Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 1207/15

POSTANOWIENIE

Dnia 7 lipca 2015 roku

Sąd Apelacyjny w Krakowie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący : SSA Andrzej Struzik (spr.)

Sędziowie: SA Wojciech Kościołek

SA Barbara Górzanowska

po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2015 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa B. M.

przeciwko T. M.

o rozwód

na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 16 lutego 2015 roku, sygn. akt XI C 3654/11

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 16 lutego 2015 r., sygn. XI C 3654/11 Sąd Okręgowy w Krakowie nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 15 maja 2014 r., sygn. akt XI C 3654/11 w pkt. V, w którym zasądzono od pozwanego T. M. na rzecz małoletniego syna A. M. alimenty w kwocie po 400 zł miesięcznie.

W uzasadnieniu Sąd Okręgowy wskazał, iż wyrokiem z dnia 15 maja 2014 r. tamtejszy Sąd rozwiązał przez rozwód małżeństwo B. M. i T. M. z przyczyn niezawinionych leżących po stronie pozwanego T. M.. W pkt. V tegoż wyroku Sąd Okręgowy kosztami wychowania i utrzymania małoletniego syna A. M. obciążył obie strony i tytułem udziału w tych kosztach zasądził od pozwanego T. M. na jego rzecz kwotę po 400 zł miesięcznie, płatną z góry, z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki w płatności którejkolwiek z rat w terminie, do dnia 10-go każdego kolejnego miesiąca, do rąk powódki – B. M., poczynając od dnia uprawomocnienia się tegoż wyroku. Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. I ACa 1205/14 oddalił apelację pozwanego. Wobec powyższego, zdaniem Sądu Okręgowego wydanie zaskarżonego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności było zasadne, a to z uwagi na treść art. 776 k.p.c. i 777 § 1 pkt 3 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł pozwany. Z jego treści wynikało, iż pozwany kwestionuje zasadność wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku zaopatrzonego w nadaną przez Sąd Okręgowy klauzulę wykonalności. Pozwany nie wskazał precyzyjnie, o co wnosi w związku ze złożonym zażaleniem.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie podlegało oddaleniu jako bezzasadne.

W niniejszej sprawie w dniu 13 stycznia 2015 r. B. M., działając jako przedstawiciel ustawowy małoletniego A. M. (wierzyciela) złożyła wniosek o wydanie odpisu wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 15 maja 2014 r., sygn. akt XI C 3654/11 zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Wskazała, iż zamierza skierować wniosek do Komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Powyższy wyrok stanowił tytuł egzekucyjny w rozumieniu art. 777 § 1 pkt 3 k.p.c. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności pochodził od osoby uprawnionej zatem, z uwagi na treść art. 782 § 1 k.p.c., Sąd Okręgowy był zobligowany do jego uwzględnienia. W ocenie Sądu Apelacyjnego w sprawie nie zaszły żadne okoliczności podważające prawidłowość i zasadność wydania zaskarżonego postanowienia. Należy przy tym zauważyć, iż zarzuty przedstawione przez pozwanego podważały w istocie zasadność wszczęcia na wniosek powódki postępowania egzekucyjnego, nie zaś samą decyzję Sądu o nadaniu klauzuli wykonalności.

Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny postanowił jak w sentencji na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.