Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XVI GC 468/14

POSTANOWIENIE

Dnia 17 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XVI Wydział Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Cezary Skwara

po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2015 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. L. i Z. Z.

przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu (...) w W.

o zapłatę

- w przedmiocie wniosku powodów o sporządzenie uzasadnienia postanowienia Sądu zobowiązującego powodów do uiszczenia zaliczki

postanawia:

odrzucić wniosek.

SSO Cezary Skwara

UZASADNIENIE

Powodowie złożyli wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia Sądu zobowiązującego powodów do uiszczenia zaliczki na poczet wynagrodzenia biegłego i doręczenie tego postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Stosownie do art. 357 § 1 k.p.c. postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Według § 2 zaś postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza z urzędu obu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Gdy stronie przysługuje środek zaskarżenia, postanowienie należy doręczyć z uzasadnieniem; doręczając postanowienie, należy pouczyć stronę występującą w sprawie bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.

Przedmiotowy wniosek nie zasługuje jednak na uwzględnienie. Należy wskazać bowiem, że w niniejszej sprawie Sąd nie wydał postanowienia w przedmiocie zobowiązania strony powodowej do uiszczenia zaliczki. W przedmiotowej sprawie Przewodniczący wydał jedynie zarządzenie w przedmiocie wezwania powodów do uiszczenia zaliczki, przy czym postanowieniem z dnia 26 stycznia 2015 r. odmówiono sporządzenia uzasadnienia wskazanego zarządzenia.

Mając zatem na uwadze, że powodowie żądają sporządzenia uzasadnienia orzeczenia, które nie istnieje, przedmiotowy wniosek nie wywołuje skutków procesowych, stąd też zasadnym jest jego odrzucenie (por. postanowienie SN z dnia 15 września 2000 r., I PKN 406/00, OSNP 2002, nr 8, poz. 190). W tym stanie rzeczy należało orzec jak w sentencji.

SSO Cezary Skwara

ZARZĄDZENIE

(...)