Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: II Cz 173/15

POSTANOWIENIE

Dnia 30 marca 2015 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział II Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

PrzewodniczącySSO Irena Dobosiewicz / spr./

po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2015 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku T. Z.

z udziałem Z. Z.

o podział majątku wspólnego

na skutek zażalenia wnioskodawcy od postanowienia Sądu Rejonowego w Szubinie V Zamiejscowego Wydziału Cywilnego w Nakle n. Notecią z dnia 31 grudnia 2014r. sygn. akt VNs 27/13

postanawia:

1.  zmieni ć zaskarżone postanowienie w ten sposób , że zwolnić wnioskodawcę w połowie od opłaty od apelacji;

2.  oddali ć zażalenie w pozostałej części.

II Cz 173/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawca wraz z apelacją wniósł o zwolnienie go od kosztów sadowych. Wskazał że aktualnie uzyskuje emeryturę w wysokości 1041,90 złotych. Nie posiada obecnie żadnych oszczędności a kwota, którą dysponował tj. 68612,25 złotych została wpłacona do depozytu sądowego. Przyznał że druga część kwoty uzyskaną ze sprzedaży działki przeznaczył na spłatę zadłużenia oraz remont domu i budynku gospodarczego.

Sąd Rejonowy oddalając wniosek wskazał ,że wnioskodawca dokonując tych wydatków powinien się liczyć z ewentualnymi kosztami sądowymi możliwymi do poniesienia w sprawie.

W zażaleniu wnioskodawca domagał się zmiany postanowienia i zwolnienia go od kosztów sadowych w całości.

Zdaniem skarżącego rozdysponowanie kwotą uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości przez m. in. wpłacenie części do depozytu sądowego i odebranie jej przez pełnomocnika uczestniczki wskazuje na to ,że wnioskodawca uwzględnił także okoliczności związane z toczącą się sprawą.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest w części zasadne. Zgodzić się należy ze skarżącym, gdy podnosi iż aktualnie jego sytuacja finansowa uzasadnia złożenie wniosku o zwolnienie go od kosztów sądowych. Utrzymuje się bowiem wnioskodawca tylko z niewielkiej emerytury i innych dochodów nie ma. Podnoszenie kolejny raz przez Sąd Rejonowy okoliczności związanych z dysponowaniem przez wnioskodawcę znaczną kwotą po sprzedaży części nieruchomości nie uwzględnia tego ,że pieniądze te zastały rozdysponowane tak, iż część została przeznaczona na spłatę uczestniczki a pozostała część racjonalnie wydana na spłatę zadłużenia i niezbędne remonty. Aktualna zaś sytuacja wnioskodawcy jest taka ,że przynajmniej w części ma prawo liczyć na pomoc Państwa.

W ocenie Sądu Okręgowego zwolnienie skarżącego w połowie od kosztów sądowych tj. opłaty od apelacji jest uzasadnione. Wnioskodawca na każdym etapie postępowania powinien liczyć się z wydatkami w sprawie stąd, zdaniem Sądu możliwe było zwolnienie go tylko w połowie od kosztów sądowych o czym orzekł Sąd odwoławczy na mocy art. 386 par. l k.p.c. w zw. z art. 397 par. 2 k.p.c. i art. 13 par. 2 k.p.c. W pozostałym zakresie Sąd odwoławczy zażalenie oddalił na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 par. 2 k.p.c. i art. 13 par.2 k.p.c.