Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 1008/12

POSTANOWIENIE

Dnia 4 stycznia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie :

Przewodniczący: SSO Anatol Gul

Sędziowie: SO Aleksandra Żurawska

SO Piotr Rajczakowski

po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Bank SA w W.

przy udziale A. P.

o wpis ostrzeżenia

na skutek apelacji uczestniczki postępowania

od wpisu Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 19 września 2012 r . sygn. akt Dz. Kw 7719/12

postanawia :

oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 1008/12

UZASADNIENIE

W dziale (...) księgi wieczystej (...)dokonano wpisu ostrzeżenia o przyłączeniu wnioskodawcy do toczącej się egzekucji na podstawie wezwania do zapłaty z dnia 6 sierpnia 2012 r. w sprawie egzekucyjnej KM 2602/11.

W apelacji uczestniczka podniosła, że naruszone zostały przepisy postępowania przez błędne ustalenie stanu faktycznego, ponieważ mąż skarżącej wniósł skargę na czynności komornika, wobec czego komornik postanowieniem z dnia 17 września 2012 r. postanowił umorzyć postępowanie egzekucyjne w sprawie lokalu mieszkalnego, gdy ponadto tytuł wykonawczy nie został wystawiony na L. P., który jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego.

Wskazując na powyższe wniosła o wykreślenie zaskarżonego wpisu

i oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy zważył co następuje :

Apelacja nie podlega uwzględnieniu, a podniesione w niej zarzuty w żadnym stopniu nie podważają trafności dokonanego wpisu.

Rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej sąd bada wyłącznie treść wniosku i dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej, nie może natomiast uwzględniać żadnych innych okoliczności, z dokumentów tych nie wynikających / art. 626(8) § 2 kpc /.

Wszczynając egzekucję wierzyciel składa do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, a komornik dokonuje zajęcia nieruchomości przez wezwanie dłużnika do zapłaty oraz jednocześnie przesyła do sądu wieczystoksięgowego wniosek o dokonanie wpisu o wszczęciu egzekucji, który to sąd dokonuje wpisu ostrzeżenia, ponieważ nie ma żadnych uprawnień do badania zasadności tytułów stanowiących podstawę wpisu

/ art. 924 § 1 kpc /.

Postępowanie wieczystoksięgowe prowadzące do odnotowania ostrzeżenia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego nie może bowiem wykraczać poza zakres badania, czy osoba, której prawo ma być wpisem dotknięte, jest ujawniona w księdze wieczystej jako uprawniona, ponieważ sąd wieczystoksięgowy nie może badać tytułów wykonawczych zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym.

Zgodnie z przepisem art. 924 § 2 kpc, w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego, komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji, przy czym wniosek taki może złożyć również wierzyciel lub dłużnik, natomiast uprawnienia takiego nie ma sąd ani też postępowanie o wykreślenie wpisu nie może toczyć się z urzędu. Jednak gdy dłużnik żąda wykreślenia z księgi wieczystej wzmianki o wszczęciu egzekucji, to musi przedłożyć dokument wskazujący na to, że do danej nieruchomości nie jest już prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne, ponieważ nie można wykreślić wpisu pierwszego wierzyciela ani dalszych przyłączających się, jeżeli chociażby z wniosku jednego z wierzycieli przyłączających się postępowanie egzekucyjne toczy się nadal, przy czym kwestie te mogą być przedmiotem badania sądu wieczystoksięgowego w razie złożenia stosownego wniosku.

Z tych przyczyn apelacja apelacja jako pozbawiona jakichkolwiek uzasadnionych podstaw została oddalona / art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc i art. 626(1) § 1 kpc /.