Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IIIK 1021/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 marca 2015roku

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu III Wydział Karny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Paweł Augustowski

Protokolant: Ewa Modlińska

po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2015 roku

sprawy T. P.

syna R. i B. z domu M.

urodzonego (...) w W.

oskarżonego o to, że:

w dniu 28 lipca 2014r. w W.woj. (...)na ulicy (...), naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że jadąc ul. (...), samochodem marki N. (...), w czasie zmiany pasa ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu pojazdem marki F. nr rej. (...)doprowadzając do zderzenia z nim, wskutek czego pasażer samochodu marki F. (...), E. Ł.doznała obrażeń, w postaci urazu skrętnego kręgosłupa piersiowo – lędźwiowego i urazu brzucha, które naruszyły czynności narządów ciała na czas dłuższy niż dni siedem

tj. o czyn z art. 177§1 kk

I.  na podstawie art. 66§1 kk i art. 67§1 kk postępowanie wobec T. P. oskarżonego o czyn opisany w części wstępnej wyroku tj. występek z art. 177§1 kk warunkowo umarza na okres 1 (jednego) roku próby;

II.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot wydatków w kwocie 200 złotych i wymierza mu opłatę w wysokości 60 złotych.

III K 1021/14

UZASADNIENIE

Na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalono następujący stan faktyczny

W dniu 28.07.214 r. oskarżony T. P.jechał swoim samochodem N. (...) ulicą (...)w W.. Przed nim jechał inny pojazd, który włączył się do ruchu na skrzyżowaniu z ulicą (...). Za nim jechał oskarżony. Wjechał na pas włączania się do ruchu. Pojazd przed nim sygnalizował skręt w lewo, a z tyłu w odległości około 50 metrów jechał samochód F. (...), prowadzony przez M. Z. (1). Oskarżony uznał, że może bezpiecznie włączyć sie do ruchu i zjechał na prawy pas jezdni, którym jechała M. Z. (1). Ona, zaskoczona, nie zdążyła zareagować i doszło do zderzenia pojazdów. W samochodzie F.oprócz kierowcy jechał na przednim siedzeniu mężczyzna, a z tyłu trójka dzieci, w tym pokrzywdzona E. Ł.na środku przypięta jedynie pasem na wysokości bioder. Właśnie E. Ł., 13 letnia dziewczynka, na skutek zderzenia doznała urazu skrętnego kręgosłupa oraz urazu brzucha, co naruszyło czynności narządów jej ciała na czas powyżej 7 dni.

dowody:

zeznania M. Z. (1)- k. 9

opinia - k. 13

wyjaśnienia - k. 36-7

szkic - k. 35

notatka - k. 1

T. P. nie był karany sądownie.

dowód:

karta karna - k. 31

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia korespondujące z powyższym stanem faktycznym.

dowód:

wyjaśnienia - k.j.w.

Sąd zważył ponadto, co następuje

Stan faktyczny ustalono w oparciu o zgodne ze sobą dowody w postaci zeznań świadka, wyjaśnień oskarżonego, opinii biegłego i szkicu i notatki ze zdarzenia.

Powyższe przekonują, że T. P.nie zachował w danej sytuacji na drodze należytej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi F., mającemu pierwszeństwo na ulicy (...)w W.. Oskarżony mylnie ocenił sytuację na drodze i uznał, że bezpiecznie zdąży włączyć się do ruchu na ulicy (...), ale to mu się nie udało. Z drugiej strony M. Z. (1)nie zdołała zahamować i uniknąć zderzenia, widząc przed sobą pojazd wjeżdżający na drogę. Zderzenie nie było silne i większość uczestników zdarzenia nie doznało żadnych obrażeń - jedynie dziecko jadące jako 5 osoba przypięte pasem na wysokości bioder.

Jest to czyn nieumyślny, a naruszenie reguł ostrożności również było nieumyślne - błędna ocena sytuacji na drodze. Ruch samochodowy powoduje pewną dozę ryzyka dla każdego z jego uczestników i naprawdę nie trzeba wiele, by doszło do zderzenia pojazdów. Oskarżony nie jest osobą zdemoralizowaną - sprawcą przestępstw kryminalnych, by konieczne do realizacji celów postępowania było jego karanie. W tej sytuacji sąd uznał, że właściwą reakcją będzie warunkowe umorzenie postępowania w przekonaniu, że sprawca nie popełni ponownie czynu zabronionego.

O kosztach orzeczono po myśli art. 627 k.p.k.