Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 189/15

POSTANOWIENIE

Dnia 27 kwietnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący - SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie - SO Aurelia Pietrzak

SO Wojciech Borodziuk

po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2015 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku

(...) Bank S.A. z siedzibą we W. (wierzyciela)

Przeciwko

M. J. (dłużniczki)

o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień – w przedmiocie zawieszenia postępowania egzekucyjnego

na skutek zażalenia dłużniczki na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 16 stycznia 2015r., sygn. XII Co 5007/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

II Cz 189/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 16 stycznia 2015 r. w sprawie z wniosku (...) Bank S.A. z siedzibą we W. przeciwko M. J. oddalił wniosek dłużniczki M. J. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że dłużniczka wraz z zażaleniem na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 4 września 2014r – o nadaniu klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień złożyła wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozstrzygnięcia zażalenia.

Sąd zważył, że zgodnie z art. 821 §1 k.p.c. strona może domagać się zawieszenia egzekucji m.in. w przypadku złożenia zażalenia na postanowienie Sądu.

Skarżąca nie wykazała jednak, że obecnie toczy się postępowanie egzekucyjne, które można by zawiesić dlatego wniosek podlegał oddaleniu

Dodatkowo wskazał Sąd, że rozstrzygając wniosek o zawieszenie postępowania Sąd winien rozważyć prawdopodobieństwo zasadności zażalenia i możliwości powstania niepowetowanej szkody.

W ocenie Sądu Rejonowego w rozpoznawanej sprawie prawdopodobieństwo uwzględnienia zażalenia jest małe, albowiem dłużniczka powołuje się w zażaleniu na postanowienie na okoliczności, które w ogóle nie mogą być podstawą badania w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności.

Mając powyższe na względzie Sąd Rejonowy wniosek oddalił. (art. 821 §1 k.p.c.).

Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła dłużniczka – M. J., domagając się zmiany postanowienia i zawieszenia postępowania. Wskazała w treści zażalenia, że nadanie klauzuli wykonalności było wadliwe, albowiem nastąpiło nadanie klauzuli wykonalności na przedawnioną wierzytelność.

S ą d O k r ę g o w y z w a ż y ł, c o n a s t ę p u j e :

Zażalenie dłużniczki nie jest zasadne. Przede wszystkim należy na wstępie podkreślić, że w chwili rozpoznawania wniosku dłużniczki M. J. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego Sąd Rejonowy nie wiedział, że w stosunku do dłużniczki toczy się postępowanie egzekucyjne, które można by było zawiesi. Słusznie zatem Sąd Rejonowy oddalił wniosek o zawieszenie postępowania, skoro nie miał w istocie „czego zawiesić”.

Poza tym słusznie Sąd Rejonowy wskazał, iż jedną z okoliczności jaką Sąd bierze pod uwagę rozstrzygając zasadność wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, jest prawdopodobieństwo uwzględnienia wniesionego zażalenia na postanowienie Sądu o nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Zarzuty podniesione zaś przez skarżącą w treści wniesionego zażalenia na to postanowienie nie zasługują na podzielenie, gdyż w postępowaniu klauzulowym, w którym Sąd ma bardzo ograniczoną kognicję sprowadzającą się do zbadania istnienia tytułu egzekucyjnego w rozumieniu art. 777 k.p.c. oraz stwierdzenia, czy tytuł ten nadaje się do wykonania w drodze przymusowej egzekucji jak i czy spełnione pozostają przesłanki z art. 788 k.p.c. warunkujące nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego. Sąd w postępowaniu klauzulowym nie bada natomiast w ogóle okoliczności związanych z przedawnieniem roszczenia, bo nie jest to kwestia formalna, a merytoryczna. Co ważne w toku tego postępowania nie jest wymagane również wysłuchanie dłużnika, ani zajęcie przez nią stanowiska w sprawie.

Z kserokopii dokumentów dołączonych dopiero na etapie postępowania zażaleniowego, w postaci zawiadomienia dłużniczki M. J. przez komornika sądowego o wszczęciu egzekucji i zajęciu wierzytelności dłużniczki z tytułu renty (k.35 i 36) wynika, że wszczęta została egzekucja już po wydaniu przez Sąd Rejonowy postanowienia z dnia 4 września 2014r. o nadaniu klauzuli wykonalności na rzecz nowego wierzyciela, ale fakt, że zażalenie dłużniczki na to postanowienie zostało przez Sąd Okręgowy oddalone, to brak jest podstaw do zawieszenia tego postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Komornika Sądowego C. K. pod sygn. KM 1449/14.

Mając powyższe okoliczności na względzie Sąd Okręgowy oddalił zażalenie dłużniczki, jako niezasadne (na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).