Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XU-215/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 maja 2013r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

w składzie:

Przewodniczący: SSR Barbara Bonczar

Protokolant: Grażyna Mazurkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 21 maja 2013r. we Wrocławiu

sprawy z odwołania B. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W.

z dnia 27 lutego 2013r. znak: (...)

w sprawie B. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W.

o zasiłek chorobowy

zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W.z dnia 27 lutego 2013r. znak: (...) i przyznaje wnioskodawczyni B. M.prawo do zasiłku chorobowego za okres od 26 stycznia 2013r. do 28 lutego 2013r. i nadal.

Sygn. akt X U 215/13

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. decyzją z 27 lutego 2013r. odmówił ubezpieczonej B. M. prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego za okres od 21 stycznia 2013r. do 28 lutego 2013r. i nadal.

Podstawę wydania zaskarżonej decyzji stanowi art.13 ust.1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz. U. z 2010r., Nr 77, poz. 512 ze zm. Zgodnie art. 13 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy min. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zdaniem strony pozwanej wnioskodawczyni od 01 lutego 2013r. do 06 lutego 2013r. podjęła działalność zarobkową w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniesionym od tej decyzji odwołaniu wnioskodawczyni wnosiła o jej zmianę i przyznanie prawa do zasiłku chorobowego za dochodzony okres, gdyż odwieszenie w okresie od dnia 01 lutego 2013r. do 06 lutego 2013r. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej miało charakter incydentalny.

Strona pozwana w udzielonej odpowiedzi na odwołanie wniosła o jego oddalenie jako niezasadne z uwagi na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni B. M.w okresie od dnia 01 stycznia 2007r. do 30 września 2012r. prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych. W okresie prowadzenia działalności wnioskodawczyni zawierała z klientami umowy ubezpieczeniowe na rzecz firmy (...), za które otrzymywała wynagrodzenie prowizyjne. Warunkiem otrzymania tego wynagrodzenia było wystawienie comiesięcznej faktury za zawarte umowy. System realizacji zawartych umów odbywa się w ten sposób, że od momentu ich zawarcia do momentu realizacji upływa miesięczny lub dłuższy termin, po którym wnioskodawczyni musi wystawić faktury celem otrzymania wynagrodzenia. Do daty zawieszenia prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawczyni zawarła umowy z klientami firmy (...)i oczekiwała na możliwość wystawienia faktury. W okresie od dnia 01 października 2012r. do dnia 21 grudnia 2012r. wnioskodawczyni była zatrudniona w firmie (...). W dniu 10 grudnia 2012r.ulegla wypadkowi komunikacyjnemu i od dnia 12 grudnia 2012r. stała się niezdolna do pracy. Wnioskodawczyni wystąpiła do strony pozwanej z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. Pierwsze świadczenie od strony pozwanej wnioskodawczyni otrzymała w dniu 14 lutego 2013r. W związku z tym, że kontynuowała leczenie i pozostawała bez środków do życia od dnia 21 grudnia 2012r. zmuszona była wystawić fakturę celem otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego za zawarte do dnia 30 września 2012r. umowy dla firmy (...). Wystawienie faktur może odbyć się tylko i wyłącznie w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, aby nie narazić się na karę pieniężną ze strony Urzędu Skarbowego. W tym celu wnioskodawczyni odwiesiła prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od 01 do 06 lutego 2013r. Poza wystawieniem faktury wnioskodawczyni w tym okresie nie wykonywała żadnych czynności w ramach prowadzonej działalności, a w szczególności nie prowadziła doradztwa finansowego i nie zawierała umów ubezpieczeniowych.

Dowód: 1) akta zasiłkowe strony pozwanej,

2) przesłuchanie wnioskodawczyni - protokół z rozprawy z dnia

21.05.2013r. -k.10 akt.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie wnioskodawczyni zasługuje na uwzględnienie z następujących powodów:

Stosownie do art. 13 ust.1 pkt.2 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. Nr z 2005r. Nr 31, poz.267 ze zm., zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, nie przysługuje za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy min. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Jak wykazało przeprowadzone przed Sądem postępowanie dowodowe wnioskodawczyni do dnia 30 września 2012r. prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa finansowego. W okresie tej działalności zawierała na rzecz firmy (...) umowy ubezpieczeniowe. Za realizację tych umów otrzymywała wynagrodzenie prowizyjne płatne po wystawieniu faktury. W okresie od dnia 01 października 2012r. do 21 grudnia 2012r. była zatrudniona w firmie (...). W związku z orzeczoną od dnia 12 grudnia 2012r. niezdolnością do pracy wnioskodawczyni oczekiwała od strony pozwanej wypłaty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. Strona pozwana zasiłek chorobowy wypłaciła wnioskodawczyni dopiero w dniu 14 lutego 2013r. Wnioskodawczyni, aby otrzymać wynagrodzenie prowizyjne za zawarte do dnia 30 września 2012r. umowy musiała wystawię fakturę firmie (...). Wystawienie tej faktury związane było z koniecznością odwieszenia prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Sądu wnioskodawczyni nie kontynuowała po ustaniu stosunku pracy działalności zarobkowej. Podjęła działalność zarobkową w okresie od 01 do 06 lutego 2012r. tylko i wyłącznie incydentalnie dla wystawienia faktury, aby nie narazić się na karę ze strony Urzędu Skarbowego. Zdaniem Sądu incydentalne wystawienie faktury za zawarte do dnia 30 września 2012r. umowy nie stanowi prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza prowadzona przez wnioskodawczynię polegała głównie na świadczeniu usług finansowych i zawieraniu umów ubezpieczeniowych na rzecz firmy (...). W tym okresie wnioskodawczyni nie zawierała żadnych umów.

Wnioskodawczyni spełnia więc przesłanki z art. 6 ust. 1 cyt. ustawy i nabyła prawo do zasiłku chorobowego za okres od 26 stycznia 2013r. do 28 lutego 2013r. i nadal.

Dlatego też na podstawie art. 477 14 § 2 Kpc, Sąd orzekł jak w sentencji.