Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Cz 168/13

POSTANOWIENIE

Dnia 29 marca 2013r.

Sąd Okręgowy w Elblągu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Teresa Zawistowska

Sędziowie: SO Aleksandra Ratkowska

SO Krzysztof Nowaczyński (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2013r. w Elblągu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzycieli: F. J. i W. J.

przeciwko dłużnikom: S. B., J. B. i A. K.

o nadanie klauzuli wykonalności

na skutek zażalenia dłużników

na postanowienie Sądu Rejonowego w Braniewie

z dnia 18 września 2012r., sygn. akt I Co 641/12

postanawia:

1.  sprostować zaskarżone postanowienie i w miejsce nazwiska dłużniczki A. B. wpisać (...) w odpowiednim przypadku;

2.  oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd nadał klauzulę wykonalności prawomocnemu wyrokowi Sądu Rejonowego w Braniewie z dnia 27 września 2005r., sygn. akt I C 97/05, na rzecz spadkobierców M. B., to jest na rzecz F. J. i W. J. oraz zasądził od dłużników S. B., J. B. i A. B. na rzecz wierzycieli F. J. i W. J. kwotę 50 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawcy przedłożyli dokument urzędowy, postanowienie o stwierdzeniu nabyciu przez nich spadku po M. B., wykazując tym samym przejście na nich uprawnienia określonego w tytule egzekucyjnym. W tym stanie wniosek zasługiwał na uwzględnienie, zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c.

W zażaleniu na powyższe postanowienie dłużnicy S. B., J. B. i A. K. wnieśli o jego uchylenie, ewentualnie zmianę przez nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności jedynie w zakresie pkt IV wyroku Sądu Rejonowego w Braniewie z dnia 27 września 2005r. Zarzucili, że nie można nadać klauzuli wykonalności całemu wyrokowi, zwłaszcza w jego pkt I, skoro w pkt III orzeczenia wstrzymano jego wykonanie do czasu złożenia przez gminę oferty najmu lokalu socjalnego. Dotychczas Gmina P. takiej oferty dłużnikom nie złożyła i uwzględnienie wniosku w całości niweczy skutek wynikający z punktu III wyroku sądu z dnia 27 września 2005r.

W odpowiedzi na zażalenie wierzyciele domagali się jego oddalenia jako niezasadnego.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Zażalenie dłużników nie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c., stanowiącym podstawę dla oceny zasadności wniosku, jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. W przedmiotowej sprawie tytuł egzekucyjny, któremu miała zostać nadana klauzula wykonalności, to wyrok Sądu Rejonowego w Braniewie z dnia 27 września 2005r., sygn. akt I C 97/05. Na jego podstawie Sąd nakazał pozwanym S. B., J. B. i A. B. opuścić i opróżnić należące do powoda M. B. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe posadowione na działce nr (...) w D. oraz przyznał pozwanym prawo do otrzymania lokalu socjalnego, wstrzymując wykonanie orzeczenia do czasu złożenia przez Gminę P. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W dniu 8 lipca 2008r. zmarł uprawniony z powyższego tytułu egzekucyjnego wierzyciel M. B., na rzecz którego miała zostać wydana nieruchomość. Do wniosku dołączono prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Braniewie z dnia 26 stycznia 2010r, sygn. akt I Ns 264/08, na podstawie którego spadek po nim nabyli wnioskodawcy F. J. i W. J..

Przedłożone postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest dokumentem urzędowym w rozumieniu art. 244 k.p.c., który potwierdza, że uprawnienie wynikające z wyroku z dnia 27 września 2005r, po powstaniu tego tytułu egzekucyjnego, przeszło na inne osoby, tj. spadkobierców wymienionych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. W tym stanie spełnione zostały przesłanki warunkujące uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. Trzeba wyjaśnić, ze w ramach takiego postępowania sąd bada złożone dokumenty jedynie pod względem formalnym, a zarzuty merytoryczne mogą być podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego. Ponadto nabycie spadku ma charakter sukcesji uniwersalnej, jest to następstwo prawne pod tytułem ogólnym – spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków osoby zmarłej.

Odnosząc się do zarzutu zażalenia o możności nadania klauzuli wykonalności jedynie co do pkt IV wyroku, dotyczącego kosztów procesu, to jest on oczywiście nietrafny. Zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c. sąd nadaje klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, a więc całemu wyrokowi, gdyż spadkobiercy wstąpili w ogół praw majątkowych zmarłego wierzyciela. Treść tytułu wykonawczego nie ma z tego punktu widzenia istotnego znaczenia i klauzula wykonalności w żadnym razie nie niweczy skutku polegającego na wstrzymaniu wykonania wyroku eksmisyjnego do czasu złożenia przez gminę oferty najmu lokalu socjalnego. Postanowienie to w dalszym ciągu obowiązuje, skoro klauzula wykonalności została nadana całemu orzeczeniu Sądu Rejonowego w Braniewie. Innymi słowy, sytuacja prawna dłużników nie uległa zmianie, a jedynie doszło do zmiany wierzyciela uprawnionego z tytułu wykonawczego.

W tym stanie zażalenie dłużników jako niezasadne podlegało oddaleniu, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. O sprostowaniu zaskarżonego postanowienia, w zakresie oznaczenia prawidłowego nazwiska dłużniczki A. K., orzeczono na mocy art. 350 §§ 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.