Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: VII U 2203/14

POSTANOWIENIE

Dnia 22 czerwca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na posiedzeniu jawnym

w składzie: Przewodnicząca Sędzia SO Grażyna Cichosz

Protokolant prot. sądowy Przemysław Ochal

po rozpoznaniu sprawy z odwołania J. F.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

w związku z odwołaniem J. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 11 września 2014 roku znak (...)

z dnia 14 października 2014 roku znak(...)

postanawia:

I.  uchylić zaskarżone decyzje i sprawę przekazać do rozpoznania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.;

II.  umorzyć postępowanie.

Sygn. akt VII U 2203/14

UZASADNIENIE

J. F. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 11 września 2014 roku oraz 14 października 2014 roku, którą odmówiono mu prawa do renty, ponieważ pomimo istniejącej niezdolności do pracy wnioskodawca nie spełnił pozostałych przesłanek koniecznych do przyznania prawa do renty. Zdaniem organu rentowego wnioskodawca nie udowodnił 5 lat zatrudnienia przypadających w 10 leciu poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy jak również niezdolność do pracy nie powstała w okresach ubezpieczenia ani też w ciągu 18 miesięcy od jego ustania (decyzja akta ZUS.).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołań, podtrzymując argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonych decyzji (k.14).

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Wnioskodawca wniosek o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy złożył w dniu 20 grudnia 2011 roku (akta rentowe).

Lekarz Orzecznik ZUS oceniając stan zdrowia wnioskodawcy orzekł, iż schorzenia na które cierpi wnioskodawca powodują częściową niezdolność do pracy do dnia 31 października 2017 roku. W orzeczeniu tym określono datę powstania niezdolności na dzień złożenia wniosku. Orzeczenie to zostało zakwestionowane przez wnioskodawcę. Komisja Lekarska ZUS rozpatrując sprzeciw stwierdziła częściową niezdolność wnioskodawcy do pracy do dnia 30 września 2015 roku i jako datę jej powstania ustalono dzień 5 marca 2014 roku.

W oparciu o powyższe orzeczenia organ rentowy wydał zaskarżone decyzję przy czym pierwszą z dnia przed rozpoznaniem sprzeciwu.

W toku postępowania Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 14 listopada 2014 roku dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy sądowych o specjalnościach z zakresu ortopedii, psychiatrii i neurologii na okoliczność ustalenia niezdolności do pracy, stopnia tej niezdolności, daty jej powstania oraz okresu trwania (postanowienie k. 17).

Biegli w opinii sporządzonej po przeprowadzeniu badania wnioskodawcy oraz po zapoznaniu się z dokumentacją lekarską zaopiniowali, że stan zdrowia wnioskodawcy sprowadza u niego częściową niezdolność do pracy ze względu na stan (...). Przy czym niezdolność w ocenie biegłych istnieje od 16 marca 2012 roku do końca 2016 roku ( opinia k. 25- 27).

Wnioskodawca po doręczeniu mu opinii biegłych sądowych pismem z dnia 21 czerwca 2015 roku oraz na rozprawie w dniu 22 czerwca 2015 roku zgodził się z ustaleniami biegłych (pisma k.39, wyjaśnienia k.40).

Zastrzeżeń do opinii biegłych nie wnosił także organ rentowy ( oświadczenie pełnomocnika ZUS k. 40).

Zgodnie z art. 477 14 § 4 k.p.c., w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, co do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie od decyzji opiera się wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu złożenia odwołania od tej decyzji. W tym wypadku sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie.

W sprawie niniejszej zdiagnozowana u wnioskodawcy, niezdolność do pracy od 16 marca 2012 roku (nie kwestionowana przez ZUS) jest nową okolicznością albowiem jej ustalenie i uznanie przez organ rentowy zostało przyznane po dacie złożenia wniosku ( wniosek złożony 20 grudnia 2011 roku).

W tej sytuacji organ rentowy musi w celu przyznania renty zbadać czy ziściły się także pozostałe ( poza ustaleniem niezdolności) przesłanki konieczne do ustalenia świadczenia, które nie były przedmiotem oceny ZUS w skarżonej decyzji.

Powyższe powoduje, iż należy uznać, że zaistniały w sprawie nowe okoliczności dotyczące stwierdzenia niezdolności do pracy wnioskodawczyni.

Mając powyższe na uwadze na podstawie art. 477 14 § 4 k.p.c. Sąd Okręgowy uchylił decyzję, przekazał sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umorzył postępowanie w sprawie.