Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I Ns 460/13

POSTANOWIENIE

Dnia 6 listopada 2013r.

Sąd Rejonowy w Oleśnicy I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Ostrowska-Gołąbek

Protokolant: Ewelina Grudzień-Wuczkowska

Po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2013r.

przy udziale stron:

wnioskodawca: Parafia (...)w J.

uczestnicy postępowania: Gmina D.

sprawy o stwierdzenie nabycia spadku

POSTANAWIA

stwierdzić, że spadek po spadkodawcy którym jest:

C. T.

- imiona rodziców spadkodawcy: S., S.

- nazwisko rodowe spadkodawcy: T.

- data śmierci spadkodawcy: 15 lutego 2009r.

- miejsce ostatniego stałego zamieszkania spadkodawcy: J.

na podstawie ustawy nabyła:

Gmina D. w całości

Z./:

1. kal. 21 dni

2. odpis dor.:

- Urząd Skarbowy

- Starostwo Powiatowe

6 listopada 2013r.

Sygn. akt I Ns 460/13

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Parafia (...)w J.złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym w dniu 15.02.2009r. C. T.. W uzasadnieniu wnioskodawca podniósł, iż spadkodawca pozostawił spadek w postaci mieszkania z garażem we W., samochód osobowy marki R. (...)oraz środki na rachunku bankowym. Spadkodawca nie pozostawił testamentu. Brak jest ponadto informacji o żyjących członkach jego rodziny. W konsekwcji można przyjąć, iż do dziedziczenia po zmarłym uprawniona jest Gmina D.. Ponadto od otwarcia spadku wnioskodawca sprawuje pieczę nad spadkiem i ponosi nakłady konieczne na przedmioty wchodzące w skład spadku w postaciu uiszczania opłat za mieszkanie oraz opłat związanych z przeglądami rejestracyjnymi samochodu i ubezpieczeniem.

W odpowiedzi na wniosek Gmina D. oświadczyła, iż nie sprzeciwia się wnioskowi i nie posiada wiedzy na temat istnienia lub nieistnienia osób powołanych do spadku ani też o testamentach spadkodawcy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 15.02.2009r. we W. zmarł C. T. , ostatnio zamieszkały w miejscowści J.. W chwili śmierci był on kawalerem, nie miał dzieci pozamałżeńskich, przysposobionych ani też zmarłych wcześniej. Nie miał rodzeństwa. Rodzice spadkodawcy nie żyli w chwili otwarcia spadku. Spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu , nikt wcześniej nie składał oświadczeń co do przyjęcia lub odrzucenia spadku i nie były zawierane żadne umowy dotyczące dziedziczenia. W skład spadku po zmarłym nie wchodzi gospodarstwo rolne.

Dowód zapewnienie spadkowe k-25, odpis skrócony aktu zgonu k-5.

Sąd zważył co następuje:

Bezspornym w niniejszej sprawie było, iż w dniu 15.02.2009r. zmarł C. T., a tym samym, iż z tą chwilą nastąpiło otwarcie spadku. W dacie śmierci spadkodawcy , jak wynika z zapewnienia spadkowego złożonego na rozprawie sądowej, rodzice zmarłego już nie żyli. Spadkodawca nie posiadał rodzeństwa, ani też dzieci. Nie pozostawał w związku mażeńskim i nie sporządził testamentu. Wobec powyższego zastosowanie znalazł tu przepis art.935 k.c., stanowiący, iż w braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy , spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu (..). Z treści odpisu skróconego aktu zgonu wynika, iż miejscem zamieszkania spadkodawcy były J.-miejscowość znajdująca się na terenie Gminy D.. Wobec powyższego Sąd stwierdził nabycie spadku na rzecz Gminy D.. Jednocześnie, wobec treści przepisu art.1023 k.c. , iż Skarb Państwa, ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, koniecznym będzie uzupełnienie przedmiotowego postanowienia o powyższy zapis, jednakże wniosek takowy może być rozpoznany po przeprowadzeniu rozprawy. Tym samym, po uzupełnieniu orzeczenia, odpowiedzialność tegoż podmiotu za ewentualne zobowiązania spadkodawcy będzie ograniczona do wartości stanu czynnego spadku.