Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 36/15

POSTANOWIENIE

Dnia 2 lutego 2015 roku

Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Anna Nowak (sprawozdawca)

Sędziowie: SO Katarzyna Serafin-Tabor

SO Katarzyna Biernat - Jarek

po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2015 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Administracji (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w C.

przeciwko R. B., H. B., K. B. i M. B.

o zapłatę

na skutek apelacji strony powodowej od wyroku Sądu Rejonowego w Oświęcimiu z dnia 23 października 2014 roku, sygn. akt I C 3529/14

postanawia:

odrzucić apelację.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2014 roku Sąd Rejonowy wydał zaskarżony wyrok. Apelację od tego wyroku wniosła strona powodowa nadając ją za pośrednictwem operatora pocztowego (...), przy czym na kopercie brak jest daty złożenia tego pisma.

Sąd Okręgowy zważył co następuje.

Apelacja podlegała odrzuceniu.

Zgodnie z art. 369 § 1 i 2 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem (§ 1); jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku (§ 2). W niniejszej sprawie strona powodowa reprezentowana przez fachowego pełnomocnika wniosła apelację w trybie art. 369 § 2 k.p.c. bez wcześniejszego zgłoszenia żądania sporządzenia uzasadnienia wyroku. Apelację nadała za pomocą operatora pocztowego (...), przy czym przesyłka ta została nadana listem zwykłym i brak jest na niej daty jej nadania. Do Sądu Rejonowego dotarła w dniu 25 listopada 2014 roku. Wskazać należy, że na gruncie przepisu art. 165 § 2 k.p.c. oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Na mocy zaś art. 178 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowego (Dz. U., poz. 1529 ze zm.) funkcję operatora wyznaczonego przez okres trzech lat od wejścia w życie tej ustawy pełni Poczta Polska. Oznacza to, że (...) nie jest operatorem wyznaczonym na gruncie Prawa Pocztowego, a tym samym nadanie pisma procesowego w jego placówce nie wywiera skutku w postaci zachowania terminu procesowego, o którym stanowi art. 165 § 2 k.p.c. Wobec tego przyjąć należy, że przesyłka zawierająca apelację została złożona w dacie jej wpływu do Sądu Rejonowego, tj. w dniu 25 listopada 2014 roku a zatem już po upływie terminu ustawowego z art. 369 § 2 k.p.c.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 370 k.p.c. w zw. z art. 373 k.p.c. odrzucił apelację.