Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI W 4622/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 grudnia 2014 roku.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia VI Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący SSR Wojciech SAWICKI

Protokolant Aleksandra DZIAŁAK

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2014 roku,

w obecności osk. publicznego – E. Z. ze Straży Miejskiej W.,

sprawy przeciwko V. K. (1)

córce W. i M.,

urodzonej (...) w J.,

obwinionej o to, że:

w dniu 31 lipca 2014 roku o godzinie 10:10 we W. na ul. (...) będąc kierowcą pojazdu marki N. o nr rej. (...) zaparkowała samochód w miejscu obowiązywania znaku drogowego B-36 (zakaz zatrzymywania się) z tabliczką T-24 informującą o odholowaniu pojazdu na koszt właściciela,

tj. o wykroczenie z art. 92§1 kw:

I.  na podstawie art. 5§1 pkt 9 k.p.w. w zw. z art. 62§2 k.p.w. umarza postępowanie w sprawie;

II.  kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Pani V. K. (2) została obwiniona przez Straż Miejską W. ( w sprawie (...) ) o to, że w dniu 31 lipca 2014 roku o godzinie 10:10 we W. na ul. (...) będąc kierowcą pojazdu marki N. o nr rej. (...) zaparkowała samochód w miejscu obowiązywania znaku drogowego B-36 (zakaz zatrzymywania się) z tabliczką T-24 informującą o odholowaniu pojazdu na koszt właściciela, tj. o czyn z art. 92§1 Kodeksu wykroczeń. Na rozprawie w dniu 16 grudnia 2014 roku – po otwarciu przewodu sądowego i złożeniu wyjaśnień przez obwinioną – oskarżyciel publiczny uczestniczący w rozprawie oświadczył, iż niniejszym odstępuje od popierania wniosku o ukaranie wniesionego w sprawie j/w przeciwko V. K. (1) ( vide: karty 31-32 akt).

Zgodnie z przepisem art. 5§1 pkt 9 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy brak jest skargi uprawnionego oskarżyciela – przy czym decyzja oskarżyciela publicznego o odstąpieniu od popierania wniosku o ukaranie wniesionego w danej sprawie przeciwko konkretnej osobie jest ostateczna oraz wiążąca dla Sądu. Z uwagi na zaistnienie w niniejszej sprawie tzw. bezwzględnej ujemnej przesłanki procesowej oraz mając na uwadze jednoznaczną dyspozycję art. 62§2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia orzeczono jak w sentencji wyroku Tutejszego Sądu z dnia 16 grudnia 2014 roku – kontynuowanie postępowania dowodowego w przedmiotowej sprawie po złożeniu wskazanej deklaracji przez oskarżyciela publicznego byłoby całkowicie niedopuszczalne. Kosztami postępowania w sprawie obciążono Skarb Państwa zgodnie z przepisem art. 118§2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.