Pełny tekst orzeczenia

IC 1366/13

UZASADNIENIE

Powód S. L. w pozwie przeciwko P. B. wniósł o zasądzenie od pozwanego kwoty 24 000 (dwadzieścia cztery tysiące) złotych z tytułu honorarium autorskiego. Pozwany powództwa nie uznał i wniósł o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 18 maja 2011 roku strony zawarły umowę wydawniczą mającą postać licencji wyłącznej na wydanie przez P. B. dwóch dzieła autorstwa powoda. Wynagrodzenie zostało po 6 000 (sześć tysięcy) złotych za każde dzieło.

/dowód: umowa licencyjna 1/05/2011 k. 7-9/.

Wykonując przedmiotową umowę S. L. zawarł umowę z wydawnictwem (...) Sp. z o. o. która miała wykonać na jego rzecz opracowanie graficzne obu książek.

/ dowód: umowa z dnia 1 czerwca 2011 roku k. 10-11. porozumienie z dnia 10 czerwca 2011 roku k. 12-13. /

Po przekazaniu przez (...) zleconej pracy powód przesłał pozwanemu pocztą 28 września i 20 października 2011 roku oba dzieła w postaci gotowej do wydania na plikach otwartych i produkcyjnych.

/dowód: pismo powoda z dnia 28 września 2011 roku k. 14, pismo powoda z dnia 20 października 2011 roku k. 16, dowody nadania i doręczenia k. 15, 17/

Pozwany przyjął przesyłkę i nie zgłosił zastrzeżeń co do terminu doręczenia dzieła.

W związku zgłoszonymi przez (...) zastrzeżeniami dotyczącymi kwestii praw do opracowania graficznego na tle rozliczenia z powodem zleconej pracy pozwany oświadczył powodowi, iż nie może przystąpić do wydania książki. Z tych względów powód przesłał pozwanemu pismo oraz dokumenty świadczące o jego prawach do powstałych utworów.

/dowód pismo powoda z dnia 10 listopada 2011 roku k. 18, faktura VAT (...) k. 20, oświadczenie o potrąceniach k. 19/.

Na początku grudnia 2011 roku pozwany wezwał powoda do potwierdzenia praw do opracowania graficznego.

/dowód: pismo pozwanego k.22/

Pomimo upływu terminu wydania książek 20 marca 2012 roku pozwany książek nie wydał.

/okoliczność bezsporna/

W czerwcu 2012 roku powód przedstawił pozwanemu oświadczenie (...) o przysługujących powodowi prawach autorskich do przedmiotowych dzieł. Wezwał pozwanego do zapłaty honorarium i wysłał mu dodatkowy półroczny termin na wydanie obu dzieł.

/ dowód: wydruk raportu e-mailowego z oświadczenia

(...) Sp. z o. o. k. 27, pismo powoda z dnia 11 czerwca 2012 roku k. 28/.

Ponieważ pozwany nie zareagował na wezwanie do wydania książek powód pismem z dnia 14 grudnia 2012 roku wypowiedział umowę licencyjną oraz wezwał pozwanego do zapłaty dwukrotności wynagrodzenia umownego.

/dowód pismo z dnia 14 grudnia 2012 roku k. 33, zeznania powoda, S. L. k. 75, zeznania pozwanego P. B. k. 76 verte – 77/.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Bezspornym w sprawie jest, iż strony zawarły umowę na mocy której powód zobowiązał się do przedłożenia pozwanemu w terminie do 30 września 2011 roku dwóch utworów pt. (...) oraz (...) zaś pozwany zobowiązał się do ich wydania w terminie do końca marca 2012 roku.

Bezspornym także jest to, iż powód przedłożył oba utwory które pozwany przyjął. Bezspornym jest także to iż pozwany w terminie przewidzianym w umowie ich nie wydał.

Rozważenia w sprawie wymaga więc kwestia, która ze stron nie wywiązała się z umowy i w związku z tym czy to pozwany ponosi za to odpowiedzialność.

Pozwany podnosi zarzut, iż odstąpił od umowy i w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności przewidzianej umową łączące strony.

Zgromadzone w sprawie materiał dowodowy zdaniem Sądu nie potwierdzają tego aby pozwany odstąpił od umowy łączącej strony.

Pozwany podnosi, iż w związku z tym że powód do 30 października 2011 roku nie przekazał mu utworów objętych umową skutecznie odstąpił po tym terminie od umowy.

Należy zauważyć, iż powód dostarczył pozwanemu oba utwory. Pozwany twierdził, że ze względu na stanowisko firmy (...) i konieczności wyjaśnienia sporu pomiędzy (...) a powodem odmówił wydania tych pozycji. Podkreślić Jednakże należy, iż powód przedstawił mu dowody na okoliczność, iż posiada prawa autorskie do obu utworów co przedstawił w piśmie z dnia 10 listopada 2011 roku. W tej sytuacji gdyby pozwany kwestionował stanowisko powoda mógł odstąpić od umowy łączącej strony. Tego zdaniem Sądu pozwany nie uczynił.

Najlepiej zdaniem Sądu świadczy o tym okoliczność, iż pozwany przyjął jedno z utworów po terminie. Gdyby nie odstąpił od umowy to nie przyjął by tychże utworów.

Podnieść należy, iż z korespondencji jaka miała miejsce pomiędzy stronami wynika, iż pozwany jedynie kwestionował prawa autorskie powoda. Świadczy o tym treść pisma z dnia 2 grudnia 2011 roku. Pismo to natomiast nie zawiera oświadczenia woli do odstąpienia od umowy. Najlepiej świadczy o tym zapis gdzie pozwanego informujący jedynie powoda, iż może skorzystać z takiego prawa. Odstąpienie od umownie zawiera także pismo z dnia 7 grudnia 2011 roku, ani też pismo z dnia 15 listopada 2013 roku.

Z treści tych pism wynika jednoznacznie, iż pozwany nie odstąpił skutecznie od umowy.

Tym samym roszczenie powoda z uwagi na niewywiązanie z umowy przez pozwanego jest zasadne i na podstawie art. 57 Ustęp 2 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych Sąd orzekł jak w wyroku.

O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 k.p.c.