Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 5114/14

POSTANOWIENIE

Dnia 12 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:

Przewodniczący Sędzia SR del. Urszula Sipińska – Sęk

Protokolant asyst. sędz. Ewelina Goździk

po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy G. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

postanawia:

1.  odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku
o sporządzenie uzasadnienia wyroku,

2.  odrzucić zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 30 grudnia 2014 roku Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Tryb. odrzucił wniosek G. S. z dnia 23 grudnia 2014 roku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku.

Na powyższe postanowienie wniósł w dniu 13 stycznia 2015 roku zażalenie G. S., wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do złożenia wniosku
o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Zarządzeniem z dnia 14 stycznia 2015 roku skarżący został wezwany do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych zażalenia poprzez złożenie odpisu zażalenia oraz uiszczenie opłaty podstawowej od zażalenia w wysokości 30 złotych.

Zarządzenie powyższe zostało doręczone skarżącemu per aviso w dniu 4 lutego 2015 roku (przesyłka k. 46 ).

W zakreślonym terminie skarżący nie uzupełnił braków formalnych zażalenia.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

W zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu wniosku z dnia 23 grudnia 2014 roku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku G. S. złożył jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienie wyroku. Odnosząc się do tej kwestii wskazać należy, iż ugruntowany jest w orzecznictwie oraz doktrynie pogląd, że wniosek o przywrócenie terminu oraz zażalenie na odrzucenie lub zwrot pisma procesowego z powodu uchybienia terminowi dokonania czynności wyłączają się wzajemnie. Jeżeli strona twierdzi, że dokonała czynności w terminie, a Sąd błędnie uznał, że uchybiła terminowi - strona powinna wnieść zażalenie, natomiast wniosek o przywrócenie uchybionego terminu jest aktualny wtedy, gdy strona nie neguje uchybienia terminowi i wskazuje przyczyny usprawiedliwiające to uchybienie (postanowienie SN z 3 października 2002 r., I CZ 120/02, LexPolonica nr 390921). W tej sytuacji wnoszenie zażalenia jest niecelowe, termin bowiem do złożenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu rozpocznie się dla skarżącego dopiero wtedy, gdy zostanie mu doręczony odpis postanowienia sądu drugiej instancji o oddaleniu zażalenia. W razie jednoczesnego złożenia wniosku o przywrócenie terminu i zażalenia na odrzucenie środka odwoławczego sąd powinien nadać bieg zażaleniu, a wniosek o przywrócenie terminu - jako niedopuszczalny, wniesiony bowiem przed rozpoczęciem biegu terminu do jego złożenia - powinien odrzucić (tak H. Pietrzkowski (w:) Metodyka Pracy Sędziego w sprawach cywilnych, wydanie 5, rok 2011, str. 297).

Biorąc pod uwagę , że skarżący wniósł zażalenie na postanowienie o odrzuceniu wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, co oznacza, że stoi na stanowisku, iż jego wniosek był skuteczny i został bezzasadnie odrzucony, za niedopuszczalne należało uznać zawarty w zażaleniu wniosek o przywrócenie terminu do sporządzenia i uzasadnienia wyroku.

Mając na uwadze powyższe rozważania Sąd Okręgowy orzekł jak w punkcie
1 postanowienia.

Zgodnie z treścią w art. 370 k.p.c. sąd pierwszej instancji ma obowiązek odrzucić na posiedzeniu niejawnym apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Przepis ten na mocy art. 397 § 2 k.p.c. znajduje odpowiednie zastosowanie w postępowaniu toczącym się na skutek złożenia zażalenia.

W przedmiotowej sprawie skarżący pomimo upływu z dniem 11 lutego 2015 roku
7-dniowego terminu na uzupełnienie, nie złożył odpisu zażalenia i nie uiścił opłaty podstawowej.

Biorąc powyższe pod uwagę, Sąd Okręgowy na podstawie art. 370 k.p.c. w zw.
z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w punkcie 2 postanowienia.