Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V ACz 515/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 czerwca 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach, Wydział V Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący: SSA Iwona Wilk

Sędziowie: SA Olga Gornowicz-Owczarek

SA Grzegorz Stojek (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2013 r. w Katowicach

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.

z udziałem J. N., E. T., B. J., A. S. i J. K.

o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego

na skutek zażalenia wnioskodawcy

na postanowienie Sądu Okręgowego w Gliwicach

z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. I Co 40/13

postanawia: oddalić zażalenie.

Sygn. akt V ACz 515/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił wniosek o nadanie na rzecz wnioskodawcy klauzuli wykonalności prawomocnemu nakazowi zapłaty wydanemu w postępowaniu upominawczym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w dniu 30 maja 2003 r., sygn. akt I Nc 143/03, wskazując, iż na podstawie przedstawionych przez wnioskodawcę dokumentów nie jest możliwe dokonanie kontroli, czy przejście uprawnień rzeczywiście miało miejsce.

W zażaleniu na powyższe postanowienie wnioskodawca wnosił o jego zmianę przez uwzględnienie wniosku wierzyciela o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności z przejściem uprawnień oraz zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania klauzulowego oraz kosztów postępowania zażaleniowego. Wnioskodawca podniósł, iż uczynił zadość obowiązkowi wynikającemu z art. 788 k.p.c., gdyż okoliczność przejścia uprawnień została wykazana za pomocą przedłożonych wraz z wnioskiem oświadczeń złożonych w formie aktu notarialnego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 788 § 1 k.p.c. jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

W niniejszej sprawie wnioskodawca nie przedłożył dokumentów potwierdzających złożenie oświadczenia woli, na podstawie którego doszło do przejścia uprawnień. Przedstawił natomiast złożone w formie aktu notarialnego oświadczenia wiedzy, iż do cesji wierzytelności doszło. Przedłożone wraz z wnioskiem oświadczenia potwierdzające określone zdarzenie, nawet złożone w formie aktu notarialnego nie mogą zastąpić dokumentu z którego wynika przejście uprawnień. Trafnie zauważył bowiem Sąd pierwszej instancji, że brak tych dokumentów uniemożliwia zbadanie, czy wszelkie warunki prawne dotyczące skuteczności następstwa prawnego, leżące także poza samą treścią umowy, na podstawie której doszło do zmiany osoby wierzyciela lub dłużnika, zostały spełnione. Nie będzie to jednak kontrola merytoryczna, czy przejście takie istotnie nastąpiło, a jedynie kontrola formalna dokumentów, z których przejście uprawnień wynika. Aby do takiej kontroli mogło dojść, strona musi wykazać przejście uprawnień dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym, co w niniejszej sprawie nie nastąpiło.

Stąd też zażalenie – jako bezzasadne – podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c.

(...)

(...)

1.  (...)

2.  (...)

-.

-

(...)

2.  (...)

(...)