Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XX GC 1072/13

POSTANOWIENIE

Dnia 23 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący SSO Magdalena Kurc - Mazurkiewicz

po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2015 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa A. Z., H. Z., G. J. oraz W. J.

przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu (...) w W.

o zapłatę 300.000 złotych

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie w sprawie;

2.  nakazać zwrócić ze Skarbu Państwa - Kasy Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz B. D. i G. D. kwotę 7.500 (siedmiu tysięcy pięciuset) złotych tytułem połowy opłaty od pozwu.

SSO Magdalena Kurc - Mazurkiewicz

UZASADNIENIE

Pismem procesowym z dnia 26 lutego 2015 r. powodowi cofnęli w całości pozew w niniejszej sprawie (wniesiony w dniu 2 sierpnia 2013 r.), wnieśli o umorzenie postępowania (k. 123 – 125).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Cofnięcie pozwu jest skuteczne i nie wymaga zgody pozwanego, albowiem zgodnie z treścią art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia aż do wydania wyroku.

Zgodnie z art. 355 § 1 k.p.c. Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew. Ponadto wskazać należy, że czynność ta w ocenie Sądu nie jest sprzeczna z prawem ani zasadami współżycia społecznego jak również nie zmierza do obejścia prawa. Wobec tego należało orzec jak w sentencji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż cofnięcie pozwu nastąpiło przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana, Sąd na podstawie art. 79 ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 16, poz. 1398 ze zm.) zwrócił powodom połowę uiszczonej opłaty sądowej od pozwu, czyli kwotę 7.500 złotych.

Mając powyższe na względzie należało postanowić jak sentencji.

SSO Magdalena Kurc - Mazurkiewicz

ZARZĄDZENIE

(...)

(...)