Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 617/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 października 2013 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Damian Czajka

Protokolant: Karolina Nesterewicz

po rozpoznaniu w dniu 14 października 2013 roku w Kłodzku

na rozprawie

sprawy z powództwa (...) S.A. we W.

przeciwko A. K.

o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną

I. uznać za bezskuteczną wobec powodowej (...) S.A. we W., której przysługiwała wobec dłużnika M. K. wierzytelność wynikająca z umowy kredytu z dnia 15 maja 2007r., potwierdzoną nakazem zapłaty z dnia 23 grudnia 2011r. wydanym w sprawie (...) Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, umowę darowizny 1/2 części nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego położonego w K. przy ulicy (...), dla którego Sąd Rejonowy w Kłodzku prowadzi księgę wieczystą (...), zawartą w formie aktu notarialnego repertorium (...), w dniu 4 stycznia 2012r. przed notariuszem U. M. z Kancelarii Notarialnej w K., pomiędzy M. K. a A. K.;

II. zasądza od pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 1.507 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sygnatura akt I C 617/13

UZASADNIENIE

Strona powodowa (...) S.A. w wniosła o uznanie darowizny, jaką dokonał M. K. na rzecz pozwanej A. K., udziału w ? części prawa własności lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w K. przy ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Kłodzku prowadzi księgę wieczystą (...), za bezskuteczną w stosunku do powódki, której przysługiwała względem darczyńcy wierzytelność w wysokości 5 817.91 zł, potwierdzona tytułem wykonawczym wydanym w sprawie (...) w dniu 23 grudnia 2011 r. oraz o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania. Uzasadniając żądanie powodowa spółka wskazała, że w dniu 22 marca 2012 r. wszczęła przeciwko M. K. postępowanie egzekucyjne na podstawie ww. tytułu wykonawczego. Pomimo dokonanych zapytań o majątek dłużnika, jak też podejmowanych czynności egzekucyjnych w postaci zajęcia rachunków i wierzytelności, egzekucja okazała się bezskuteczna. Jedynym składnikiem majątkowym, do którego strona powodowa mogła skierować egzekucję był udział w nieruchomości opisanej w żądaniu pozwu, który 4 stycznia 2012 r. M. K. darował swojej córce, pozwanej A. K.. Zważywszy, że czynność ta - pod tytułem darmym - dokonana została z pokrzywdzeniem wierzyciela, strona powodowa wniosła o uznanie jej za bezskuteczną w stosunku do siebie, na podstawie art. 572 k.c.

Pozwana A. kabat wnosząc o oddalenie powództwa zarzuciła, że dłużnik M. K. ubezpieczony był w (...) S.A., na podstawie oświadczenia o przystąpieniu do porozumienia (...) Banku S.A. a zakładem ubezpieczeniowym, złożonego przy zawarciu umowy o kartę kredytową, z której powstało chronione pozwem zadłużenie. Ubezpieczeniem objęto ryzyko śmierci kredytobiorcy, a jako osobę uprawnioną do odbioru świadczenia ubezpieczeniowego wskazano bank. W tych okolicznościach pierwotny wierzyciel, czyli Euro Bank, mógł zrealizować wierzytelność z umowy ubezpieczenia, wobec śmierci M. K. w dniu 12 kwietnia 2013 r. Pozwana zarzuciła też, że nie miała świadomości pokrzywdzenia wierzyciela, ponieważ nie posiadała wiedzy o zobowiązaniach ojca, który przebywał w związku z pracą poza granicami kraju.

Sąd ustalił:

Wszczęta przez powodową spółkę przeciwko M. K., na podstawie nakazu zapłaty Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie z dnia 23 grudnia 2011 r., zaopatrzonego w klauzulę wykonalności 12 marca 2012 r., egzekucja przed Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w Kłodzku Tomaszem Glapiakiem z Kancelarii Komorniczej w Kłodzku, okazała się bezskuteczna.

Dochodzona wierzytelność wynikała z umowy o kartę kredytową jaką 15 maja 2007 r. M. K. zawarł z (...) Bankiem S.A. we W.. Jednocześnie z umową kredytu kredytobiorca przystąpił do ubezpieczenia m.in. od ryzyka śmierci, w oparciu o umowę ubezpieczenia łączącą Bank z (...) S.A, wskazując jako uposażonego kredytodawcę. Ubezpieczenie to obowiązywało tylko do chwili istnienia umowy kredytu, która została przez bank wypowiedziana 4 marca 2008 r.

M. K. zmarł (...) r.

Dowód:

- odpis umowy o kartę kredytową (k. 6-9),

- odpisy orzeczeń (k. 10-11),

- odpis pisma Komornika Sądowego (k. 12),

- odpis skrócony aktu zgonu M. K. (k. 28),

- wyciąg z umowy generalnej ubezpieczenia na wypadek śmierci lub czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku kredytobiorców zaciągających kredyt w Euro banku S.A. (k. 34-39).

W dniu 4 stycznia 2012 r. M. K. darował swojej córce A. K. udział w ? prawa własności lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w K. przy ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Kłodzku prowadzi księgę wieczystą (...).

Dowód:

- odpis umowy darowizny (k. 13-16).

Sąd zważył:

Opisany wyżej stan faktyczny sporu Sąd ustalił w oparciu o przedstawione przez strony dokumenty, nie budzące wątpliwości co do swojej prawdziwości. Na tej podstawie Sąd uznał za udowodnione istnienie przesłanek zastosowania art. 527 § 1 k.c. stanowiącego, że gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Regulacja ta w okolicznościach sporu zmodyfikowana jest o treść art. 528 k.c. wedle którego, jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Okoliczność niewypłacalności M. K. w chwili darowizny jest wystarczająco dowiedziona pismem Komornika informującym wierzyciela, w dniu 18 czerwca 2012 r., o braku majątku po stronie dłużnika pozwalającego na prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Mając to wszystko na uwadze Sąd powództwo uwzględnił w całości.

Zważywszy na cytowaną już regulację art. 528 k.c. Sąd oddalił wniosek dowodowy pozwanej o przesłuchanie stron oraz jej matki L. K., bowiem okoliczności związane z brakiem wiedzy i kontaktów pomiędzy pozwaną a jej ojcem, jak też pochodzeniem darowanego majątku, nie mają znaczenia z punktu widzenia przesłanek skuteczności skargi paulińskiej. Pozwana nie dowiodła też możliwości zaspokojenia wierzytelności z tytułu ubezpieczenia kredytobiorcy, co w świetle postanowień umowy pomiędzy Bankiem i zakładem ubezpieczeń, zostało przez powodową spółkę skutecznie podważone.

O kosztach postępowania Sąd orzekł po myśli art. 98 § 1 k.p.c.