Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ca 197/15

POSTANOWIENIE

Dnia 24 kwietnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VIII Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Rafał Krawczyk (spr.),

Sędziowie SO Hanna Matuszewska, SO Marek Lewandowski

po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) S.A. z siedzibą w K.

z udziałem (...) S.A. w upadłości układowej z siedzibą w K.

o wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji z nieruchomości

na skutek apelacji dłużnika (...) S.A. w upadłości układowej z siedzibą w K.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Grudziądzu

z dnia 8 stycznia 2015 r.

sygn. akt Dz.Kw 6111/14

postanawia: oddalić apelację

UZASADNIENIE

Wpisem z dnia 8 stycznia 2015 r. dokonanym na skutek wniosku złożonego w dniu 3 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy wpisał do księgi wieczystej nr (...) wszczęcie egzekucji z tejże nieruchomości, prowadzonej przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Grudziądzu Marcina Burakowskiego.

Dłużnik złożył apelację od powyższego wpisu, twierdząc, że 2 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy Katowice Wschód w Katowicach Wydział
X Gospodarczy w sprawie o sygn. Akt X GUP 34/14/3 ogłosił upadłość układową dłużnika. W opinii dłużnika wpis narusza art.824 §1 pkt 2 k.p.c. w zw. Z art.140 ust.1 i 272 i 273 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. W konkluzji apelujący wniósł o wykreślenie wpisu i oddalenie wniosku o jego dokonanie

Sąd Okręgowy zważył, co następuje

Apelacja jest bezzasadna i jako taka podlega oddaleniu.

Na wstępie wskazać należy, że w myśl art. 924 k.p.c., jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.

Według art. 626 8 k.p.c., sąd rozpoznając wniosek o wpis bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Zakres kognicji sądu rozpoznającego wniosek wyznacza także rola ksiąg wieczystych, w tym w szczególności prawne gwarancje prawidłowości dokonywanych wpisów i ich skutki, a badająca i orzekająca rola sądu w takim postępowaniu służy realizacji rządzących nim zasad (postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 2004 r., II CK 265/04, "Izba Cywilna" 2005, nr 2, s. 50 i z dnia 11 sierpnia 2004 r., II CK 11/04, nie publ.). Zasadą jest dokonywanie wpisu lub wykreślenia na podstawie dokumentu urzędowego. Kolejna kardynalna zasada postepowania wieczystoksięgowego przewiduje, że w tym postępowaniu sąd rozpoznający wniosek o wpis związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku i kolejnością jego wpływu (por.postanow. SN 2014-06-26 II CSK 541/13 LEX nr 1491324). Specyfiką postępowania wieczystoksięgowego jest, ograniczona do zakresu wynikającego z art. 626 8 § 2 k.p.c., kognicja sądu orzekającego o wpisie, w obu instancjach. Oznacza to, że kontrola zaskarżonego orzeczenia (wpisu) dokonywana przez sąd drugiej instancji na skutek wniesionej apelacji powinna być ograniczona tylko do tego, czy w świetle dokumentów załączonych do wniosku i którymi dysponował sąd pierwszej instancji, była podstawa do dokonania bądź odmowy wpisu, zgodnie z wnioskiem o wpis (postanow. SN 2014-01-31 II CSK 225/13LEX nr 1460722).

W orzecznictwie nie budzi tez wątpliwości fakt, iż istnienie art. 626 8 § 2 k.p.c. jako przepisu szczególnego stosowanego wyłącznie w postępowaniu wieczystoksięgowym wyklucza możliwość stosowania przez sąd wieczystoksięgowy generalnej zasady wynikającej z art. 316 k.p.c.

Informacja o upadłości układowej została przez dłużnika przekazana sądowi wieczystoksięgowemu w dniu 11 grudnia 2014 r. (k.224).

Na dzień złożenia wniosku o wpis ani dokumenty dołączone do wniosku, ani treść księgi wieczystej nie świadczyły o istnieniu jakichkolwiek przeszkód do dokonania wpisu. Argumentacja przedstawiona przez dłużnika nie może zatem odnieść skutku na obecnym etapie postępowania. Wpis o wszczęciu egzekucji ma bowiem charakter czysto formalny, a sąd, po otrzymaniu stosownego wniosku komornika, nie jest uprawniony do odmowy wpisu, nie niweczy on też w żaden sposób skutków wynikających z art.840 ust.1 prawa upadłościowego i naprawczego.

Mając na uwadze przedstawione uwagi, Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.