Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 1218/12

POSTANOWIENIE

Dnia 11 stycznia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Barbara Nowicka

Sędziowie: SO Piotr Rajczakowski

SO Aleksandra Żurawska

po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia pozwanej T. K.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 10 lipca 2012 r. sygn. akt. I C 903/12w przedmiocie uznania się niewłaściwym miejscowo i przekazania do rozpoznania

Sądowi Rejonowemu w Dzierżoniowie – Sądowi Gospodarczemu sprawy z powództwa J. G.

o zapłatę 26.694 zł

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Świdnicy

uznał się niewłaściwym miejscowo i sprawę z powództwa J. G. przeciwko T. K. przekazał do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Dzierżoniowie – Sądowi Gospodarczemu na podstawie art.200 § 1 kpc. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu 5 lipca 2012 r. powódka prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Handel- (...) uzupełniła braki pozwu wskazując jako pozwaną T. K. prowadzącą działalność gospodarczą i wnosząc o przekazanie sprawy i opłaty od pozwu do sądu właściwego tj. do sądu gospodarczego. Sprawa ma charakter gospodarczy w rozumieniu Ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33 poz.175 ze zm.), bowiem spór o zapłatę dotyczy przedsiębiorców i pozostaje w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, a strona pozwana prowadzi działalność gospodarczą z siedzibą w M., tj. w okręgu Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie, gdzie znajduje się Wydział Gospodarczy.

W zażaleniu na to postanowienie pozwana wniosła

o jego uchylenie podnosząc, że została pozbawiona możności obrony w sprawie i zarzucając mu obrazę art.233 kpc przez naruszenie zasady swobodnej oceny materiału dowodowego.

Zażalenie podlegało oddaleniu.

Zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33 poz.175 ze zm.) sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zaś rozpoznawanie spraw gospodarczych należy do odrębnych jednostek organizacyjnych w sądzie – sądów gospodarczych.

Jak wynika z treści pozwu i dołączonych doń dokumentów obie strony prowadzą działalność gospodarczą, a roszczenie powódki dotyczy należności, którą zapłaciła pozwanej w ramach współpracy w zakresie produkcji żółtej kostki z kamienia drobnoziarnistego. Zatem jest to sprawa gospodarcza podlegająca rozpoznaniu przez sąd gospodarczy właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez pozwaną (siedziby pozwanej) tj. Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie – Wydział Gospodarczy. Tym samym Sąd Rejonowy prawidłowo uznał się niewłaściwym do prowadzenia tej sprawy i przekazał ją sądowi właściwemu miejscowo.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy oddalił zażalenie z mocy art.385 kpc w zw. z art.397 § 2 zd. 1 kpc.