Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 317 /13

POSTANOWIENIE

Dnia 21 czerwca 2013 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VIII Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SO Włodzimierz Jasiński (spr.)

Sędziowie : SO Jadwiga Siedlaczek; SO Małgorzata Kończal

po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 roku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku R. H.

z udziałem K. B. i D. W.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi spółki cywilnej

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego w Toruniu

z dnia 30 kwietnia 2013 roku

sygn. akt I. Co 1964/13

p o s t a n a w i a : oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 30 czerwca 2013 roku Sąd Rejonowy w Toruniu odmówił nadania klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu z 30 czerwca 2008 roku przeciwko K. B. , która zawarła z dłużnikiem D. W. umowę spółki cywilnej celem wszczęcia egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki.

Sąd Rejonowy odwołując się do przepisu art. 778 k.p.c. wskazał ,że do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom. Z kopii przedłożonego aktu notarialnego wynika ,że K. B. nie była strona umowy zawartej w formie aktu notarialnego co oznacza ,że brak jest tytułu egzekucyjnego przeciwko wszystkim wspólnikom spółki prawa cywilnego i dlatego wniosek nie podlegał uwzględnieniu.

W zażaleniu wnioskodawca podniósł , że K. B. pozostaje w spółce z dłużnikiem D. W., a z istoty solidarności oraz umowy spółki wynika ,że odpowiedzialność wspólników obejmuje wszystkich wspólników za istniejące zadłużenia.

Sąd Okręgowy zważył co następuje :

Zażalenie okazało się niezasadne.

Uszło uwadze żalącego się , iż zasady odpowiedzialności solidarnej wynikające z przywołanych przez niego przepisów ( trafnie zinterpretowane ) nie mają jednak żadnego związku z przedmiotową sprawą , która nie dotyczy ustalenia odpowiedzialności dłużników pozostających ze sobą w stosunku solidarności ale uzyskania klauzuli wykonalności w stosunku do istniejącego tytułu egzekucyjnego co trafnie zauważył Sąd pierwszej instancji. Zatem aby móc przeprowadzić skutecznie egzekucję z majątku wspólników spółki cywilnej (...) zgodnie z art. 788 k.p.c. niezbędny jest w takiej sytuacji tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom w tym także przeciwko K. B.. Tym czasem tytuł egzekucyjny na który powołuje się wnioskodawca wystawiony został jedynie przeciwko jednemu z dłużników . Istnieje zatem przeszkoda do nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu nie tylko przeciwko D. W. ale także K. B.. Innymi słowy wierzyciel chcąc zaspokoić się z majątku wspólników spółki cywilnej musi posiadać tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom. Spółka cywilna nie może być bowiem traktowana jako odrębny od wspólników podmiot prawa , który ma własną zdolność prawną i własną zdolność sądową. Majątek wspólników spółki cywilnej stanowi współwłasność łączną i dlatego jeżeli wierzyciel chce skierować roszczenie do tego majątku , to powinien pozwać wszystkich wspólników ( albo wszyscy wspólnicy powinni poddać się egzekucji w akcie notarialnym) gdyż tylko w ten sposób możliwe jest przeprowadzenie egzekucji z tego majątku do jednoznacznie przesądza art. 778 k.p.c.

Mając zatem na uwadze powyższe rozważania Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 1 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak na wstępie