Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. IV Ka 61/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 marca 2015 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy IV Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Włodzimierz Hilla (sprawozdawca)

Sędziowie SSO Mariola Urbańska - Trzecka

SSO Piotr Kupcewicz

Protokolant sekr. sądowy Anna Jagieło-Pick

przy udziale Jarosława Bittnera - prokuratora Prokuratury Okręgowej
w Bydgoszczy

po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2015 roku

sprawy M. M. (1) , s. B. i M. ur. (...) w I.

oskarżonego z art. 178 a § 4 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Inowrocławiu

z dnia 1 grudnia 2014 roku sygn. akt II K 311/14

zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że jako podstawę prawną rozstrzygnięcia zawartego w pkt. 2. powołuje przepisy art. 69 § 4 kk i art. 70 § 1 pkt. 1 kk; utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części; zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze i jego wydatkami obciąża Skarb Państwa.

IV Ka 61/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu wyrokiem z 1 grudnia 2014 r. (sygn. akt II K 311/14) uznał oskarżonego M. M. (1) za winnego zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu z art. 178a § 4 k.k., z tym ustaleniem, że uprzedni wyrok skazujący z 10 września 2013 r. – sygn. akt II K 752/13 został wydany przez Sąd Rejonowy w Toruniu, i na podstawie cyt. przepisu ustawy skazano go na karę 7 miesięcy pozbawienia wolności (pkt 1), której wykonanie - na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k. i art. 70 § 1 pkt 1 k.k. - warunkowo zawieszono na czteroletni okres próby (pkt 2).

Niniejszy wyrok zawiera nadto rozstrzygnięcia w trybie przepisów art.art.: 71 § 1 k.k., 42 § 2 k.k., 49 § 2 k.k., a także odnośnie kosztów sądowych w sprawie.

Apelację od tego wyroku wniósł prokurator, który powołując się na podstawę odwoławczą określoną w art. 438 pkt 1 k.p.k., podniósł zarzut obrazy przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 69 § 4 k.k. poprzez nie przywołanie w podstawie prawnej orzeczenia o warunkowym zawieszeniu wykonania kary tegoż przepisu ustawy, statuującego obligatoryjną podstawę tego rodzaju rozstrzygnięcia w ustalonych okolicznościach.

W konkluzji oskarżyciel publiczny wniósł o zmianę wyroku przez warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności w oparciu o przepis art. 69 § 4 k.k.

Niniejsza apelacja była oczywiście zasadna.

W istocie to treść cyt. przepisu ustawy, w przypadku woli skorzystania przez sąd orzekający z owej, wyjątkowej możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia w przypadku skazania z art. 178 § 4 k.k., pozwala na takie rozstrzygnięcie. Skoro, zatem sąd meriti warunkowo zawiesił oskarżonemu orzeczonej kary pozbawienia wolności, uznając, że w sprawie mamy do czynienia z owym szczególnie uzasadnionym wypadkiem, przepis ów należało przywołać w podstawie prawnej rozstrzygnięcia, miast przepisu art. 69 § 1 i 2 k.k.

Z tych powodów należało dokonano zmiany zaskarżonego wyroku w tym zakresie.

Rozstrzygnięcie odnośnie kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze ma swe uzasadnienie w treści przepisów art. 634 k.p.k. w zw. z art. 624 § 1 k.p.k., w sytuacji, kiedy to nie oskarżony wywołał postępowanie odwoławcze w sprawie.