Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 841/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym :

Przewodniczący: SSO Bogumił Goraj (spr.)

Sędziowie: SO Irena Dobosiewicz

SO Wojciech Borodziuk

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2014 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy

z wniosku A. R.

z udziałem G. S., P. C., Z. C. i A. C.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia dłużnika

od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 14 sierpnia 2014 r. sygn. akt II Ns 3473/13

postanawia: zmienić zaskarżone postanowienie i podjąć postępowanie w sprawie.

Na oryginale właściwe podpisy

II Cz 841/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 14 sierpnia 2014 r. Sad Rejonowy w Bydgoszczy odmówił podjęcia postępowania w sprawie. W uzasadnieniu wskazał, że przepis art. 180 § 1 k.p.c. pozwala na podjęcie zawieszonego postępowania, gdy ustanie przyczyna zawieszenia. Sąd zważył, że postępowanie w sprawie zostało zawieszone, gdyż wnioskodawczyni nie przedłożyła odpisu z księgi wieczystej, z którego wynikałoby, iż w skład spadku po C. S. wchodzi gospodarstwo rolne, a dołączone do wniosku o podjęcie postępowania odpisy ksiąg wieczystych zawierają wpisy osób, których nazwiska brzmią inaczej niż nazwisko spadkodawczyni. Dlatego uznał, że powyższa okoliczność uniemożliwia weryfikację zapewnienia spadkowego w zakresie składu spadku co do gospodarstwa rolnego.

Zażalenie na to postanowienie złożyła wnioskodawczyni twierdząc, że dołączone do wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania odpisy ksiąg wieczystych, po ich sprostowaniu, świadczą o tym, że w skład spadku po jej rodzicach wchodziło gospodarstwo rolne.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest uzasadnione. Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 15 maja 2014 r. (k. 35) zawiesił postępowanie w sprawie, gdyż wnioskodawczyni nie wykonała zarządzenia z dnia 3 marca 2014 r., w którym zobowiązano ją do przedłożenia odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla spadkowego gospodarstwa rolnego.

Wnioskodawczyni pismem z dnia 2 czerwca 2014 r. wniosła o podjęcie zawieszonego postępowania, do którego dołączyła między innymi odpisy z ksiąg wieczystych oraz zawiadomienia o sprostowaniu usterek wpisów. Także do zażalenia dołączyła dokumenty świadczące o treści ksiąg wieczystych.

W tej sytuacji należy stwierdzić, że odpadła podstawa do zawieszenia postępowania. Niezgodność dokumentów z zapewnieniem spadkowym nie uniemożliwia nadania biegu sprawie. Jeżeli Sąd Rejonowy dojdzie do wniosku, że w skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne, to nie umieści w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku orzeczenia, kto dziedziczy gospodarstwo rolne. Należy jednak podkreślić, że w każdej sprawie nie jest wykluczone działanie sądu z urzędu, a w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku takie działanie takie jest obowiązkiem sądu oraz że spadek po rodzicach wnioskodawczyni został otwarty przez uchyleniem przepisu art. 670 § 2 k.p.c. Wobec tego, jeżeli Sąd Rejonowy ma wątpliwości co do treści księgi wieczystej, na którą powołuje się wnioskodawczyni, to z urzędu może przeprowadzić dowód z akt tej księgi.

Dlatego Sąd Okręgowy na podstawie przepisu art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżone postanowienie i podjął postępowanie w sprawie.

Na oryginale właściwe podpisy

Za zgodność z oryginałem