Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 281/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 maja 2013r.

Sąd Okręgowy we Włocławku IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Małgorzata Paździerska

Protokolant: sekr. sądowy Karolina Płaczkiewicz

po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2013r. we Włocławku na rozprawie

sprawy H. Z.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o wypłatę niezrealizowanego świadczenia

na skutek odwołania H. Z.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

z dnia 14 lutego 2013r. znak: (...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt IVU 281/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 14 lutego 2013roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił H. Z. wypłaty niezrealizowanego świadczenia za miesiąc styczeń 2013r. po zmarłym w dniu 31 stycznia 2013r. mężu M. Z..

Odwołanie od powyższej decyzji wywiodła H. Z., która wniosła o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.

Odwołująca podniosła, że jest osobą uprawnioną do obioru świadczenia przysługującego mężowi zatem podstawę odmownej decyzji winien ewentualnie stanowić art. 136a ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadto wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 11.02.2013r. kiedy zgłosiła się do banku, aby zlikwidować konto zmarłego męża, na rachunku bankowym znajdowały się środki przekazane przez ZUS z dn. 07.02.2013r., które zostały zwrócone do organu rentowego, dlatego też żąda wypłaty niezrealizowanego świadczenia.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych podtrzymał całkowicie zaskarżoną decyzję i wniósł o oddalenie odwołania.

Organ rentowy nadmienił, że wnioskodawczyni w dniu 11.02.2013r. złożyła wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia po zmarłym w dniu 31.01.2013r. mężu. Mąż odwołującej od dnia 08.05.2008r. miał ustalone prawo do emerytury. Termin płatności świadczenia przypadał 10 każdego miesiąca. W dniu 10 stycznia 2013r. na konto M. Z. została przekazana emerytura za miesiąc styczeń 2013r.

Powołując jako podstawę podjętej decyzji art. 136 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych organ rentowy wskazał, że wydana decyzja jest zasadna, gdyż zmarły świadczenie za styczeń otrzymał.

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

H. Z.i M. Z.byli małżeństwem od dnia(...).

Dowód: odpis aktu małżeństwa k. 6 akt sprawy.

Decyzją z dnia 16 maja 2008r. M. Z. zostało przyznane świadczenie emerytalne płatne z góry do 10-go dnia każdego miesiąca.

Dowód: decyzja k. 86-87 akt organu rentowego plik (...).

W dniu 10 stycznia 2013r. na konto bankowe męża wnioskodawczyni zostało przekazane świadczenie emerytalne za miesiąc styczeń.

W dniu (...) stycznia 2013r. M. Z.zmarł.

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu k. 5 akt sprawy.

W dniu 14 lutego organ rentowy zwrócił się do Banku (...). W. o zwrot nienależnie wypłaconej emerytury dla M. Z. za miesiąc luty.

Dowód: pismo k. 155 akt organu rentowego plik (...).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Ustalony powyżej stan faktyczny został odtworzony na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach organu rentowego M. Z., których autentyczności nie kwestionowała żadna że stron postępowania oraz aktach stanu cywilnego załączonych przez wnioskodawczynię dokumentujących datę zawarcia małżeństwa przez odwołującą się, jak i datę zgonu jej męża.

Przechodząc do merytorycznych rozważań Sąd I Instancji mając na uwadze ustalony stan faktyczny sprawy oraz dokumenty jakie legły u jego podstaw uznał, że odwołanie H. Z. było bezzasadne i jako takie podlegało oddaleniu.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z dyspozycją art. 136 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

Z niniejszego obowiązku organ rentowy wywiązał się w sposób właściwy albowiem 10 stycznia 2013r. przekazał na konto męża wnioskodawczyni emeryturę należną mu właśnie za ten miesiąc. Odnieść w tym miejscu należy się do decyzji z dnia 16 maja 2008r., mocą której M. Z. przyznano prawo do emerytury. W treści owej decyzji organ rentowy ustalił bowiem, że przyznane świadczenie będzie wypłacane z góry do 10-go każdego miesiąca. Zatem skoro mąż wnioskodawczyni zmarł 31 stycznia 2013r. przysługiwało mu świadczenie emerytalne za pełny miesiąc jakim był styczeń 2013r. i takowe środki pieniężne zostały przelane na konto M. Z. 10 stycznia 2013r.

Mając na uwadze, że organ rentowy informację o zgonie uprawnionego uzyskał 11 lutego 2013r. (data widniejąca na prezentacie) w dniu 7 lutego 2013r. dokonał przelania na rachunek bankowy M. Z. emerytury za miesiąc luty 2013r. Z uwagi na fakt, iż było to świadczenie wypłacone za okres po dniu śmierci uprawnionego owa emerytura stała się świadczeniem nienależnym i jako taka została zwrócona przez bank na konto organu rentowego.

Kończąc poczynione rozważania wskazać należy, iż z wydźwięku odwołania wnioskodawczyni wynika pewne nieporozumienie albowiem H. Z. uważa, że zaksięgowane na koncie męża z dniem 7 lutego 2013r. świadczenie było emeryturą miesiąc styczeń 2013r. podczas, gdy de facto była to emerytura za miesiąc luty 2013r.

W świetle powyższego Sąd Okręgowy uznał wywiedzione odwołanie za bezzasadne i na podstawie art. 477 14§1 k.p.c. dokonał jego oddalenia.