Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 782/14

POSTANOWIENIE

Dnia

19 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący

SSO Barbara Jankowska-Kocon

Sędziowie:

SO Janusz Kasnowski

SO Aurelia Pietrzak (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2014 r.

w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...) Spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą w Ś.

przeciwko małżonkowi dłużniczki K. K.M. K.

na skutek wniosku wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika

na skutek zażalenia wierzyciela na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 5 maja 2014 r. w sprawie o sygn. akt XII Co 2181/14

postanawia:

zmienić zaskarżone postanowienie i wniosek oddalić.

II Cz 782/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 5 maja 2014 r. nadał klauzę wykonalności nakazowi zapłaty Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2014 r. w sprawie VIII GNc 73/14 przeciwko małżonkowi dłużniczki - M. K. z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską. Ponadto Sąd zasądził od małżonka dłużniczki na rzecz wierzyciela kwotę 127 zł tytułem zwrotu kosztów postepowania.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd stwierdził, iż zostały spełnione przesłanki z art. 787 k.p.c., wierzyciel dołączył bowiem do wniosku dokument prywatny w postaci deklaracji wekslowej z oświadczeniem małżonka dłużniczki o wyrażeniu zgody na zabezpieczenie wekslem in blanco spłaty należności z umowy najmu.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniósł M. K., wnosząc o jego zmianę poprzez oddalenie wniosku. W uzasadnieniu wskazał, iż od 10 października 2013 r. nie pozostaje z dłużniczką w związku z małżeńskim, albowiem został on rozwiązany na skutek rozwodu. Do zażalenia skarżący dołączył odpis prawomocnego wyroku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest zasadne.

Zgodnie z art. 787 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Z powyższego przepisu wynika, iż podstawową przesłanką jego zastosowania jest pozostawanie w związku małżeńskim. Tymczasem z dokumentu urzędowego w postaci odpisu wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 10 października 2013 r. w sprawie I 2C 725/13 zostało rozwiązane przez rozwód małżeństwo K. K.(dłużniczki) z M. K.. Orzeczenie stało się prawomocne z dniem 1 listopada 2013 r.

W związku z powyższym nie zaistniała podstawowa przesłanka z art. 787 k.p.c., tzn. M. K. nie pozostawał w chwili orzekania przez Sąd I instancji w związku małżeńskim z dłużniczką K. K., zatem Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 1 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżone orzeczenie i wniosek oddalił.