Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 490/13

POSTANOWIENIE

Dnia, 28 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Barbara Nowicka

po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia powoda R. Ż.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kłodzku

z dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. akt I C 133/13

o oddaleniu jego wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu w sprawie

przeciwko Gminie K.

o wstąpienie w stosunek najmu

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Kłodzku oddalił wniosek powoda o ustanowienie dla niego adwokata z urzędu w sprawie o wstąpienie w stosunek najmu wskazując, że nie zachodzą okoliczności uzasadniające uwzględnienie wniosku, ani ze względu na charakter sprawy ani też z uwagi na nieporadność prawną powoda, co wynika z treści pozwu, w którym powołuje on okoliczności i wnioski istotne dla rozpoznania sprawy. W ocenie Sądu Rejonowego udział adwokata w sprawie nie jest potrzebny w rozumieniu art. 117§1 kpc w zw. z art. 117§5 kpc.

W zażaleniu na to postanowienie powód domagał się jego zmiany przez przyznanie mu pełnomocnika z urzędu. Postanowieniu zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za jego podstawę, który miał wpływ na jego treść polegający na uznaniu przez Sąd I instancji, że jest w stanie samodzielnie bez pomocy prawnika występować w niniejszej sprawie.

Zażalenie nie podlega uwzględnieniu.

Sąd Okręgowy popiera stanowisko Sądu Rejonowego odmawiające przyznania powodowi pełnomocnika z urzędu z uwagi na to, że nie ma takiej potrzeby, bowiem posiada on wystarczające umiejętności do samodzielnego występowania i obrony swoich praw w tym postępowaniu. Jak trafnie wskazał Sąd Rejonowy, powód nie wykazuje cech nieporadności.

Jeżeli nawet przy sporządzaniu pozwu powód korzystał z pomocy profesjonalnego pełnomocnika to należy zauważyć, że samodzielnie uzupełnił braki formalne pozwu i złożył zażalenie, w którym prawidłowo powołuje konkretne przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Świadczy to o tym, że nie ma trudności z podejmowaniem czynności procesowych , zaś fakt , że nie jest prawnikiem nie uzasadnia przyznania mu pełnomocnika, skoro w takiej sytuacji jest większość osób występujących w sprawach sądowych. Sprawa o wstąpienie w stosunek najmu nie jest skomplikowana pod względem faktycznym i prawnym, a zgodnie z art.212 §2 kpc przewodniczący Sądu w razie uzasadnionej potrzeby może udzielić stronom niezbędnych pouczeń o przysługujących im uprawnieniach procesowych.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy, oddalił zażalenie na podstawie art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc, jako nieuzasadnione.