 K.p.c. Orzeczeniem jest wyłącznie postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Zamieszczenie klauzuli na odpisie tytułu wykonawczego jest wykonaniem postanowienia o nadaniu klauzuli, lecz nie jest wydaniem orzeczenia. Numery identyfikujące strony (PESEL, KRS lub NIP) zamieszczane są w treści klauzuli na podstawie rozp. Min. Sprawiedliwości wydanego na podstawie art. 783 § 2 K.p.c. w celu uniknięcia pomyłek w przypadku osób o tym samym imieniu i nazwisku lub nazwie (w przypadku osób prawnych). Jeżeli mimo nieprawidłowego numeru w klauzuli tożsamość dłużnika nie budzi wątpliwości, komornik nie ma prawa uzależnienia egzekucji od przedłożenia prawidłowej klauzuli. Wierzyciel wszelkimi dostępnymi dokumentami może wykazywać, iż osoby określone w tytule wykonawczym są tymi samymi osobami, co wskazane we wniosku egzekucyjnym, tj. nie zachodzi przypadkowa zbieżność imion i nazwisk. W razie błędnego numeru wierzyciel może także zwrócić sądowi tytuł wykonawczy z wnioskiem o poprawienie NIP, co następuje w formie adnotacji na tytule wykonawczym, a nie poprzez wydanie postanowienia o sprostowaniu. Wierzyciel może także zwrócić się do komornika o przesłanie tytułu wykonawczego sądowi w celu poprawienia numeru identyfikacyjnego.

Okoliczność, iż w przypadku części tytułów egzekucyjnych klauzula jest jednocześnie postanowieniem o nadaniu klauzuli (art. 783 § 3 K.p.c.), nie sprawia, że nr numer PESEL (NIP, KRS) staje się częścią orzeczenia. W przypadku klauzul określonych w art. 783 § 3 K.p.c. numery identyfikacyjne nadal są tylko częścią klauzuli, a nie częścią postanowienia o nadaniu klauzuli.

W niniejszej sprawie sąd zamieścił w klauzuli nr NIP spółki cywilnej pozwanych wynikający z faktur dołączonych do pozwu. Jednakże nie ma żadnych podstaw do kwestionowania tożsamości dłużników. Ten nr NIP w połączeniu z imionami i nazwiskami pozwanych nie identyfikowałby jednoznacznie dłużników tylko wówczas, gdyby spółka cywilna miała dwóch wspólników o tym samym imieniu i nazwisku. Komornik ma możliwość sprawdzenia przez internet w CEDIG, że zamieszczony w klauzuli nr NIP spółki identyfikuje dłużników.

Ponieważ do wniosku wierzyciel dołączył tytuł wykonawczy z nrem NIP spółki pozwanych, został on uzupełniony o wskazane we wniosku o sprostowanie nry PESEL pozwanych i zostanie zwrócony łącznie z niniejszym postanowieniem.