Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XU-674/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 09 grudnia 2014r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

w składzie:

Przewodniczący: SSR Barbara Bonczar

Protokolant: Grażyna Mazurkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 09 grudnia 2014r. we Wrocławiu

sprawy z odwołania E. O.

od decyzji Z. U. S. I Oddział w W.

z dnia 16 września 2014r. znak: (...)

w sprawie E. O.

przeciwko Z. U. S. I Oddział w W.

o zasiłek chorobowy

zmienia zaskarżoną decyzję Z. U. S. I Oddział w W. i nie obniża wnioskodawczyni E. O. wysokości zasiłku chorobowego za okres od 22 sierpnia 2014r. do 25 sierpnia 2014r.

Sygn. akt X U 674/14

UZASADNIENIE

Z. U. S. I Oddział w W. decyzją z 16 września 2014r. obniżył ubezpieczonej E. O. o 25% wysokość zasiłku chorobowego w okresie obejmującym jej niezdolność do pracy od dnia 22 sierpnia 2014r. do 25 sierpnia 2014r. Zdaniem strony pozwanej zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% z powodu nie przedłożenia druku zwolnienia lekarskiego płatnikowi zasiłków w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.

We wniesionym od tej decyzji odwołaniu wnioskodawczyni wnosiła o zmianę i przyznania prawa do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, gdyż zwolnienie lekarskie przesłała w dniu 16 sierpnia 2014r. firmie zajmującej się obsługą księgowo – podatkową pracodawcy. Zwolnienie lekarskie było opatrzone brakiem, które zostało uzupełnione przez lekarza w dniu 25 sierpnia 2014r. i ponownie przesłane płatnikowi składek.

Strona pozwana w udzielonej odpowiedzi na odwołanie wniosła o jego oddalenie jako niezasadne, gdyż w sytuacji wnioskodawczyni nie wystąpiły okoliczności uniemożliwiające dostarczenie zwolnienia lekarskiego w ustawowym terminie.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni E. O. od dnia 20 czerwca 2013r. jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w L.Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w W.. Od dnia 02 lipca 2014r. wnioskodawczyni była niezdolna do pracy. Za okres od 02 lipca 2014r. do 03 sierpnia 2014r. płatnik składek wypłacił wnioskodawczyni wynagrodzenie za okresy orzeczonej niezdolności do pracy. W dniu 15 sierpnia 2014r. lekarz leczący wystawił wnioskodawczyni kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 31 sierpnia 2014r. W dniu 16 sierpnia 2014r. wnioskodawczyni przesłała druk zwolnienia lekarskiego Sp. z o.o. O. K., która zajmuje się obsługą księgowo – podatkową pracodawcy. Pracownik tego biura zauważył, że druk zwolnienia lekarskiego nie zawiera daty jego wystawienia i polecił wnioskodawczyni jego uzupełnienie. Wnioskodawczyni próbowała skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie lekarskie, ale do dnia 01 września 2014r. przebywał on na urlopie wypoczynkowym. Zwolnienie lekarskie o datę jego wystawienia zostało uzupełnione przez kierownika przychodni i w dniu 25 sierpnia 2014r. wnioskodawczyni przesłała je ponownie do firmy.

Dowód: 1) akta zasiłkowe ZUS.

2) dokumentacja mailowa wnioskodawczyni doł. do

odwołania – k. 5-6 as.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie wnioskodawczyni zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.62 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2014r., poz. 159, zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek, który obowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie niezwłocznie do Z. U. S., podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Rozpoznając odwołanie należy ocenić czy sytuacja wnioskodawczyni i okoliczności powstania niezdolności do pracy były tego rodzaju, że uniemożliwiały dostarczenie zaświadczenia lekarskiego w ustawowym terminie, a opóźnienie w dostarczeniu zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie zachodzą okoliczności niezależne od ubezpieczonej usprawiedliwiające nie zachowanie 7 dniowego terminu do dostarczenia zaświadczenia. Wnioskodawczyni zwolnienie lekarskie, które otrzymała w dniu 14 sierpnia 2014r. wysłała płatnikowi składek w dniu 16 sierpnia 2014r. Zwolnienie to było opatrzone brakiem daty jego wystawienia, na co uwagę zwrócił pracownik firmy obsługującej płatnika składek. Wnioskodawczyni natychmiast podjęła starania, aby uzupełnić druk zwolnienia lekarskiego. Wystawiający zwolnienie lekarskie lekarz w tym czasie przebywał do dnia 01 września 2014r. na urlopie wypoczynkowym. Druk zwolnieni lekarskiego został poprawiony przez kierownika przychodni w dniu 25 sierpnia 2014r. i w tym dniu przesłany płatnikowi składek. Zdaniem Sądu okolicznością niezależną od wnioskodawczyni, która usprawiedliwia opóźnienie w dostarczeniu zaświadczenia płatnikowi zasiłków była konieczność uzupełnienia druku zwolnienia lekarskiego o datę jego wystawienia. Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie wystąpiły okoliczności niezależne od wnioskodawczyni, które miały wpływ na opóźnienie w dostarczeniu druku zwolnienia lekarskiego płatnikowi składek.

W tym miejscu Sąd zauważa, że do odwołania wnioskodawczyni została dołączona korespondencja mailowa wnioskodawczyni z pracownikiem firmy, do której strona pozwana nie odniosła się. Z korespondencji ten wynika, że wnioskodawczyni natychmiast po uzupełnieniu druku zwolnienia lekarskiego o datę jego wystawienia przesłała go płatnikowi składek.

Zdaniem Sądu nie dostarczenie w terminie płatnikowi składek zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonej i było usprawiedliwione.

Dlatego też na podstawie art. 477 14 § 2 Kpc Sąd orzekł jak w sentencji.