Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 772/14

POSTANOWIENIE

Dnia 19 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Barbara Jankowska-Kocon

Sędziowie: SO Janusz Kasnowski

SO Aurelia Pietrzak (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2014 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wnioskuM. S.

przeciwko B. G.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 13 sierpnia 2014 r. w sprawie o sygn. akt I Ns 174/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt: II Cz 772/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 13 sierpnia 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zawiesił postępowanie w sprawie z wniosku M. S.z udziałem B. G. o stwierdzenie nabycia spadku. Jako podstawę prawna orzeczenia Sąd wskazał art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. Sąd I instancji uznał, iż skoro toczy się postępowanie sądowe o sprostowanie aktów stanu cywilnego A. S. (spadkodawcy w tej sprawie) z uwagi na rozbieżność w pisowni imienia jego matki, ma to znaczenie na ustalenie kręgu spadkobierców w tej sprawie.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył wnioskodawca, twierdząc, iż skoro w testamencie i aktach stanu cywilnego testatora jest różnica w imieniu jego matki, to oznacza, iż testament przedłożony przez uczestniczkę nie został sporządzony przez A. S., po którym wnioskodawca domaga się stwierdzenia nabycia spadku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne.

Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c. sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego. W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy napotkał nieścisłości pomiędzy danymi osobowymi spadkodawcy w zakresie imienia jego matki. W dokumencie stanu cywilnego w postaci skróconego odpisu aktu zgonu widnieje imię matki spadkodawcy „K.”, podczas gdy w testamencie sporządzonym przed notariuszem „J.”. W ocenie Sądu Okręgowego rozstrzygnięcie postępowania nieprocesowego w zakresie sprostowania aktów stanu cywilnego A. S. może mieć wpływ na treść orzeczenia w tej sprawie. Skoro bowiem sam wnioskodawca – syn spadkodawcy ma wątpliwości co do tego, że to nie ojciec uczestników sporządził testament notarialny, to tym bardziej zawieszenie postepowania ma sens, ponieważ wynik postępowania o sprostowanie aktów stanu cywilnego może te wątpliwości rozwiać.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie jako niezasadne.