Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.722/15el

POSTANOWIENIE

Dnia 9.06.2015r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO w Słupsku Tadeusz Stodoła

Protokolant sekretarz sądowy Izabela Tates

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Słupsku - Jacka Koryckiego

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w C. wniosku skazanego oraz Dyrektora AŚ C. o udzielenie R. G.s. J. zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego

na podstawie art.6 ust.1, 3 oraz art.7 ustawy z dnia 7 września 2007r. o wykonaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (Dz. U. z 2010r. Nr 142 poz.960)

postanawia:

udzielićskazanemu R. G. s. J. i D., ur. dnia (...) w K., nr PESEL (...) zezwolenia na odbycie poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego kary zastępczej 175 dni pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 04.03.2011r., sygn. akt IIK 13/11 za czyn z art.178a§1kk, w ten sposób, iż:

I.  na podstawie art.8 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 2007r. o wykonaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (Dz.U. z 2010r. Nr 142 poz. 960) nakłada na skazanego obowiązek pozostawania w miejscu stałego pobytu, t.j. w domu położonym w miejscowości: (...)-(...) K., ul. (...)

II.  jednocześnie, na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 oraz art. 10 pkt 1,2 i 10 cyt. powyżej ustawy określa przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu, t.j.

a)  w każdy poniedziałek w godzinach od 8:00 do 14:00 - w celu poszukiwania pracy,

b)  od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 12:00 - w celu zrobienia zakupów,

c)  w każdą niedzielę w godzinach od 11:00 do 17:00 - w celu wykonywania praktyk religijnych i utrzymywania więzi rodzinnych;

II.  na podstawie art.8 ust.2 ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego w zw. z art.72§1kk nakłada na skazanego obowiązki w postaci:

- wykonywania pracy zarobkowej

-.

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu;

-

unikania kontaktów ze środowiskiem przestępczym.

III.  na podstawie art.8a i art.2 ust.2 i ust.4 pkt 1 i 2 a cyt. powyższej ustawy, określa, iż kontrolowanie zachowania w miejscu stałego pobytu, wymaga założenia na nogę skazanego nadajnika oraz zainstalowania w miejscu jego stałego pobytu, stacjonarnego urządzenia monitorującego,

IV.  na postawie art.44 ust.1 pkt 2 i art.15 ust.1 i 2 cyt. powyżej ustawy, wyznacza skazanemu termin 24 godzin od daty ogłoszenia postanowienia o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego celem zgłoszenia upoważnionemu podmiotowi dozorującemu (nr tel. (...) ) gotowości do zainstalowania elektronicznego urządzenia rejestrującego i założenia nadajnika;

UZASADNIENIE

Skazany R. G. złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, podnosząc iż jest prawnym opiekunem matki, która jest osobą schorowaną z I grupą inwalidzką. Również, Dyrektor Aresztu Śledczego w C. wystąpił do Sądu z takim wnioskiem uzasadniając go bardzo dobrym zachowaniem skazanego w czasie odbywania kary.

Wnioski zasługują na uwzględnienie.

Z wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w C. z dnia 13.05.2015r. wynika, żeR. G.od dnia 28.04.2015r. odbywa karę zastępczą 175 dni pozbawienia wolności orzeczoną wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 04.03.2011r., sygn. akt IIK 13/11 za czyn z art.178a§1kk. Koniec kary przypada na dzień 20.10.2015r.

Spełnione, zatem zostały przesłanki formalne określone w treści art.6 ust.1 ustawy z dnia 7 września 2007r. o wykonaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, a mianowicie wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art.64§2 kk oraz jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary. Skazany posiada również stałe miejsce pobytu, tj. (...)-(...) K., ul. (...), a wspólnie z nim zamieszkująca matka D. T. wyraziła zgodę na odbywanie przez niego kary w systemie dozoru elektronicznego. Wynika to z załączonego do akt sprawy oświadczenia z dnia 30.04.2015r. Udzieleniu takiego zezwolenia nie stoją także na przeszkodzie możliwości techniczno – organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego, zwane dalej „warunkami technicznymi”.

Skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego. Przepisy cyt. Ustawy stosuje się również do skazanego, wobec którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo.

Zatem, odnosząc się do zachowania skazanego w czasie odbywania kary pozbawienia wolności to, jak wynika z wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w C. z dnia 13.05.2015r. jest ono bardzo dobre. Dotychczas nie był on nagradzany regulaminowo, ani karany dyscyplinarnie. Zgodnie i bezkonfliktowo funkcjonuje w relacjach ze współosadzonymi. Wobec przełożonych prezentuje właściwą postawę, jest regulaminowy. Przestrzega zasad obowiązującego porządku wewnętrznego. Nie deklaruje uczestnictwa w podkulturze przestępczej. Karę odbywa w jednostce penitencjarnej typu półotwartego. Kontakt zewnętrzny w formie rozmów telefonicznych oraz korespondencji utrzymuje z matką.

Z wywiadu kuratora sądowego z dnia 14.05.2015r. wynika, że skazany będąc na wolności mieszkał w domu położonym w K. przy ulicy (...), którego najemcą była jego matka. Kiedy przerwał edukację wyjechał do pracy za granicę, po powrocie został zatrudniony na umowę zlecenie w firmie zajmującej się wymianą okien w K.. Jednak, z uwagi na trudną sytuację zdrowotną matki, zrezygnował z pracy i został jej prawnym opiekunem. Ustalono, że skazany w sposób właściwy sprawuje opiekę nad matką i pomaga się w codziennych czynnościach domowych, tj. przygotowuje posiłki, sprząta mieszkanie, czy robi zakupy. Jego zachowanie w miejscu zamieszkania nie budziło zastrzeżeń, było pozytywne. W tej sytuacji więc stwierdzić bez wątpienia należy, że skazany nie jest sprawcą, co do którego względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji przemawiałyby za celowością odbywania przez niego kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego. Zdaniem Sądu, odbywanie przez niego kary w systemie dozoru elektronicznego będzie wystarczające do osiągnięcia jej celów.

Dlatego też, uwzględniając dotychczasową postawę i zachowanie skazanego, należy bez wątpienia uznać, iż wniosek skazanego i Dyrektora AŚ C. o udzielenie R. G.zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jest zasadny.

Z tego więc powodu, należało postanowić jak wyżej.

Przewodniczący – Sędzia