Pełny tekst orzeczenia

I ACz 822/13

POSTANOWIENIE

Dnia 23 maja 2013 roku

Sąd Apelacyjny w Poznaniu, Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSA Jerzy Geisler (spr.)

Sędziowie: SA Roman Stachowiak

SA Bogusława Żuber

po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2013 roku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) SA z siedzibą w P.

przy uczestnictwie D. C.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika

na skutek zażalenia uczestniczki postępowania

na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu

z dnia 5 lutego 2013 roku, sygn. akt: IX GCo 387/12

postanawia:

1.  zażalenie oddalić,

2.  zasądzić od uczestniczki postępowania D. C. na rzecz wnioskodawcy kwotę 120 zł.

SSA R. Stachowiak SSA J. Geisler SSA B. Żuber

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy nadał prawomocnemu wyrokowi Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 20 września 2011 roku, sygn. akt IX Gc 709/10 oraz wyrokowi Sadu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2012 roku, sygn. akt I ACa 1077/11, klauzulę wykonalności przeciwko małżonce dłużnika A. D. C., z ograniczeniem jej odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków: A. C. i D. C. (pkt 1 i 2 ), kosztami postępowania obciążając małżonkę dłużnika D. C. (pkt 3).

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła uczestniczka postępowania, zaskarżając je w całości i wnosząc o jego zmianę poprzez oddalenie wniosku, ewentualnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Wnioskodawca wniósł o oddalenie zażalenia i zasądzenie od uczestniczki postępowania na jego rzecz kosztów postępowania zażaleniowego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie uczestniczki postępowania nie zasługiwało na uwzględnienie.

Stosownie do art. 787 1 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W świetle art. art. 787 1 k.p.c. zakres kognicji sądu w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika obejmuje ustalenie, czy przedłożony dokument stwierdzający obowiązek świadczenia przez dłużnika spełnia kryteria stawiane tytułowi egzekucyjnemu, czy wierzyciel udokumentował, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz czy wskazany przez wierzyciela uczestnik postępowania pozostaje w związku małżeńskim z dłużnikiem.

W rozpatrywanym przypadku te wszystkie wymogi zostały spełnione, stąd zaskarżone postanowienie odpowiada prawu.

Błędne jest stanowisko skarżącej, że w ramach postępowania o nadanie klauzuli wykonalności Sąd winien ustalić składniki przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków. Ustalenie składu przedsiębiorstwa, do którego wyłącznie wierzyciel może skierować egzekucję obciążającą uczestniczkę, nastąpi dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego.

Mając na uwadze powyższe Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oraz art. 13 § 2 k.p.c., zażalenie oddalił.

SSA R. Stachowiak SSA J. Geisler SSA B. Żuber