Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt III U 3/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Konin, dnia 25 maja 2015 r.

Sąd Okręgowy w Koninie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący - Sędzia – SO Elżbieta Majewska

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Alina Darul

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2015 r. w Koninie

sprawy A. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w P.

o emeryturę górniczą

na skutek odwołania A. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w P.

z dnia 18.11.2014r. znak: (...)

1.  Zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje odwołującemu prawo do emerytury górniczej od dnia 7.11 2014r.

2.  Zasądza od pozwanego na rzecz odwołującego kwotę 60 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt III U 3 / 15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 listopada 2014 r. znak (...)- (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w P. odmówił A. W. prawa do emerytury górniczej.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy stwierdził, że wnioskodawca udowodnił 24 lata, 2 miesiące i 29 dni okresów pracy górniczej i równorzędnej na dzień wystawienia świadectwa tj. 27.10.2014 r. zatem nie została spełniona przesłanka konieczna do nabycia emerytury górniczej jaką jest udowodnienie co najmniej 25 – letniego okresu takiej pracy.

Z decyzją tą nie zgodził się A. W. wnosząc odwołanie. Odwołujący podniósł, iż w okresie od 01.09.1987 r. do 14.08.1991 r. był zatrudniony w Zakładzie (...) we W. na stanowisku kierowcy – operatora dźwigu , które uważane jest za wykonywanie pracy górniczej i okres ten powinien być doliczony do stażu pracy górniczej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w P. wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego wywodząc, że wnioskodawca nie udowodnił wymaganego stażu pracy górniczej , który wynosi co najmniej 25 lat.

Sąd ustalił i zważył co następuje :

A. W. , ur. (...)., złożył w dniu 13.11.2014 r. wiosek o przyznanie emerytury górniczej. We wniosku oświadczył, że nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego i że nadal pozostaje w stosunku pracy. Do wniosku dołączył dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, w tym świadectwo pracy z dnia 16.10.2001 r. wystawione przez Ministerstwo Gospodarki , w którym potwierdzono, że był zatrudniony w Zakładzie (...)we W. w pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.1987 r. do 14.08.1991 r. , ostatnio pracował na stanowisku kierowca – operator dźwigu oraz kartę zasiłkową, z której wynika, że przebywał na zasiłku chorobowym w okresach 07.12.-09.12.1988 r. i 17.05. – 21.05.1991 r. (łącznie 8 dni). Ponadto ubezpieczony dołączył świadectwo wykonywania pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą wystawione przez (...) Spółka Akcyjna w K. z dnia 27.10.2014 r. , w którym potwierdzono, że wnioskodawca jest tam zatrudniony od 16.08.1991 r. do nadal i w tym okresie stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę górniczą określoną w art. 50 C ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS na stanowiskach określonych w rozporządzeniu MPiPS z dnia 23.12.1994 r. :

- od 16.08.1991 r. do 31.03.2008 r. kierowca – operator samochodowego sprzętu technicznego na odkrywce zał. 2 pkt 6

- od 01.04.2008 r. do nadal operator spycharek i maszyn wieloczynnościowych na odkrywce zał. 3 /III/ pkt 4.

Do świadectwa pracy górniczej wnioskodawca dołączył także ewidencję dniówek półtorakrotnych za okres od kwietnia 2008 r. do września 2014 r. i kartę zasiłkową.

Na podstawie powyższych dokumentów pozwany ustalił, że A. W. udokumentował 24 lata , 2 miesiące i 29 dni okresów pracy górniczej.

Ubezpieczony domagał się doliczenia do stażu pracy górniczej także okresu zatrudnienia w Zakładzie (...)we W.. Za ten okres zatrudnienia odwołujący nie posiada świadectwa wykonywania pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą , a zakład ten już nie istnieje i nie może wystawić pracownikowi takiego dokumentu.

Na podstawie materiału dowodowego zebranego w sprawie Sąd ustalił, że odwołujący podjął zatrudnienie w Zakładzie (...) we W. od dnia 01.09.1987 r. Zakład ten zajmował się wykonywaniem robót górniczych, odwodnieniowych i rekultywacyjnych m.in. na odkrywkach kopalni (...). Odwołujący pracował przy wierceniach , które były prowadzone w związku z odwodnieniem terenu odkrywki, w wykonane odwierty wprowadzane były następnie pompy głębinowe, których zadaniem było wypompowanie nadmiaru wody i osuszenie przedpola wydobycia, a odwołujący pracował przy opuszczaniu pomp, ich wymianie. Wykonywał także prace przy budowie dróg dojazdowych do odkrywki i budowie rowów odwodnieniowych, a także rekultywacji terenu .

Pracodawca formalnie powierzył ubezpieczonemu początkowo stanowisko kierowcy samochodu (...) jednak praktycznie od początku zatrudnienia wnioskodawca pracował jako operator dźwigu. Posiadał uprawnienia do obsługi dźwigów , które nabył jeszcze w okresie służby wojskowej i jako operator zajmował się rozładunkiem osprzętu wiertnicy, demontażem osprzętu do wierceń , ich załadunkiem i transportem w inne miejsce, demontażem uszkodzonych części, a ponadto pracował też przy układaniu płyt drogowych , przepustów i mostów, które były budowane na odkrywce. Wszystkie te prace ubezpieczony wykonywał bezpośrednio na odkrywkach L. i K.. Nie miał przerw w zatrudnieniu i jedynie przez okres 8 dni przebywał na zasiłku chorobowym. Charakter pracy odwołującego, rodzaj wykonywanych prac nie ulegał zmianie choć dopiero od dnia 1.02.1991 r. pracodawca zmienił odwołującemu dotychczasowe stanowisko kierowca na stanowisko kierowca – operator dźwigu.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach ZUS, akt osobowych pracownika z okresu zatrudnienia w Zakładzie (...) we W., zeznań świadków C. K. (1) i I. S. (1), akt rentowych I. S. (1) i C. K. (1) oraz akt tut. Sądu sygn. III U 580/06 i III U 1020/07, a także na podstawie zeznań odwołującego. Treść dokumentów nie była kwestionowana przez żadną ze stron i nie budzi wątpliwości co do wiarygodności.

Zdaniem Sądu zeznania powołanych świadków zasługują na uwzględnienie bowiem są spójne i konsekwentne. Świadkowie pracowali razem z odwołującym w Zakładzie (...) we W., świadek C. K. na stanowisku kierowcy, a świadek I. S. na stanowisku nadgórnika, sztygara zmianowego ds. rekultywacyjnych, a okres ten zatrudnienia został świadkom zaliczony jako okres pracy górniczej pomimo tego, że posiadali oni (tak jak odwołujący) świadectwa wykonywania pracy górniczej. W przypadku świadka C. K. nastąpiło to na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Koninie wydanego w sprawie III U 1020/07.

Również zeznania odwołującego się Sąd uznał za wiarygodne , gdyż są szczere, zgodne z pozostałym materiałem dowodowym zebranym w sprawie i z doświadczeniem życiowym. Wprawdzie w początkowym okresie zatrudnienia wnioskodawcy powierzono mu stanowisko kierowcy samochodu (...) jednak z uwagi na posiadane przez niego umiejętności i znajomość obsługi dźwigu przesunięto go do pracy na tej maszynie. Jako kierowca mógł pracować jedynie okazjonalnie , w zastępstwie innego pracownika i wówczas zajmował się dowozem materiałów potrzebnych do prowadzenia wierceń, budowy dróg, mostów, przepustów i kanałów na odkrywce.

Zgodnie z treścią art. 50 a ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U.2013.1440-j.t.) górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)ukończył 55 lat życia;

2)ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;

3)nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

W świetle ust.2 powołanego przepisu wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Zgodnie natomiast z treścią powołanego wyżej przepisu - art. 50 c ust. 1 pkt 4 za pracę górniczą uważa się m.in.

- zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych, a także w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego, na stanowiskach określonych w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki i ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa;

W przedmiotowej sprawie nie było sporne, że wnioskodawca z dniem (...) ukończył (...) nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego. Na podstawie dołączonego do wniosku świadectwa wykonywania pracy górniczej i równorzędnej z pracą organ rentowy uznał za udowodniony okres pracy górniczej , o której mowa w art. 50 c ust. 1. wynoszący 24 lata, 2 miesiące i 29 dniu na dzień wystawienia przez (...) K. świadectwa pracy górniczej. W ocenie Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe pozwoliło przyjąć, że także w okresie zatrudnienia w Zakładzie (...) we W. odwołujący wykonywał pracę górniczą. Był bowiem wówczas zatrudniony w przedsiębiorstwie, które wykonywało roboty górnicze na rzecz kopalń węgla brunatnego i pracował na stanowisku kierowca – operator samochodowego sprzętu technicznego na odkrywce przy wierceniach, pracach odwodnieniowych i rekultywacyjnych . Praca na takim stanowisku jest wymieniona w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23.12.1994 r. w sprawie określenia stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz.U.1995.2.8). Tak więc okres zatrudnienia od 01.09.1987 r. do 14.08.1991 r. (tj. 3 lata, 11 miesięcy i 6 dni z wyłączeniem okresów wskazanych w karcie zasiłkowej) powinien być doliczony do stażu pracy górniczej odwołującego. W konsekwencji stwierdzić należy, że ubezpieczony posiada wymagany 25 letni okres pracy górniczej i tym samym spełnia wszystkie przesłanki do nabycia emerytury górniczej.

Biorąc powyższe pod uwagę Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i na podstawie art. 477 14 § 2 kpc orzekł jak w wyroku.

O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 i 108 kpc w związku z § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U.2013.490-j.t.).

E. Majewska