Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 174/15

POSTANOWIENIE

Dnia 20 marca 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSA Maria Iwankiewicz (spr.)

Sędziowie: SSA Edyta Buczkowska - Żuk

SSA Eugeniusz Skotarczak

po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2015 r.

w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa P. K.

przeciwko Skarbowi Państwa – Zakładowi Karnemu w S.

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na zarządzenie przewodniczącego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie

z dnia 26 stycznia 2015 r. sygn. akt I C 305/14

postanawia:

oddalić zażalenie

SSA E. Skotarczak SSA M. Iwankiewicz SSA E. Buczkowska - Żuk

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 26 stycznia 2015 r. w sprawie sygn. akt I C 305/14 pozew P. K. przeciwko Skarbowi Państwa – Zakładowi Karnemu w S. o zapłatę – został zwrócony.

W uzasadnieniu tego zarządzenia wskazano, że powód pomimo otrzymania w dniu 19 grudnia 2014 roku wezwania do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w terminie tygodniowym – opłaty tej w wyznaczonym terminie nie wniósł. Złożył natomiast pismo, w którym wniósł o przesunięcie terminu uiszczenia tej opłaty do lutego 2105roku. Kodeks postępowania cywilnego oraz inne akty prawne mogące znaleźć w sprawie zastosowanie nie przewidują możliwości przedłużenia terminu do wykonania czynności obwarowanej rygorem zwrotu pozwu.

Zażalenie na ro zarządzenie wniósł powód. Wskazał, że nie ma środków pieniężnych w kwocie 150 zł, aby zapłacić opłatę sądowa w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa – Zakładowi Karnemu S.. We wnioskach zażalenia zwrócił się z prośbą aby sąd dał mu jeszcze trochę czasu, aby mógł koszty sądowe zapłacić.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z przepisem art. 130 § 1 k.p.c. jeżeli wnoszony do sądu pozew nie został należycie opłacony, przewodniczący wzywa powoda do jego opłacenia w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu pozwu. Sąd Apelacyjny podziela stanowisko Przewodniczącego Sądu pierwszej instancji, że pozew wniesiony przez P. K. w niniejszej sprawie powinien zostać zwrócony, skoro nie został opłacony, pomimo skierowanego do niego wezwania z dnia 16 grudnia 2014 roku celem uzupełnienia tego braku fiskalnego. Stosownie zaś do treści art. 130 § 2 k.p.c., po bezskutecznym upływie terminu do uzupełnienia takiego braku pozew podlega zwrotowi, co też uczyniono w rozpoznawanej sprawie. Należy zwrócić uwagę, że wcześniej został już rozpoznany wniosek powoda o zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 27 listopada 2014 r. wniosek ten oddalono. Natomiast postanowienie utrzymujące to rozstrzygnięcie w mocy zostało wydane przez Sąd Okręgowy w Koszalinie dnia 15 grudnia 2014 r. w wyniku rozpoznania skargi w oparciu o art. 398 23 § 2 k.p.c. co oznacza że rozstrzygnięcie jest w tym zakresie prawomocne. Zważywszy więc, że w dniu 19 grudnia 2014 roku zostało powodowi doręczone wezwanie do uiszczenia należnej opłaty sądowej od pozwu w kwocie 150 zł i wyznaczony w nim ustawowy tygodniowy termin do opłacenia pozwu upłynął bezskutecznie, to zaskarżone zarządzenie o zwrocie pozwu jest prawidłowe.

Ze sformułwoania przepisu art. 130 § 2 k.p.c. który stanowi, że „po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie” wynika obowiązek takiego zwrotu. Przepis ten zawiera bowiem nakaz określonego działania przewodniczącego. Nie zawiera natomiast uprawnienia do podjęcia innej decyzji, na którą miałyby wpływ jakiekolwiek czynniki, a w tym wnioski strony. Zatem wniosek powoda o przedłużenie mu terminu do wniesienia należnej opłaty sądowej w świetle wyżej wskazanego przepisu nie ma znaczenia dla prawidłowości wydanego zarządzenia.

Mając na uwadze powyższe argumenty Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 398 k.p.c. oddalił zażalenie jako niezasadne.

SSA E. Skotarczak SSA M. Iwankiewicz SSA E. Buczkowska - Żuk