Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RC 386/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 kwietnia 2015 r.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich,

w składzie:

Przewodniczący SSR Zofia Owierczuk-Radziwoniuk

Protokolant Alicja Ławrynowicz

po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2015 roku w Bielsku Podlaskim

sprawy z powództwa małoletniego H. G.

przeciwko R. P.

o podwyższenie alimentów

I.  Alimenty od pozwanego R. P. na rzecz małoletniego powoda H. G. ustalone ugodą w Sądzie Rejonowym w Bielsku P. w dniu 24 stycznia 2012 roku w sprawie III RC 615/11 w kwocie po 600,00 złotych miesięcznie podwyższa z dniem 1 września 2014 roku do kwoty po 1000,00 (jeden tysiąc) złotych miesięcznie , płatnych do dnia 10 każdego miesiąca do rąk matki dziecka M. G. z 13% za okres od 1 września 2014 roku do 22 grudnia 2014 roku i z 8% poczynając od 23 grudnia 2014 roku za zwłokę w płatności każdej raty.

II.  Oddala powództwo w pozostałym zakresie.

III.  Zasądza z sum budżetowych Skarbu Państwa (Kasa Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim) na rzecz Kancelarii Radcy Prawnego K. A. kwotę 600,00 złotych tytułem zastępstwa procesowego pozwanego oraz 138,00 złotych tytułem podatku VAT i 31,00 złotych tytułem wydatków poniesionych przez kuratora i wypłacić je z Kasy Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim.

IV.  Nakazuje pobranie od pozwanego R. P. na rzecz Skarbu Państwa ( Kasa Sądu Rejonowego w Bilsku Podlaskim ) 769,00 złotych tytułem wydatków poniesionych w sprawie i 240 ,00 złotych tytułem należnej opłaty stosunkowej od ustalonych alimentów.

V.  Odstępuje od obciążenia powoda kosztami sądowymi w pozostałej części.

VI.  Wyrokowi w pkt. I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

III RC 386/14

UZASADNIENIE

M. G. działająca w imieniu małoletniego syna H. G., wniosła o podwyższenie alimentów na jego rzecz od pozwanego do kwoty po 1500 złotych miesięcznie.

Kurator działający w imieniu pozwanego R. P., nieznanego z miejsca pobytu, wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd ustalił i zważył co następuje.

Alimenty na rzecz małoletniego powoda zostały ustalone ugodą w Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim w dniu 24 stycznia 2012 roku, w sprawie III RC 615/11, na kwotę po 600 złotych miesięcznie.

Pozwany płaci ustalone alimenty.

H. G. ma 3,5 roku. Pochodzi z nieformalnego związku (...) i pozwanego. Dziecko zostało uznane przez ojca.

Powód jest dzieckiem bardzo chorowitym. Posiada zdiagnozowany refluks III stopnia, nadto stwierdzono szmery w sercu. Pozostaje pod specjalistyczną opieką medyczną kilku poradni. Wymaga długotrwałego leczenia oraz specjalnego karmienia . Małoletni powód ma zaburzenia integracji sensorycznej, polega to na zróżnicowaniu rozwoju poszczególnych zmysłów. Badania w tym przedmiocie kosztują 300-400 złotych. Następnie dziecko będzie wymagało rehabilitacji, której koszt wynosi 80 złotych za godzinę. Powód wymaga specjalnego łóżka. Matka zakupiła nawilżacz powietrza i potrzebuje jeszcze inhalatora. Na noc matka zakłada synowi pieluszki, to koszt 350-400 złotych miesięcznie. Ubrania syna kosztują do 150 złotych miesięcznie, powód może używać tylko skórzanego obuwia, ze względu na atopowe zapalenie skóry. Znaczące są też wydatki na środki higieny, specjalne kremy, maść, szampony i odżywki. U chłopca występują też zaburzenia w widzeniu. H. G. uczęszcza do przedszkola na kilka godzin. Matka często korzysta z pomocy opiekunki, jedna godzina opieki to kwota 10 złotych. Miesięczne wydatki z tego tytułu sięgają 500 złotych. Koszt miesięcznego utrzymania syna matka określiła na kwotę przekraczająca 2 tys. złotych.

H. G. mimo swoich chorób, nie jest uznany za dziecko niepełnosprawne. Matka nie pobiera na jego rzecz żadnych świadczeń, ani nawet zasiłku rodzinnego z opieki społecznej.

M. G. ma 38 lat. Posiada średnie wykształcenie technika ochrony. Pracuje w swoim zawodzie w jednostce wojskowej w H.. Zarabia netto 1400 złotych miesięcznie. Nie posiada innych dochodów, ani majątku. Jest zadłużona u osób prywatnych na kwotę 80 tys. złotych. Pożyczone pieniądze wydatkuje na leczenie syna i swoje. Spłaca również pożyczki zaciągnięte w kasie zapomogowo-pożyczkowej zakładu pracy. Matka powoda jest również osobą chorą. Zdiagnozowano u nie kila poważnych dolegliwości . Od 10 lat leczy się z powodu choroby przewlekłej w Poradni Alergologicznej oraz Pulmonologicznej. Potrzebuje przyjmowania leków i kontroli medycznych.

M. G. mieszka z matką emerytką, prowadzi jednak odrębne gospodarstwo domowe. Dokłada do kosztów utrzymania mieszkania około 300 złotych miesięcznie. Matka przedstawicielki ustawowej ma 70 lat i jest osobą schorowaną.

Pozwany R. P. ma 35 lat i od 19 roku przebywa i pracuje za granicą. Wszyscy członkowie jego rodziny wyjechali za granicę, nikt nie przebywa w H.. Miejsce pobytu dokładnie nie jest znane. Według przedstawicielki ustawowej pozwany w Szwajcarii pobiera zasiłek na dziecko. Innych dzieci nie ma. Z majątku dysponuje samochodem.

Powyższych ustaleń dokonano na podstawie Akt sprawy III RC 615/11 tutejszego sądu, wyjaśnień stron k-124, 119-120, 93, odpisu aktu urodzenia dziecka k-5, zaświadczeń lekarskich dotyczących przedstawicielki ustawowej k-7, 8,11, 12, informacji o pobranych pożyczkach przez matkę dziecka k-9, 10, informacji o stanie zdrowia dziecka k- 13-15, zaświadczeń o wydatkach strony powodowej k 16-92.

Zgodnie z treścią art. 138 kro, dopuszczalna jest zmiana uprzedniego rozstrzygnięcia w zakresie obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec małoletniego dziecka. Zakres zaś tego obowiązku, stosownie do art. 135 kro, określają usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, oraz możliwości majątkowe i zarobkowe osoby zobowiązanej.

Analizując przedstawione dowody, uznano, że żądanie matki co do zasady jest słuszne. Poprzednie alimenty na rzecz powoda ustalono na początku 2012 roku, tj. 3 lata temu. Taki okres, to czas niezwykle znaczący w rozwoju małego dziecka. W tej chwili powód uczęszcza już do przedszkola co też istotnie spowodowało wzrost kosztów jego utrzymania. Najpoważniejsze wydatki dotyczą jednak leczenia chłopca. W ciągu tych 3 lat, diagnozuje się u niego kolejne dolegliwości, zlecane są kolejne badania. Matka jest zobowiązana do kupna nowych urządzeń koniecznych do prawidłowego rozwoju syna typu nawilżacz powietrza, inhalator.

Według sądu koszt miesięcznego utrzymania chłopca został nieco przez matkę zawyżony. Według sądu na wydatki potrzeba około 1500 złotych miesięcznie.

Sytuacja materialna rodziców jest odmienna. Matka pracuje zawodowo, jest chora i zajmuje się chorym dzieckiem. Nie jest zatem w stanie dorabiać dodatkowo. Pozwany nie ma nikogo na utrzymaniu i id wielu lat przebywa za granicą. Należy domniemywać , iż posiada stosowne dochody by utrzymać siebie w innym kraju.

Z tych względów podwyższono od niego alimenty na rzecz powoda do kwoty po 1 tys. złotych miesięcznie. Kwota ta mieści się w możliwościach płatniczych ojca i jest odpowiednia do potrzeb dziecka. W pozostałej części powództwo oddalono.

Podstawę rozstrzygnięcia o alimentach stanowią art. 138 kro i art. 133kro i art. 135 kro.

Klauzulę wykonalności nadano na zasadzie art. 333§1 pkt 1 kpc.

O kosztach orzeczono odpowiednio do art. 98 kpc, 102 kpc i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 28.09.2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu w zw. z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn. 13.11.2013 roku w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia i zwrotu wydatków poniesionych przez kuratorów ustanowionych dla strony w sprawie cywilnej.

Sędzia