Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1731/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem zaocznym z dnia 13 sierpnia 2014 roku Sąd Rejonowy w Zgierzu zasądził od pozwanej J. M. na rzecz powódki B. S. kwotę 2.000 złotych z umownymi odsetkami wynoszącymi 10 % miesięcznie nie więcej niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP od dnia 25 października 2013 roku do dnia zapłaty, oddalił powództwo w pozostałej części, orzekł o kosztach procesu oraz nadał wyrokowi w części uwzględniającej powództwo rygor natychmiastowej wykonalności.

Apelację od powyższego wyroku wywiodła powódka, zaskarżając go w części dotyczącej początkowego terminu wymagalności odsetek.

Skarżąca podniosła, że z umowy zawartej między stronami w sposób niewątpliwy wynika obowiązek zapłaty odsetek od dnia udzielenia pożyczki, a nie jak przyjął Sąd I instancji od dnia wniesienia powództwa.

W konsekwencji powódka wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uwzględnienie powództwa zgodnie z pozwem, tj. wskazanie, że odsetki od należności głównej winny być naliczane od dnia 7 marca 2006 roku do dnia zapłaty.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja jest niezasadna.

Mając na uwadze, że niniejsza sprawa podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu uproszczonym i Sąd drugiej instancji nie przeprowadzał postępowania dowodowego, to stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. uzasadnienie wyroku zostaje ograniczone jedynie do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa.

Uznając ustalenia faktyczne poczynione w postępowaniu pierwszoinstancyjnym za prawidłowe, Sąd Okręgowy podziela je i przyjmuje za własne.

Zarzut apelacji jest chybiony.

Odnosząc się do niego wyrazić należy przekonanie, że stanowisko Sądu I instancji w zakresie początkowego terminu należnych powódce odsetek umownych jest prawidłowe, a apelacja niezasadnie je kwestionuje.

Punktem wyjścia dla dalszych rozważań musi stać się stwierdzenie, że wierzytelność jest wymagalna, jeśli nadszedł termin spełnienia świadczenia, to jest data od której wierzyciel może domagać się spełnienia należnego mu świadczenia, które dłużnik musi spełnić.

Wymagalność nastaje z nadejściem momentu wynikającego z ustawy, z natury stosunku prawnego bądź z ustawy.

W realiach niniejszej sprawy nie budzi wątpliwości, iż termin spełnienia świadczenia w postaci odsetek kapitałowych, których zasądzenia domaga się powódka powinien wynikać z treści umowy.

Tymczasem termin ten wbrew zarzutowi apelacji nie wynika z treści czynności prawnej, z której skarżąca wywodzi swoje roszczenie.

Co prawda w punkcie 2. umowy strony zawarły odniesienie do terminu spłaty odsetek stanowiących wynagrodzenie za korzystanie przez pozwaną z kapitału, ale nie sprecyzowały w żaden sposób początku ich biegu, ani sposobu obliczenia dnia ich wymagalności. Okoliczności tej nie można także ustalić poprzez odniesienie do terminu spłaty samej pożyczki, gdyż nie została wskazana w umowie.

W toku postępowania powódka nie wykazała również, aby przed wytoczeniem powództwa wezwała pozwaną do zapłaty odsetek.

Z tych względów uznać należało, że odsetki zwykłe od należności głównej należały się powódce w myśl ogólnych zasad dopiero od dnia wytoczenia powództwa, tj. od dnia 25 października 2013 roku.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy uznał, iż apelacja nie zawiera uzasadnionych zarzutów mogących podważyć stanowisko Sądu Rejonowego, a tym samym jako bezzasadna podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c..