Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 508/11

POSTANOWIENIE

Dnia 17 kwietnia 2014 roku

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie I Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Aleksandra Różalska - Danilczuk

Protokolant: Justyna Doroszkiewicz

po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2014 roku w Warszawie

sprawy z wniosku A. K. (1)

z udziałem P. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po A. K. (2) oraz W. K.

postanawia:

1.  stwierdzić, iż spadek po A. K. (2) zmarłej w dniu 13 sierpnia 2006 roku w W., ostatnio stale zamieszkałej w W. przy ul. (...) na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 30 czerwca 2001 r. nabył mąż W. K. w całości,

2.  stwierdzić, iż spadek po W. K. zmarłym w dniu 28 marca 2011 r. w W., ostatnio stale zamieszkałym w W. przy ul. (...) na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 7 listopada 2010 r. nabyła córka A. K. (1) w całości,

3.  stwierdzić, iż zainteresowani ponoszą koszty postępowania w tym koszty zastępstwa procesowego związane ze swoim udziałem w sprawie,

4.  nakazuje pobrać od wnioskodawczyni A. K. (1) na rzecz Skarbu Państwa (Kasa Sądu Rejonowego dla Warszawy- Śródmieścia w Warszawie) kwotę 252,50 zł (słownie dwieście pięćdziesiąt dwa złote 50/100) tytułem zwrotu wydatków poniesionych w sprawie,

5.  nakazuje pobrać od uczestnika postępowania P. K. na rzecz Skarbu Państwa (Kasa Sądu Rejonowego dla Warszawy- Śródmieścia w Warszawie) kwotę 1.074,33 zł (tysiąc siedemdziesiąt cztery złote 33/100) tytułem zwrotu wydatków poniesionych w sprawie.

Sygn. akt I Ns 508/11

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 roku A. K. (1) wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej w dniu 13 sierpnia 2006 roku A. K. (2) przez spadkobierców ustawowych oraz o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym w dniu 28 marca 2011 roku W. K. na podstawie testamentu z dnia 7 listopada 2010 roku. Wnioskodawczyni podała, że A. K. (2) i W. K. ostatnio stale zamieszkiwali przy ul. (...) w W..

Uczestnik postępowania P. K. nie przychylił się do wniosku.

Wniosek z dnia 27 czerwca 2011 roku został zmieniony przez A. K. (1) ze względu na odnalezienie przez wnioskodawczynię testamentu A. K. (2) z dnia 30 czerwca 2001 r.

Na rozprawie w dniu 13 października 2011 r. Sąd dokonał otwarcia i ogłoszenia testamentu własnoręcznego A. K. (2) z dnia 30 czerwca 2011 r. oraz testamentu własnoręcznego W. K. z dnia 7 listopada 2010 roku.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

A. K. (2) zmarła w dniu 13 sierpnia 2006 roku w W.. Ostatnio stale zamieszkała w W. przy ul. (...) . W chwili śmierci była mężatką. Z małżeństwa z W. K. miała dwoje dzieci: A. K. (1) i P. K.. Zmarła nie miała dzieci przysposobionych, pozamałżeńskich. Nikt nie zrzekł się dziedziczenia, nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia, nikt nie złoży oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.

W dniu 30 czerwca 2001 r. sporządziła testament własnoręczny, w którym ustanowiła spadkobiercą jej całego majątku męża W. K..

Wnioskodawczyni i uczestnik postępowania P. K. nie zakwestionowali ważności powyższego testamentu i nie zgłosili żadnych zarzutów przeciwko jego ważności, jak również nie zgłosili żadnych wniosków dowodowych.

W. K. zmarł w dniu 28 marca 2011 roku w W.. Ostatnio stale zamieszkały w W. przy ul. (...) . W chwili śmierci była wdowcem. Z małżeństwa z A. K. (2) miał dwoje dzieci: A. K. (1) i P. K.. Zmarły nie miał dzieci przysposobionych, pozamałżeńskich. Nikt nie zrzekł się dziedziczenia, nikt nie został uznany za niegodnego dziedziczenia, nikt nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku. Córka A. K. (1) złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku.

W dniu 7 listopada 2010 r. sporządził testament własnoręczny, w którym ustanowił spadkobiercą jego całego majątku córkę A. K. (1).

Wnioskodawczyni nie zakwestionowała ważności powyższego testamentu, nie zgłosiła żadnych zarzutów przeciwko jego ważności, jak również nie zgłosiła żadnych wniosków dowodowych.

Uczestnik postępowania P. K. zakwestionował ważność testamentu W. K. i wniósł o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychiatry i biegłego z zakresu badania pisma ręcznego.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o: testament własnoręczny z dnia 30 czerwca 2001 r., testament własnoręczny z dnia 7 listopada 2010 r., odpisy skrócone aktów stanu cywilnego, zapewnienie spadkowe złożone przez wnioskodawczynię.

Sąd nie znalazł podstaw do odmówienia powyższym dokumentom oraz zapewnieniu spadkowemu wiarygodności.

Sąd zważył, co następuje:

Podstawą rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie jest przede wszystkim przepis art. 926 kc.

Z powołanego przepisu wynika, że podstawą dziedziczenia spadku może być ustawa albo testament oraz, że pierwszeństwo przysługuje porządkowi dziedziczenia ustalonemu przez spadkodawcę w testamencie. Zatem, jeżeli spadkodawca pozostawił ważny testament, w którym powołał spadkobiercę do całości spadku, to tym samym wyłączył możliwość dziedziczenia ustawowego, chyba że spadkobierca nie chce lub nie może dziedziczyć.

W niniejszym stanie faktycznym spadkodawczyni A. K. (2) pozostawiła testament własnoręczny z dnia 30 czerwca 2001 r., zaś spadkodawca W. K. pozostawił testament własnoręczny z dnia 7 listopada 2010 r.

Podkreślić warto, że testament należy do czynności prawnych o wysokim stopniu sformalizowania. Musi zostać sporządzony w formie przewidzianej prawem i z zachowaniem wszelkich wymogów ustawowych. Niezachowanie wszystkich wymaganych przepisem ustawy przesłanek testamentu powoduje nieważność dokonanej czynności (art. 958 kc). Przepisy regulujące formę testamentu są rozbudowane i w sposób szczegółowy określają rygory, jakim poddane jest dokonanie tych czynności. Mają one charakter norm bezwzględnie obowiązujących.

Zgodnie z art. 941 kc rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

W tym miejscu należy podnieść, że mimo zakwestionowania testamentu przez uczestniczka postępowania P. K., przeprowadzone przez Sąd dowody z opinii biegłego lekarza psychiatry oraz biegłego z zakresu pisma ręcznego jednoznacznie wykazały, że testament W. K. z dnia 7 listopada 2010 r. jest ważny, ze względu na to, że spadkodawca w chwili jego sporządzania był w stanie rozporządzać swoją wolą, potwierdzono autentyczność podpisu spadkodawcy na testamencie, a jego treść w ocenie Sądu- nie budzi wątpliwości.

Mając na uwadze powyższe, Sąd orzekł o stwierdzeniu nabycia spadku w oparciu o testament własnoręczny z dnia 30 czerwca 2001 r., w którym A. K. (2) powołała do całego spadku męża W. K. oraz o stwierdzeniu nabycia spadku w oparciu o testament własnoręczny z dnia 7 listopada 2010 r., w którym W. K. powołał do całego spadku córkę A. K. (1).