Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 12 lutego 2015r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu Wydział VIII Cywilny

w składzie :

Przewodniczący : SSR Grzegorz Kurdziel

Protokolant: Anna Jakimów

po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2015r. we Wrocławiu

sprawy z wniosku E. S.

z udziałem J. S. i K. P.

o stwierdzenie nabycia spadku po S. P. i J. P.

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek po S. P. zmarłej dnia 19 października 2007r. we W., ostatnio zamieszkałej we W. przy ul. (...) na podstawie ustawy nabyli: córka E. S. w 1/3 części, wnuczka J. S. w 1/3 części oraz mąż J. P. w 1/3 części,

II.  stwierdzić, że spadek po J. P. zmarłym dnia 5 sierpnia 2014r. we W., ostatnio zamieszkałym we W. przy ul. (...) na podstawie testamentu z dnia 31 marca 2008r. nabyła wnuczka K. P. z domu S. w całości.

UZASADNIENIE

E. S., J. S. i K. P. wniosły o stwierdzenie nabycia spadku po S. P., zmarłej w dniu 19 października 2007 r. we W., ostatnio zamieszkałej we W. przy ul. (...) oraz o stwierdzenie nabycia spadku po J. P., zmarłym w dniu 5 sierpnia 2014 r. we W., ostatnio zamieszkałym we W. przy ul. (...).

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

S. P. zmarła w dniu 19 października 2007 r. we W., ostatnio zamieszkiwała we W. przy ul. (...). J. P. zmarł w dniu 5 sierpnia 2014 r. we W., ostatnio zamieszkiwał pod tym samym adresem

Dowód: - odpisy skrócone aktu zgonu – USC we W. nr (...) i (...) – k. 7

S. P. i J. P. byli rodzicami dwóch córek: E. S. z domu P. oraz I. S. z domu P., która zmarła w dniu 10 listopada 1998 r., pozostawiając córkę J. S..

Dowód: - odpis skrócony aktu urodzenia I. P. – USC we W. (...) – k. 7

- odpis skrócony aktu zgonu I. S. – USC we W. (...) – k. 7

- odpis skrócony aktu urodzenia J. S. – USC we W. (...) – k. 7

- odpis skrócony aktu urodzenia E. P. – USC we W. (...) – k. 7

- odpis skrócony aktu małżeństwa W. S. i E. P. – USC
we (...)/50/82

Mąż S. J. P., jej córka E. S. ani jej wnuczka J. S. nie składali oświadczeń o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku po S. P. ani nie zostali uznani za niegodnych dziedziczenia po S. P.

Dowód: - zapewnienia spadkowe E. S. i J. S. – k. 18v

J. P. pozostawił odręczny testament, w którym oświadczył: „zapisuję po mojej śmierci swoją część mieszkania i 1/3 po mojej żonie S. P. z domu K. (…) wnuczce K. S.”.

Dowód: - testament z dnia 31 marca 2008 r. – k. 6

K. S. nie składała oświadczenia spadkowego w sprawie spadku po J. P. ani nie została uznana za niegodną dziedziczenia po dziadku.

Dowód: - zapewnienie spadkowe K. S. – k. 18v

W skład spadku po J. P. wchodził udział 4/6 w prawach związanych z lokalem mieszkalnym położonym we W. przy ul. (...) i wkład na książeczce oszczędnościowej (...), przy czym prawa związane z lokalem mieszkalnym wyczerpywały niemal cały spadek po J. P..

bezsporne

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 931. § 1 k.c., w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zgodnie zaś z art. 931 § 2 k.c., jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Z powyższego przepisu wynika, iż zgodnie z ustawą, osobami powołanymi do spadku po S. P. są: żyjący w dacie jej śmierci mąż J. P., córka E. S. oraz wnuczka J. S., której matka I. S. nie dożyła otwarcia spadku po swojej matce S. P.. Osoby te dziedziczą w częściach równych.

Stąd orzeczono jak w pkt. I postanowienia z dnia 12 lutego 2015

Zgodnie z art. 949 § 1 k.c., spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Przedłożony przez wnioskodawców testament spełniał wszystkie wymogi ważności i skuteczności testamentu. W szczególności został opatrzony datą 31.03.2008 r. w prawym górnym rogu oraz w ostatnim wierszu. Nadto zawiera on podpis J. P., jak też – jak przyznali wszyscy wnioskodawcy – w całości został przez niego napisany odręcznie. Stąd brak przeszkód formalnych do uznania ważności testamentu.

Spadkodawca wyszczególnił w testamencie tylko jeden ze składników majątku, który w dacie jego śmierci wszedł w skład spadku po J. P., nie wspominając innym składniku w postaci wkłdu na książeczce oszczędnościowej (...). Jednakże wnioskodawcy pozostawali zgodni co do tego, iż udział w prawach związanych z lokalem mieszkalnym położonym we W. przy
ul. (...) wyczerpywały niemal cały spadek po J. P., któremu w dacie śmierci przysługiwał udział 3/6 z tytułu wspólności ustawowej małżeńskiej oraz 1/6 (=1/3 udziału przypadającego S. P.) z tytułu dziedziczenia po S. P.. Testament traktuje o całości 4/6 udziału w prawach związanych z przedmiotowym lokalem. Zgodnie z art. Art. 961 zd. 1 k.c., jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Stąd orzeczono jak w pkt. II sentencji postanowienia z dnia 12 lutego 2015 r.

Wnioskom o dział spadku po S. P. i o dział spadku po J. P. zostanie nadany bieg po uprawomocnieniu się postanowienia z dnia 12 lutego 2015 r.