Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 295/14

POSTANOWIENIE

Dnia 11 marca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Andrzej Dyrda

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 marca 2014 r. w Gliwicach

sprawy z powództwa H. A. w S. (Szwecja)

przeciwko B. B. (1) (B.)

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. akt II C 2597/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSO Andrzej Dyrda

Sygn. akt III Cz 295/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 4 grudnia 2013r. Sąd Rejonowy w Gliwicach umorzył postępowanie z powództwa H. A. z siedzibą w S. (Szwecja) przeciwko B. B. (1) o zapłatę. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że po przekazaniu sprawy z elektronicznego postępowania upominawczego sądowi właściwości ogólnej powódka została wezwana do usunięcia braków formalnych pozwu, w terminie dwutygodniowym pod rygorem umorzenia postępowania. Ponieważ braków tych nie usunęła postępowanie podlegało umorzeniu na podstawie art. 50537§1 k.p.c.

Zażalenie na to postanowienie wniosła powódka zarzucając naruszenie art. 50537 § 1 k.p.c. poprzez błędne przyjęcie, że powód nie uzupełnił w terminie wezwania do uzupełnienia braków formalnych pozwu, gdyż powód w zakreślonym terminie złożył pismo procesowego w odpowiedzi na wezwanie jednakże nie przedłożył pozwu na urzędowym formularzu, podczas gdy powód uzupełnił braki formalne w sposób prawidłowy. Na tych podstawach wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i kontynuowanie postępowania w niniejszej sprawie oraz zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania zażaleniowego według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zarządzeniem z 15 sierpnia 2013r. doręczonym pełnomocnikowi powódki 4 września 2013r. powódka została wezwana do usunięcia braków formalnych pozwu poprzez złożenie oryginału pełnomocnictwa bądź jego uwierzytelnionego odpisu wraz z wykazaniem umocowania osób, które pełnomocnictwo podpisały oraz złożenia pozwu na urzędowym formularzu wraz z odpisem, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem umorzenia postępowania. W zakreślonym terminie powód złożył pismo procesowe w odpowiedzi na wezwanie jednakże nie przedłożył pozwu na urzędowym formularzu.

W niniejszym postępowaniu miał zastosowanie art. 50537 § 1 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym do 7 lipca 2013r., co wynika z art. 2 ustawy z dnia 10 maja 2013r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2013r. poz. 654). Zgodnie z nim, po przekazaniu sprawy w przypadkach wskazanych w art. 50533, 50534 oraz 50536 przewodniczący wzywa powoda do usunięcia braków formalnych pozwu oraz uzupełnienia pozwu, w sposób odpowiedni dla postępowania, w którym sprawa będzie rozpoznana - w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania, to jednak nie można pominąć, że zarządzeniem z 15 sierpnia 2013r. Przewodniczący zakwalifikował sprawę do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym. Nakładało to na powódkę, zgodnie z art. 5052 k.p.c., obowiązek wniesienia (sporządzenia) pozwu na urzędowym formularzu. Wskazany powyżej wymóg formalny został zastosowany przez Przewodniczącego i zarządzeniem z 15 sierpnia 2013r. powódka została zobowiązana do jego usunięcia. Wobec niezłożenia pozwu na urzędowym formularzu, zastosowanie przez Sąd Rejonowy umorzenia postępowania, miało oparcie w art. 50537 § 1 zdanie 2 k.p.c.

Z tych względów zażalenie powódki podlegało oddaleniu w oparciu o art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c.

SSO Andrzej Dyrda