Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1536/14

POSTANOWIENIE

Dnia 13 kwietnia 2015roku

Sąd Okręgowy w Tarnowie – Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Kazimierz Kostrzewa

po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2015 roku w Tarnowie na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania J. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 16 października 2014 roku znak: (...)

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

postanawia:

umorzyć postępowanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16 października 2014 roku, ZUS Oddział w T. odmówił odwołującemu się J. S. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Po otrzymaniu przedmiotowej decyzji J. S. wniósł odwołanie od niej.

Na rozprawie w dniu 13 stycznia 2015 roku Sąd postanowił zwrócić sprawę organowi rentowemu celem rozpoznania wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS. Lekarz Orzecznik w dniu 20 stycznia 2015 roku przywrócił odwołującemu termin do złożenia sprzeciwu od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 27 września 2014 r.

W dniu 20 marca 2015 roku organ rentowy wydał kolejną decyzję, w której przyznał odwołującemu się prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy począwszy od dnia 1 sierpnia 2014 roku tj. od miesiąca, w którym J. S. złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia.

Sąd rozważył, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 477 13 kpc zmiana przez organ rentowy zaskarżonej decyzji przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd przez wydanie decyzji uwzględniającej w całości lub w części żądanie strony powoduje umorzenie postępowania w całości lub w części. W przedmiotowej sprawie ZUS zmienił zaskarżoną decyzję z dnia 16 października 2014 roku poprzez wydanie decyzji z dnia 20 marca 2015 roku uwzględniającej żądanie odwołującego się, tj. przyznał J. S. rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy począwszy od dnia 1 sierpnia 2014 roku tj. od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Brak jest podstaw do potraktowania wniesionego odwołania jako odwołania od decyzji z dnia 20 marca 2015 roku. Odwołanie od decyzji nie może być bowiem skutecznie wniesione jeszcze zanim ta decyzja zostanie doręczona.

Nadmienić należy jednak, iż takie rozstrzygnięcie w żaden sposób nie pozbawia ubezpieczonego prawa skierowania sprawy do Sądu celem kontroli prawidłowości rozstrzygnięcia sprawy. Wydana, bowiem dnia 20 marca 2015 roku decyzja podlega normalnemu tokowi zaskarżenia. Jest ona zaskarżalna w terminie miesiąca od jej doręczenia (art. 477 9 kpc).

Mając powyższe na uwadze, na mocy powołanego przepisu art. 477 13 kpc, Sąd postanowił jak powyżej.