Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 370/15

POSTANOWIENIE

Dnia 6 maja 2015 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Izabela Kosińska - Szota

Protokolant: Natalia Stokłosa

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2015 roku w Kłodzku

sprawy z wniosku R. L.

przy udzialeM. S.i B. L.

o stwierdzenie nabycia spadku po Z. L.

stwierdza, że spadek po Z. L.

zmarłej dnia 21 stycznia 2014 roku w K.

ostatnio zamieszkałej w K.

na podstawie ustawy nabył mąż R. L.– syn J.i H.oraz dzieci M. S.– córka R. J.i Z.i B. L.– syn R. J.i Z., każdy po 1/3 części spadku.

Sygn. akt I Ns 370/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawca R. L.wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po Z. L.zmarłej dnia 21 stycznia 2014 roku na podstawie ustawy w ten sposób, że spadek po spadkodawczyni nabyli R. L., M. S.i B. L..

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawczyni Z. L.zmarła w dniu 21 stycznia 2014 roku w K.. W chwili śmierci pozostawała w związku małżeńskim z R. L..

Dowód:

- odpis skrócony aktu zgonu spadkodawczyni – k.2

- zapewnienie spadkowe wnioskodawcy – k. 10

Spadkodawczyni raz zawierała związek małżeński. Ze związku małżeńskiego miała dwoje dzieci: M. S.i B. L.. Spadkodawczyni nie miała dzieci pozamałżeńskich ani przysposobionych.

Dowód:

- odpisy skrócone aktów: - urodzenia uczestnika postępowania B. L. – k.4

- małżeństwa uczestniczki postępowania M. S.– k.5

- zapewnienie spadkowe wnioskodawcy – k.10

Spadkodawczyni Z. L.nie pozostawiła testamentu. Oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku po spadkodawczyni nie były składane w terminie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku przez spadkobierców ustawowych.

Dowód:

zapewnienie spadkowe wnioskodawcy – k.10

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku zasługiwał na uwzględnienie.

Przepis art. 925 k.c. stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zgodnie z przepisem art. 926 § 1 k.c., istnieją dwie możliwości powołania do dziedziczenia - na podstawie ustawy lub testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed ustawowym. W myśl bowiem przepisu art. 926 § 2 k.c. dziedziczenie na podstawie ustawy następuje dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Jak wynika z dowodu w postaci zapewnienia spadkowego, spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu, a zatem porządek dziedziczenia jest ustawowy.

W myśl przepisu art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawczyni oraz zapewnienie spadkowe wnioskodawcy wskazują jednoznacznie, że spadkodawczyni w chwili śmierci pozostawała w związku małżeńskim, zatem niewątpliwie do kręgu spadkobierców ustawowych należy małżonek spadkodawczyni R. L.. Ponadto z zapewnienia spadkowego oraz odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w postaci aktu urodzenia uczestnika postępowania i małżeństwa uczestniczki postępowania wynika, że spadkodawczyni miała tylko dwoje dzieci M. S.i B. L., które również, zgodnie z powołanym przepisem, powołane są do dziedziczenia. Wskazać należy, że uczestniczka postępowania M. S.potwierdziła treść zapewnienia spadkowego wnioskodawcy.

Mając te okoliczności na względzie, Sąd stwierdził, że spadek po Z. (...)zmarłej dnia 21 stycznia 2014 roku w K.ostatnio zamieszkałej w K.na podstawie ustawy nabył mąż R. L.oraz dzieciM. S.i B. L., każdy po 1/3 części spadku. Określenie imion rodziców spadkobierców nastąpiło w oparciu o będące przedmiotem dowodu odpisy skrócone aktów stanu cywilnego.

Na marginesie wskazać należy że ani wnioskodawca ani uczestniczka postępowania obecni na rozprawie w dniu 6 maja 2015 roku nie wskazywali Sądowi, by adres uczestnika B. L. był nieaktualny i z tego względu zawiadomienie dla tegoż uczestnika postępowania zostało złożone do akt ze skutkiem doręczenia.

27.05.2015 r.